Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Niedawno ukazała się książka Sławomira Sikory "Fotografia między dokumentem a symbolem". Autor, którego pamiętamy z przekładu pracy Johna Bergera "O patrzeniu", przygotował propozycję antropologicznej lektury fotografii.
Niedawno ukazała się książka Sławomira Sikory Fotografia między dokumentem a symbolem. Autor, którego pamiętamy z przekładu pracy Johna Bergera O patrzeniu, przygotował, jak sam to określił: "propozycję antropologicznej lektury fotografii".
Tematykę poruszonych książce zagadnień i zainteresowania samego autora i przybliżyć może cytat pochodzący z publikacji: Fotografia towarzyszy nam od ponad stu sześćdziesięciu lat. Nadal jednak potrafi być przedmiotem zagadkowym, enigmą, stawiającą wiele ciekawych pytań, również teoretycznych. W książce próbuję podjąć kilka z tych, które mogą pojawić się u człowieka patrzącego na zdjęcie. Podejmuję wątki funkcjonowania znaczenia fotografii w kulturze, silnego egzystencjalnego i pamięciowego znaczenia owego nowego antropologicznego przedmiotu. Pokazuję jak fotografia może przemieszczać się z obszaru klasyfikowanego jako dokument w obszar symbolu i fikcji, poważnej fikcji. Innymi słowy, że fotografia może być tyleż "przezroczysta" co "nieprzezroczysta". Wśród ważnych postaci, które mocno znaczą swoją obecność w książce, są Barthes, Berger, Benjamin, Lesy, Proust, Ricoeur, a także takie ciekawe, by nie rzec "kultowe" filmy, jak "Powiększenie" Antonioniego czy "Dym" Wanga i Austera. To propozycja antropologicznej lektury fotografii. (Sławomir Sikora "Fotografia między dokumentem a symbolem").
Książka Sławomira Sikory jest dostępna w internetowej Księgarni F5 (cena: 28 zł, stron: 230, format:13,5x20x5 cm, oprawa miękka, ISBN 83-88612-71-9, Izabelin 2004, projekt okładki: Piotr Łyczkowski).
Patronem medialnym książki jest magazyn Pozytyw.