Akcesoria
Snoot optyczny Quadralite SN200 LED z karnawałowym rabatem
Przedstawiamy zawartość marcowego numeru "Pozytywu". Czytelnika wita bardzo wiosenna okładka (fotografia autorstwa Victora Albrowa), a w środku znajdziemy między innymi: prezentację zdjęć nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu World Press Photo, test cyfrowego Nikona Coolpix 8700 i galerię prac Jakuba Pajewskiego.
1. Testy
Od jakiegoś czasu "Pozytyw", poza prezentacją ciekawych fotografów, stawia też na zaspokajanie ciekawości "sprzętowców". Nie inaczej jest w marcowym numerze. Znajdziemy w nim tekst o możliwościach najnowszego, szybkostrzelnego, cyfrowego Canona - modelu EOS 1D Mark II. W najnowszym wydaniu miesięcznika przeczytamy także o szybkich kartach pamięci firmy Lexar i "komputerze fotograficznym" Mitsubishi DPS Click. Warto zapoznać się z wynikami testu 8-megowego Nikona Coolpix 8700 i zobaczyć, jak wypadło porównanie dwóch urządzeń wielofunkcyjnych: Canona SmartBase MP700 Photo i Epsona Stylus Photo RX500. W numerze zamieszczono również drugą część tekstu o rodzinie profesjonalnych negatywów Kodak Portra.
2. Porady
W najnowszym wydaniu cyklu "Fine printer" Wojtek Tkaczyński powoli kończy omawianie dostępnych na rynku wysokoczułych negatywów czarno-białych - jednym z ostatnich omawianych filmów jest nowoczesny Ilford Delta 400. W artykule z serii "Urzekła mnie twoja historia" przeczytamy o fotograficznym "niebie na ziemi", którym, jak przekonuje autor, jest Isle of Skye na północnym wybrzeżu Szkocji. Marcowy "Pozytyw" przynosi też pierwszy odcinek cyklu (bo mamy nadzieję, że to nie jednorazowy "wypadek przy pracy") "Naturalna historia jednego zdjęcia". Jerzy Łapiński opisuje w nim poszczególne etapy powstawania prezentowanej fotografii - od aparatu, przez obiektyw, po film, wywoływacz itp.
3. Galerie
Pierwszą prezentację fotograficzną, na którą warto zwrócić uwagę znajdujemy już na początku numeru - mowa o zdjęciach z serii "Night Chicas" Hansa Nelemana, o których bardzo ciekawie pisze Magda Pustoła. Miłośnicy fotografii "ulicznej" z pewnością zatrzymają się przy miejskich zdjęciach Manueli Hofer. Ciekawe są czarno-białe prace Paula van der Stapa, który dokumentował życie mieszkańców północno-wschodnich regionów Brazylii. Zupełnym ich przeciwieństwem są kolorowe zdjęcia Victora Albrowa, który przy tworzeniu swoich fotomontaży korzysta z technologii cyfrowych. W numerze zamieszczono też krótką prezentację części zdjęć, które znalazły się na wystawie "My Walk" Tomasza Gudzowatego. Przeglądając najnowszy "Pozytyw" możemy także poznać odpowiedź na pytanie "Kim jest Igor O.?" (polecamy zwłaszcza miłośnikom fotografii portretowej). Galerii zdjęć nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu World Press Photo towarzyszy tekst, w którym Krzysztof Miękus wyjaśnia, dlaczego najbardziej przypadła mu do gustu fotografia nagrodzona w kategorii "Życie codzienne - zdjęcie pojedyncze". Warto przyjrzeć się bajkowym pracom Jakuba Pajewskiego. Znacznie mniej bajkowy jest fotoreportaż Stefana Bonnesa z neonazistowskiej "pielgrzymki" do włoskiego Predappio, miejsca narodzin Benito Mussoliniego. W marcowym "Pozytywie" znalazło się też miejsce na czarno-białe fotografie Doifela Videla, twórczo dokumentującego dojrzewanie swojej nastoletniej krewnej, i bogato ilustrowany tekst Izabeli Jaroszewskiej o Guyli Halaszu, znanym szerzej jako Brassai.
Cena miesięcznika "Pozytyw": 11,50 z?