Akcesoria
Hollyland Lark M2S - mikrofon bezprzewodowy mały jak krawatowy
Przeglądamy zawartość styczniowego Pozytywu. Znajdziemy w nim m.in. prezentację fotografii Arthura Tressa, porównanie dwóch płaskich skanerów Epson 1670 i Microtek 6100, a także test szybkostrzelnego cyfrowego Nikona D2H.
1. Testy
W styczniowym Pozytywie zamieszczono porównanie trzech cyfrówek: Kodaka EasyShare DX6490, Minolty DiMage Z1 i Fujifilm FinePix S5000. W numerze znajdziemy też obszerny test ostatniej propozycji Nikona dla fotoreporterów - cyfrowego modelu D2H. Osoby, które szukają właśnie drukarki atramentowej, zainteresuje zapewne zestawienie kilku dostępnych na rynku modeli różnych producentów z różnych zakresów cenowych: Canona i905D, HP Photosmart 7660, Epsona Stylus Photo R300 i Lexmarka P707. Warto przeczytać porównanie możliwości dwóch płaskich skanerów, które pozwalają też na skanowanie filmów - Epsona Perfection 1670 Photo i Microteka ScanMakera 6100. W najnowszym wydaniu znajdziemy też tekst o zapowiadanej Leice Digilux 2 (którego autor zadziwił nas tym, że delikatnie, lecz jednak skrytykował największą naszym, i nie tylko naszym, zdaniem zaletę tej cyfrówki, a mianowicie ustawianie ostrości, przysłony i ogniskowej za pomocą pierścieni obiektywu).
2. Porady
W najnowszym odcinku serii "Fine printer" przeczytamy tekst o kolejnym ciekawym negatywie czarno-białym, Fuji Neopan 400. Artykuł z cyklu "Urzekła mnie twoja historia" opowiada okoliczności powstania zdjęcia wykonanego przez autora w Capo de Gata.
3. Galerie
W styczniowym wydaniu miesięcznika jak co miesiąc znajdujemy mnóstwo ciekawych zdjęć. Warto obejrzeć kipiące kolorem prace Davida Grahama, portretującego barwną, często jarmarczną, a nawet nieco surrealistyczną Amerykę małych miasteczek. Ciekawy jest bogato ilustrowany artykuł o prestiżowym kalendarzu firmy Lavazza, wydawanym już od 12 lat i prezentującym zdjęcia najsłynniejszych fotografów świata. Duże wrażenie robią prace Davida Dare Parkera, który skierował swój obiektyw w samo serce brutalnego świata boksu tajskiego. Nie należy zapomnieć o obejrzeniu kolorowych zdjęć z cyklu "Zarzecze" autorstwa klasyka polskiej fotografii, Wojciecha Prażmowskiego. Na szczególną uwagę zasługuje obszerna prezentacja twórczości amerykańskiego fotografa, Arthura Tressa. W cyklu "Prezentacje" znajdziemy tekst Krzysztofa Miękusa pod przewrotnym tytułem "Wszystko, co naturalne, jest nam obce", w którym autor opisuje tendencje, które dało się zaobserwować na X Biennale Fotografii w Turynie. W innym artykule Izabela Jaroszewska relacjonuje dwudziestą już edycję Międzynarodowych Spotkań Fotograficznych w Plovdiv (Bułgaria). Interesujące są prace Hiroshi Watanabe, portretującego aktorów Kabuki (zdjęcie jego autorstwa zdobi okładkę styczniowego Pozytywu).
Cena miesięcznika Pozytyw: 11,50 z?