Pozytyw - lipiec 2004

Autor: Łukasz Kacperczyk

16 Lipiec 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Można już kupić lipcowe wydanie "Pozytywu". W najnowszym numerze znajdziemy między innymi wywiad z Robim Zuchniewiczem, porównanie lustrzanek średnioformatowych z autofocusem i pierwszą część cyklu o prawie autorskim.

Można już kupić lipcowe wydanie "Pozytywu". W najnowszym numerze znajdziemy między innymi wywiad z Robim Zuchniewiczem, porównanie lustrzanek średnioformatowych z autofocusem i pierwszą część cyklu o prawie autorskim.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Konkursy

1. Testy

Pierwszy test lipcowego "Pozytywu" to porównanie kilku średnioformatowych lustrzanek z autofocusem. Następnie przeczytamy krótki test dwóch atramentówek Lexmarka: modeli Z615 i Z815. W dalszej części numeru znajdziemy porównanie dwóch urządzeń qwielofunkcyjnych wiodących producentów - Epsona Styl Photo RX600 i HP PSC 2510 Photosmart. W ostatnim tekście sprzętowym wydania Jarosław Marczyk zastanawia się, czy potrzebne nam są jeszcze aparaty jednorazowe.

Okładka lipcowego "Pozytywu"

2. Porady

W najnowszym odcinku cyklu "Fine printer" Wojtek Tkaczyński pisze o kolejnej czarno-białej czterysetce - tym razem padło na Fomapan 400 Action. W kolejnym artykule z serii "Urzekła mnie twoja historia" autor przekonuje, że aby zrobić ciekawe zdjęcie nie trzeba wyjeżdżać w egzotyczne miejsca. Lipcowy "Pozytyw" przynosi też powrót rubryki "Naturalna historia jednego zdjęcia", w której znajdziemy rozmowę z Pascalem Maitre. Należy też przyklasnąć nowej serii artykułów poświęconych prawu autorskiemu.

3. Galerie

Lipcowe wydanie "Pozytywu" rozpoczyna prezentacja prac Uli Webera - portrecisty światowych sław. Następnie oglądamy czarno-białe prace Eda Freemana, który lubi subtelną grę konwencjami. Warto przeczytać bogato ilustrowaną rozmowę z fotografem mody, Robim Zuchniewiczem. Znakomite są prace Matta Sibera pochodzące z oryginalnego "Projektu bez tytułu". Ciekawe są też "puste" zdjęcia Lyle'a Owerko. Bohater kolejnej prezentacji, Anthony Goicolea fotografuje zainscenizowane obrazki z życia niegrzecznych chłopców (bardzo niegrzecznych - więcej nie zdradzę). Warto też zwrócić uwagę na czarno-biały esej Yannisa Kontosa, który fotografował ulicznych fotografów w Kabulu. Ciekawe są zdjęcia Yuriego Dojca, który, jak przekonuje redakcja, jest obecnie "jednym z najbardziej cenionych fotografów ciała". Dorota Gmitruk zapewnia, że Monica Denevan uprawia "fotografię z ludzką twarzą". Fotograficzne prezentacje lipcowego "Pozytywu" kończy mieniąca się wszystkimi kolorami tęczy relacja Barbary Traub z szalonego festiwalu Burning Man.

4. Kokursy

Z okazji pięciolecia istnienia magazynu "Pozytyw" ogłosił konkurs fotograficzny. Prace muszą zostać nadesłane do 31 stycznia 2005 (decyduje data stempla pocztowego) i powinny mieścić się w jednej z pięciu kategorii: portret, moda, reportaż, fotografia kreacyjna, przyroda-otoczenie-krajobraz. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - zdobywca Grand Prix otrzyma zestaw Hasselblad X-Pan II z obiektywem 45 mm f/4. Nagrody w poszczególnych kategoriach również są niczego sobie, więc z pewnością warto spróbować. Po więcej szczegółów na temat konkursu odsyłamy do najnowszego numeru "Pozytywu".

Jak zwykle polecam też felieton nieowijającego w bawełnę Krzysztofa Gierałtowskiego, który w najnowszym wydaniu miesięcznika pisze o Eustachym Kossakowskim i sytuacji polskiej fotografii. Dostaje się też Zachęcie za niewłaściwe potraktowanie odbitek z wystawy Kossakowskiego.

Cena miesięcznika "Pozytyw": 12,90 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj