Pozytyw - maj 2004

Autor: Łukasz Kacperczyk

25 Maj 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Przeglądamy majowe wydanie miesięcznika "Pozytyw". Magazyn skończył właśnie pięć lat (gratulujemy!) i z tej okazji ogłoszono konkurs fotograficzny z atrakcyjnymi nagrodami. W numerze znajdziemy także prezentację zdjęć francuskiego portrecisty, Philippe'a Salomona, jazzowe fotografie Hermana Leonarda i test Olympusa C-8080.

Przeglądamy majowe wydanie miesięcznika "Pozytyw". Magazyn skończył właśnie pięć lat (gratulujemy!) i z tej okazji ogłoszono konkurs fotograficzny z atrakcyjnymi nagrodami (przygotowywana jest także wielka wystawa fotografów współpracujących z "Pozytywem", ale o tym napiszemy za jakiś czas). W numerze znajdziemy także prezentację zdjęć francuskiego portrecisty, Philippe'a Salomona, jazzowe fotografie Hermana Leonarda i test Olympusa C-8080.

  1. Testy
  2. Porady
  3. Galerie
  4. Konkursy

1. Testy

Miłośników fotografii cyfrowej zainteresuje zapewne test najnowszej, 8-megowej propozycji firmy Olympus - modelu Camedia C-8080. Ponadto w numerze znajdziemy test cyfrówki Fujifilm FinePix F610 i porównanie dwóch ostatnich, "analogowych" propozycji koncernu Konica Minolta, czyli modeli Dynax 40 i 60. Osoby, które mają problem z fotografowaniem z ręki, chętnie przeczytają pewnie tekst o obiektywie AF-S VR Zoom-Nikkor ED 70-200 mm f/2,8 G IF wyposażonym w system stabilizacji obrazu. Warto przeczytać krótki tekst o ciekawym obiekcie - fotografii dającej złudzenie trójwymiarowości, którą stworzył Cezary Tkaczyk. Pozostałe dwa artykuły sprzętowe porównują dwie drukarki atramentowe (Canon i560 z Epsonem Stylus Photo R200) i dwa skanery płaskie (dwie propozycje Canona: CanoScan 3200F i CanoScan LIDE 50).

Okładka majowego "Pozytywu"

2. Porady

W najnowszym odcinku cyklu "Fine printer" Wojtek Tkaczyński pisze o cechach, które powinien mieć nasz "standardowy" negatyw czarno-biały. W kolejnym artykule z serii "Urzekła mnie twoja historia" przeczytamy o znaczeniu wytrwałości w fotografii krajobrazowej.

3. Galerie

Majowy "Pozytyw" otwiera prezentacja prac francuskiego portrecisty, Philippe'a Salomona, którego zdjęcie zdobi okładkę jubileuszowego numeru miesięcznika. Następnie oglądamy kolejne portrety - tym razem autorstwa Evy Mueller, która w fotografi wykorzystuje doświadczenie zdobyte jako grafik. Warto przeczytać ciekawy i oczywiście bogato ilustrowany tekst naszego redakcyjnego kolegi, Tomasza Gutkowskiego, który pisze o jazzie i jednym z największych fotografów tego gatunku - Hermanie Leonardzie. W dalszej części numeru zamieszczono czarno-biały reportaż Matthew Smolinskiego fotografującego Koreę. Adam Mazur pisze o zdjęciach Dominiki Sadowskiej, która w cyklu zatytułowanym Ja śnię postanowiła zobrazować marzenie senne. Niezwykle ciekawe są czarno-białe prace Pera Volquartza - wykonane kamerami wielkoformatowymi, abstrakcyjne studia przedstawiające zazwyczaj fragmenty samolotów. Warto też obejrzeć mocne prace Denisa Darzacq, oryginalne zdjęcia Kyoko Hamady i perfekcyjne pod względem kompozycyjnym i technicznym kolorowe fotografie Julii Christie.

4. Kokursy

Z okazji pięciolecia istnienia magazynu "Pozytyw" ogłasza konkurs fotograficzny. Prace muszą zostać nadesłane do 31 stycznia 2005 (decyduje data stempla pocztowego) i powinny mieścić się w jednej z pięciu (a jakże) kategorii: portret, moda, reportaż, fotografia kreacyjna, przyroda-otoczenie-krajobraz. Na zwycięzców czekają niezwykle atrakcyjne nagrody - zdobywca Grand Prix otrzyma zestaw Hasselblad X-Pan II z obiektywem 45 mm f/4. Nagrody w poszczególnych kategoriach również są warte grzechu, więc warto spróbować. Po więcej szczegółów na temat konkursu odsyłamy do majowego numeru "Pozytywu".

Inną stałą pozycją "Pozytywu", z którą warto się zapoznać jest oczywiście kolejny felieton nie owijającego w bawełnę Krzysztofa Gierałtowskiego - tym razem znakomity portrecista pisze o Bogdanie Konopce.

Cena miesięcznika "Pozytyw": 12,90 z?

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7