Akcesoria
LaCie Rugged SSD Pro5 - 5300 MB/s w zapisie, czyli najszybszy przenośny dysk SSD na rynku
W polskich salonach prasowych można już kupić wrześniowy numer miesięcznika "Black & White Photography". Znajdziemy w nim między innymi artykuł o systemie strefowym, test filmów z linii Classic Pan i zdjęcia Helen Levitt.
1. Testy
Mike Crawford testuje dostępny w dwóch czułościach (ISO 200 i 400) film Classic Pan, któremu według zapewnień producenta rozszerzono czułość spektralną w bliskie rejony podczerwieni.
2. Porady
Porady fotograficzne wrześniowego wydania rozpoczynają się na stronie 28., tradycyjnie już działem "Monochrome workshop". Tym razem Lee Frost zabrał dwójkę czytelników magazynu do Turcji. Przeglądając dalej, znajdujemy niecodzienny odcinek cyklu "Contact sheet", w którym Eddie Ephraums pisze, jak udało mu się wykonać odbitkę ze "straconego" negatywu. Jerry Lebens odwiedza kolejnego laboranta znakomitości - tym razem o swojej pracy opowiada Ian MacMaster. W dziale "The printer's art" śledzimy wszystkie etapy powstawania trzech prezentowanych odbitek. W numerze znajdziemy też ciekawy artykuł o tym, jak nieco uprościć system strefowy, bez obniżenia jakości rezultatów. Les McLean uczy czytelników, jak prawidłowo wycinać passe-par-tout, a Pete Bragh zdradza, jak w Photoshopie zasymulować efekt użycia filtru gradacyjnego. W swoim felietonie Mike Johnston (jego comiesięczny tekst z cyklu Fotograf niedzielny publikujemy w Fotopolis) pisze między innymi o tym, że zdjęcie albo jest dobre, albo nie (więcej szczegółów w numerze).
3. Galerie
Wrześniowej galerii zdjęć czytelników miesięcznika nie zdominował żaden temat - obejrzymy w niej i portrety, i fotografię uliczną, i szeroko pojęty reportaż. Pierwszą pełnowymiarową prezentacją fotograficzną numeru jest bogato ilustrowany artykuł o pracach Craiga McMastera, który fotografuje swoją ukochaną Szkocję. Z pewnością warto zwrócić uwagę na fotografie uliczne autorstwa długowiecznej Helen Levitt. Ciekawie prezentują się też zdjęcia George'a Barra, który od dwudziestu lat uwiecznia na czarno-białej kliszy pewien surowy kanadyjski krajobraz.
4. Historia fotografii
W rubryce "Golden Oldie" jak zwykle znajdziemy artykuł o ciekawym, choć nieco zapomnianym fotografie - tym razem padło na urodzonego na początku dziewiętnastego wieku brytyjskiego wenecjanina (czy jak kto woli weneckiego Brytyjczyka), Felice'a Beato.
Cena miesięcznika "Black & White Photography" w Polsce: 33,30 z?