Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Jakie są zalety fotografowania przy wykorzystaniu lunet? Przede wszystkim jest to możliwość otrzymania ogniskowych o wyjątkowych parametrach (z lustrzankami cyfrowymi do 1500mm, ekwiwalent dla 35mm), bez konieczności inwestowania w drogie teleobiektywy. Oczywiście rozwiązanie, o którym piszemy nie zapewni profesjonalnym fotografom jakości gwarantowanej przez kosztowną optykę. Jednak dla hobbystów, obserwatorów i pasjonatów przyrody jest to niezwykle ciekawa propozycja. Tym bardziej, że do digiscopingu można używać także cyfrowych kompaktów. Warto zaznaczyć, że przy zastosowaniu odpowiedniego zestawu możemy otrzymać ogniskową o wartości nawet 9450 mm (w zależności od zastosowanego okulara, lunety i ogniskowej obiektywu wbudowanego w aparat).
Przyjrzyjmy się zatem bliżej całemu systemowi, na który oprócz aparatów i lunet, składa się zestaw odpowiednich adapterów i okularów.
Najprostszy zestaw to połączenie lustrzanki cyfrowej i lunety. Żeby go skompletować, wystarczy adapter FS-L1 i wybrana luneta (np. Fieldscoper ED-82). Niewiele bardziej skomplikowane jest podłączenie nowszych modeli kompaktów cyfrowych Nikona (np. P1 i P2, Coolpix 4600, 5600, 4200, 5200, 7900). Wówczas zestaw składa się z uchwytu (FSB-1A, FSB-2 lub FSB-3), okulara (np. Wide DS 16x/24x/30x) i lunety (np. Fieldscope ED50). Lista wydłuża się, jeśli chcemy podłączyć lunetę do starszych Coolpixów, jak 4500, 4300, 5000, serii 880 i 900, gdzie dodatkowo potrzebujemy pierścienia i tuleji. Poniższy wykres przedstawia pełen zakres możliwości konfiguracji zestawów do digiscopingu:
Z zestawami do digiscopingu kompatybilne są lunety Nikon Fieldscope ED50/ED50 A, EDIII/EDIIIA, ED82/82A, a także Fieldscope III/IIIA. Do niektórych zestawów pasują także starsze modele: Fieldscope ED 78, a także z serii I i II. Jak podkreśla producent, zalecane jest stosowanie lunety z soczewkami ED, które minimalizują aberrację chromatyczną. Wśród wymienionych produktów nowością są modele Fieldscope ED50/ED50 A, kompaktowych rozmiarów, wodoszczelne lunety (do 1metra, przez 5 minut). Co ważne, producent zaleca łączenie tego modelu z cyfrowymi kompaktami.
Główne cechy charakteryzujące Fieldscope ED50 i ED50 A:
W zestawie lunety z aparatem kompaktowych używane są okulary o różnych powiększeniach. Poniższa tabelka przedstawia zakres ogniskowych i światło w poszczególnych konfiguracjach, dla aparatu Nikon Coolpix P1, wyposażonego w obiektyw 36-126mm (ekwiwalent dla małego obrazka), f/2.7-5.2:
border=1;sizex=3;sizey=3;headersx=0;headersy=0;|
rodzaj okularu;światło;zakres ogniskowych;
16x/24x/30x Wide DS;f/2.7-8.4;576-2016mm;
27x/40x/50x Wide DS;f/4.1-14.2;972-3402mm
Jak już wspomnieliśmy, producent nie zaleca stosowania nowej lunety z lustrzankami cyfrowymi. Pozostają starsze modele lunet, których zakres ogniskowych prezentujemy w poniższej tabalce:
border=1;sizex=3;sizey=5;headersx=0;headersy=0; |
model lunety;światło;ogniskowa;
Fieldscope ED82;f/13;1000 (1500mm*);
Fieldscope seria III;f/13;800 (1200mm*);
Fieldscope EDIII I EDII;f/13;800 (1200mm*);
Fieldscope ED78;f/13;1000 (1500mm*)*w nawiasie podano ekwiwalent dla 35mm.
Nikon Polska sprowadza zestawy do digiscopingu na zamówienie. Przykładowe ceny sugerowane:
Informacja prasowa producenta:
Nowe możliwości do Digiskopingu w systemie Nikona
Nowa seria kompaktowych, lekkich i wodoodpornych lunet - przyciągające wzrok seria Fieldscope ED50
Nowy uchwyt FSB-3 umożliwiający stosowanie w digiskopingu aparatów cyfrowych Nikon COOLPIX P1 i P2
Jak można zaobserwować, obserwowanie przyrody, a wraz z nim digiskoping i fotografowanie teleobiektywami, zdobywają ostatnio wielu nowych entuzjastów i stają się coraz popularniejsze. Idąc naprzeciw wymaganiom takiego trendu, Nikon prezentuje nową na rynku linię lekkich, kompaktowych i poręcznych lunet do obserwacji zaprojektowanych na potrzeby szerokiej rzeszy odbiorców.
Nowe lunety Nikon do obserwacji, posiadające przednią soczewkę o średnicy 50mm są wodoodporne i zawierają soczewki ze szkła ED (o niskiej dyspersji) aby uzyskać jasny, wyraźny i wolny od aberracji obraz. Dostępne są w trzech kolorach do wyboru: ciemnoszarym dla osób o podejściu tradycyjnym, perłowo-zielonym dla osób bardziej zorientowanych na modę, oraz różowym dla osób ekstrawaganckich. Są zaprojektowane nie tylko, aby zachęcić do obserwacji nowych użytkowników oraz osoby płci żeńskiej, ale również dla zaawansowanych obserwatorów przyrody i profesjonalistów, którzy szukają wygodnego i praktycznego dodatkowego wyposażenia.
Zainteresowanie fotografowaniem ptaków wśród obserwatorów przyrody stale wzrasta. Dlatego również linia uchwytów zaprojektowanych specjalnie do podłączenia różnych aparatów cyfrowych do lunet serii Nikon Fieldscopes jest bardzo pozytywnie przyjmowana przez rynek. Wraz z wprowadzeniem nowego uchwytu FSB-3, posiadacze lunet z serii Nikon Fieldscope mogą cieszyć się pełnią możliwości fotografowania widocznego przez nie obrazu za pomoca kompaktowych aparatów cyfrowych Nikon COOLPIX P1 lub P2.