Branża
Nie żyje Constantine „Costa” Manos. Słynny fotograf Magnum zmarł w wieku 90 lat
Mało znane w Polsce europejskie firmy produkujące sprzęt fotograficzny pokazują czasem rozwiązania przydatne dla specjalistów, a ciekawe dla amatorów. Do takich można zaliczyć Roundshot 28/220 szwajcarskiej firmy Seitz Phototechnik AG.
Roundshot 28/220 jest średnioformatowym aparatem do zdjęć panoramicznych. Wyjątkowe jest to, że z pomocą stabilnej rękojeści możemy w dość wygodny sposób rejestrować naprawdę szerokie, bo 360-stopniowe kadry.
Zasada działania jest bardzo prosta. Po dobraniu czasu naświetlenia (w zakresie 1/500 - 8 sek.) i ustaleniu kata widzenia (horyzontalnie) unosimy aparat i wyzwalamy migawkę. Górna część z obiektywem zatacza w przeciągu 0.7 sek. pełny obrót wokół własnej osi, a migawka otwiera odpowiednio zawężona szczelinę. W tym samym czasie zsynchronizowany mechanizm napędowy obraca szpulę filmu od jednego boku do drugiego naświetlając całe zdjęcie.
Obsługa wydaje się bardzo prosta. Cztery przyciski funkcyjne i niewielki ekran LCD w zupełności wystarczają do całego zarządzania aparatem. Do tego dochodzi system poziomic pozwalających zorientować się czy ustawiliśmy aparat pod właściwym kątem oraz akumulator ukryty w środku rękojeści i wystarczający na 100 rolek średniego formatu.
Roundshot 28/220 będzie współpracował ze wsdzsytkimi obiektywami Nikon, Leica R i Contax o stałej ogniskowej 28mm. W wersji Outdoor całość jest nieco lżejsza (1.4 kg) i uboższa o licznik zdjęć i sygnalizator akumulatorów, posiada tylko trzy czasy migawki 1/250, 1/125 i 1/60 sekundy.
Na stronie producencklej RoundShot znajdziesz katalog ze specyfikacją w formacie .pdf oraz notki dotyczące innych modeli aparatów Seitz.