Akcesoria
LaCie Rugged SSD Pro5 - 5300 MB/s w zapisie, czyli najszybszy przenośny dysk SSD na rynku
Przeglądamy sierpniowy numer brytyjskiego miesięcznika "Black & White Photography". Znajdziemy w nim między innymi artykuł o papierowych negatywach, prezentację zdjęć Eugene'a Richardsa i kolejny felieton Mike'a Johnstona.
1. Testy
Po aparatach zabawkowych z poprzedniego numeru przyszedł czas na kolejną ciekawostkę. Tym razem redaktorzy "Black & White Photography" przetestowali produkt o nazwie Lensbaby, który pozwala osiągnąć ciekawy efekt przypominający rezultaty fotografowania szkłem typu soft-focus.
2. Porady
Osoby szukające porad fotograficznych zaczną zapewne lekturę od strony 30., na której rozpoczyna się kolejny materiał z cyklu "Monochrome workshop". Zamieszczono w nim wyniki pleneru, podczas którego Paul Harris i trójka czytelników magazynu fotografowali w Cambridge. W numerze znajdziemy też oczywiście stałą rubrykę "The Printer's Art", w której prezentowane są trzy zdjęcia, których autorzy szczegółowo opisują poszczególne etapy tworzenia odbitki. Ciekawy jest tekst pochodzący z książki Approaching Photography - Paul Hill pisze o wpływie, jaki wywierają na fotografię inne dziedziny sztuki. Warto przeczytać tekst Frances Schultz poświęcony projektowaniu ciemni i tekst Jerry'ego Lebensa, który uczy, jak najbardziej bezboleśnie spróbować swoich sił w tworzeniu negatywów z papieru fotograficznego. Dla miłośników cyfrowej obróbki obrazu przygotowano tekst na temat możliwości Photoshopa jeśli chodzi o dodawanie do zdjęcia ciekawej ramki. W swoim felietonie Mike Johnston (jego comiesięczny tekst z cyklu Fotograf niedzielny publikujemy w Fotopolis) pisze, w jakim świetle należy oceniać dopiero co wykonane odbitki - wbrew pozorom nie jest to takie łatwe.
3. Galerie
W galerii zdjęć czytelników miesięcznika obejrzymy głównie portrety (jeden z nich trafił nawet na okładkę!) i fotografię "miejską". Bardzo ciekawa jest prezentacja prac Jorge Lewinskiego, którzy przez 30 lat portretował największych artystów XX wieku. Warto zwrócić uwagę na galerię zdjęć związanego z agencją Magnum Eugene'a Richardsa, który uwiecznia na kliszy życie ludzi egzystujących na obrzeżach społeczeństwa. Interesujący jest też fotoreportaż Simona Robertsa ukazujący ogromny wysiłek, jaki wkładają w treningi najmłodsi adepci pięściarstwa.
4. Historia fotografii
Jak zwykle warto przeczytać rubrykę "Golden Oldie", w której tym razem zamieszczono tekst przybliżający sylwetkę związanego z dziennikiem "Daily Express" reportera Harry'ego Bensona.
Cena miesięcznika "Black & White Photography" w Polsce: 33,30 z?