Ulanzi prezentuje swój pierwszy obiektyw. Od razu z autofokusem

Autor: Maciej Luśtyk

17 Czerwiec 2024
Artykuł na: 2-3 minuty

Producent akcesoriów Ulanzi dołączył do grona chińskich firm, które mają w swojej ofercie obiektywy. Pierwszym szkłem w katalogu jest wyposażony w system AF, niedrogi model 27 mm f/2.8 do aparatów APS-C z mocowaniem Sony E.

W ostatnim czasie nowi producenci obiektywów wyrastają jak grzyby po deszczu, a dodatkowo coraz więcej z młodych firm rozwija swoją ofertę obiektywów z AF. Do tego grona dołączyło właśnie Ulanzi, które do tej pory znane było z produkcji różnego rodzaju akcesoriów.

Tania, mała i niedroga stałka o ekwiwalencie 40 mm. Idealna na na pierwszy obiektyw

 

Ulanzi 27 mm f/2.8 (CL02) to szkło typowo budżetowe, które w dodatku bardzo przypomina analogiczne konstrukcje TTArtisans i 7Artisans, ale z drugiej strony wydaje się być obiektywem idealnie wycelowanym w potrzeby użytkowników korpusów APS-C. Oferuje ekwiwalent 40 mm, jest małe (64 x 48 mm), lekkie (tylko 182 g) a do tego naprawdę tanie.

Obiektyw CL02 bazuje na prostym układzie 6 soczewek w 5 grupach i oferuje elektronicznie sterowaną przysłonę, ale producent nie ujawnia ilu listkową. Do tego bazujący na niewiadomej technologii (prawdopodobnie STM) silnik AF, który zapewniać ma szybkie ostrzenie ze wsparciem systemów śledzenia oka itp. Minimalna odległość ustawiania ostrości wynosi z kolei 30 cm.

Według producenta, korekcję aberracji i dystorsji obiektyw opiera o cyfrowe profile, dostępne do włączenia z poziomu aparatu. Uzyskiwane rezultaty powinny być więc przynajmniej przyzwoite. Jeżeli chodzi o konstrukcję, otrzymujemy typowy dla obiektywów budżetowych, plastikowy tubus, ale mocowanie bagnetu wykonano już z aluminium. Obiektyw oferuje też złącze USB-C do ewentualnej aktualizacji firmware’u.

Cena i dostępność

Największa zaletą obiektywu jest zdecydowanie cena, dzięki której dla wielu użytkowników może stać się pierwszą stałą w arsenale. Obiektyw Ulanzi 27 mm f/2.8 (CL02) debiutuje w cenie 140 dolarów czyli ok. 570 zł.

Obiektyw jest dostępny w wersji z mocowaniem Sony E. Na razie nie wiemy czy planowane są warianty do innych systemów.

Dokładnej polskiej ceny ani daty dostępności jeszcze nie znamy.

Więcej informacji o obiektywie znajdziecie na stronie ulanzi.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Leica Summilux-M 50 mm f/1.4 - jasny standard w stylu retro
Leica Summilux-M 50 mm f/1.4 - jasny standard w stylu retro
Leica prezentuje nowy obiektyw standardowy z linii Klassik. Konstrukcją łączy klasyczny design z usprawnioną optyką i... jak zawsze zbyt wysoką ceną.
5
Voigtlander Color Skopar 35 mm f/3.5 Aspherical - reporterski naleśnik do Leica M
Voigtlander Color Skopar 35 mm f/3.5 Aspherical - reporterski naleśnik do Leica M
Voigtlander prezentuje najnowszy manualny obiektyw z serii Color Skopar. Jak zwykle w przypadku tej linii, otrzymujemy wyjątkowo kompaktową konstrukcję, która czyni nowy model idealną...
14
Zeiss wraca do gry i zapowiada pierwszy obiektyw fotograficzny od 6 lat. Czy nadchodzi bezlusterkowa seria Otus?
Zeiss wraca do gry i zapowiada pierwszy obiektyw fotograficzny od 6 lat. Czy nadchodzi...
Gdy wielu już myślało, że Zeiss na dobre wycofał się z rynku fotograficznego, producent powraca do gry z ekscytującą zapowiedzią. Wygląda na to, że doczekamy się wreszcie współczesnych...
6
Powiązane artykuły