Pozytyw - czerwiec 2004

Autor: Łukasz Kacperczyk

18 Czerwiec 2004
Artykuł na: 4-5 minut
W salonach prasowych pojawiło się już czerwcowe wydanie miesięcznika "Pozytyw", grubsze o 32 strony. Znajdziemy w nim między innymi portrety Anatola Kotte, obszerny artykuł o fotografii amerykańskiej i test cyfrowej Sigmy SD10.

W salonach prasowych pojawiło się już czerwcowe wydanie miesięcznika "Pozytyw", grubsze o 32 strony. Znajdziemy w nim między innymi portrety Anatola Kotte, obszerny artykuł o fotografii amerykańskiej i test cyfrowej Sigmy SD10.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Konkursy

1. Testy

Warto zwrócić uwagę na test cyfrowej lustrzanki Sigma SD10. Zresztą większość tekstów technicznych jest przeznaczona dla miłośników cyfry. W numerze znajdziemy ponadto test aparatu Fujifilm FinePix S20, porównanie dwóch skanerów płaskich (BenQ 6550T i Umax Astra 4950) i tekst o najnowszych papierach HP przeznaczonych do drukarek atramentowych. Jedynym artykułem dla tradycjonalistów, którzy wolą film niż piksele, jest materiał o popularnym negatywie kolorowym, Fujifilm Superia 200, który, według zapewnień recenzenta, w przeciwieństwie do swoich poprzedników pozwala na dobre odwzorowanie koloru skóry.

Okładka czerwcowego "Pozytywu"

2. Porady

W najnowszym odcinku cyklu "Fine printer" Wojtek Tkaczyński porównuje trzy czarno-białe negatywy Kodaka - T-Maksa 400, Tri-X'a i Portrę BW. W kolejnym artykule z serii "Urzekła mnie twoja historia" przeczytamy o znaczeniu dobrze naświetlonego negatywu.

3. Galerie

Pierwszą prezentacją fotograficzną w czerwcowym "Pozytywie" jest zestaw ciekawych portretów autorstwa Anatola Kotte (to jego praca zdobi okładkę najnowszego wydania magazynu). Bardzo ciekawe są zdjęcia Roberta Polidoriego, który fotografuje przestrzeń miejską. Miłośnikom "mocnych" zdjęć modowo-reklamowych spodobają się zapewne kolorowe (poza jednym wyjątkiem) prace Davolo Steinera. Dorota Dmitruk pisze o Wolfgangu Mullerze i jego poruszającym reportażu ukazującym życie młodych, bezdomnych mieszkańców Petersburga. Dla wielbicieli portretów spragnionych sławnych twarzy przygotowano obszerną prezentację zdjęć Stephanie Pfriender, która fotografuje największe gwiazdy sceny i ekranu. Adam Mazur przekonuje, że efektowne prace Erika Almasa to "reklama Arkadii" (choć nic w tym złego), a Krzysztof Miękus rozmawia z Adolfem Ziką, który, w przeciwieństwie od innych fotografów specjalizujących się w modzie i akcie, fotografuje małym obrazkiem. Interesująca jest prezentacja bardzo efektownych zdjęć Pascala Maitre'a, uwieczniającego na kliszy dzisiejszą Afrykę. Wrażenie robi czarno-biały reportaż Łukasz Trzcińskiego Irakijczycy nagrodzony w 61. edycji konkursu Picture of the Year. Warto przeczytać bogato ilustrowany tekst Marty Eloy Cichockiej i Wojtka Wieteski, którzy starają się odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego fotografia amerykańska jest taka amerykańska?".

4. Kokursy

Z okazji pięciolecia istnienia magazynu "Pozytyw" ogłosił konkurs fotograficzny. Prace muszą zostać nadesłane do 31 stycznia 2005 (decyduje data stempla pocztowego) i powinny mieścić się w jednej z pięciu kategorii: portret, moda, reportaż, fotografia kreacyjna, przyroda-otoczenie-krajobraz. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - zdobywca Grand Prix otrzyma zestaw Hasselblad X-Pan II z obiektywem 45 mm f/4. Nagrody w poszczególnych kategoriach również są niczego sobie, więc z pewnością warto spróbować. Po więcej szczegółów na temat konkursu odsyłamy do najnowszego numeru "Pozytywu".

Oczywiście polecamy też felieton walącego prosto z mostu Krzysztofa Gierałtowskiego, który w najnowszym numerze pisze o dwóch fotografach ukraińskich, którzy mieli ostatnio duże wystawy w Warszawie - Aleksandrze Gljadjełowie i Borysie Michajłowie.

Cena miesięcznika "Pozytyw": 12,90 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7