"Akademia Widzenia" nr 1

Autor: Marcin Grabowiecki

18 Marzec 2013
Artykuł na: 2-3 minuty
Ukazał się nowy kwartalnik fotograficzny - "Akademia Widzenia". Znajdziemy w nim mi.in.: opowieści laureata World Press Photo - Stanisława Jakubowskiego, felieton Marcina Burasa, spostrzeżenia Mariusza Foreckiego oraz zdjęcia Filipa Springera i Zbigniewa Wielgosza. Pierwszy numer jest już dostępny w sieci.

Pomysł na magazyn Akademia Widzenia zrodził się podczas wydawania Magazynu Fotografii Dokumentalnej "5klatek.pl". Dopiero po siedmiu latach, kończąc wydawanie magazynu "5klatek.pl", którego pomysłodawcą był Mariusz Forecki, powstała redakcja magazynu Akademia Widzenia, której redaktorem naczelnym został Andrzej Marczuk.

W czasopiśmie ważnym elementem, poza prezentacją fotografii, będą rozmowy z twórcami. Jego twórcy pragną promować ciekawe wydawnictwa albumowe i książkowe oraz prezentować podsumowania spotkań i warsztatów organizowanych w ramach projektu Akademia Widzenia.

W pierwszym numerze Akademii Widzenia znajdziemy opowieści laureata World Press Photo - Stanisława Jakubowskiego, który otrzymał nagrodę za reportaż "Wyrwani śmierci" w 1970 roku, uzupełniony komentarzem Bogdana Kułakowskiego, również laureata nagrody WPP. Beata Zawrzel odsłania twarze krakowskich artystów ulicy.

Pojawi się także felieton Marcina Burasa, którego teksty można było czytać na łamach magazynu "5klatek.pl" oraz tekst Jacka Jaśko o "Władzy obrazów". Kuratorka wystawy Filipa Springera "Źle urodzone" - Monika Piotrowska z fundacji proFotografia zaprasza na wystawę do Poznania. Mariusz Forecki dzieli się spostrzeżeniami o "Wolności fotografa".

Redakcja publikuje zdjęcia uczestników warsztatu fotografii repotrażowej i dokumentalnej "Na granicy", który miał miejsce w Bad Muskau. Adam Łakomy pokazuje zdjęcia sportów ekstremalnych, a o tym jakie fotografie powstaną przy użyciu puszki dowiemy się z artykułu Sebastiana Michałuszka.

Na koniec Zbigniew Wielgosz prezentuje cykl zdjęć wykonanych w technice tzw. "gumy wiedeńskiej" i zaprasza na mistrzowskie warsztaty fotograficznych technik szlachetnych i fotografii krajobrazu, tym razem uczestnicy spotkania i praktycznego warsztatu, w malowniczej scenerii Parku Mużakowskiego, zapoznają się między innymi z techniką cyjanotypii.

W numerze nie zabrakło miejsca dla cyklicznego konkursu z nagrodami dla czytelników. Tematem na tryptyk fotograficzny jest "Ctrl+Alt+Del".

Magazyn Akademia Widzenia dostępny jest bezpłatnie na stronie: www.akademiawidzenia.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7