Pergear 12 mm f/2 - jasny i wyjątkowo tani szeroki kąt do APS-C

Autor: Maciej Luśtyk

12 Listopad 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Chińska marka Pergear wprowadza na rynek obiektyw, który ma szansę stać budżetowym hitem. Krótka ogniskowa w połączeniu z dużą jasnością i niską ceną w segmencie APS-C ma w zasadzie niewielką konkurencję.

Manualne szkło Pergear 12 mm f/2 najprawdopodobniej nie będzie biło rekordów pod względem rozdzielczości czy minimalizowania wad optycznych. Mimo to ma szansę stać się jednym z najbardziej popularnych szerokich kątów w segmencie APS-C. Wśród szkieł natywnych nie ma w zasadzie konkurencji, a z firm zewnętrznych konkurować będzie z nim jedynie analogiczna konstrukcja Samyanga i nieco ciemniejsze szkło 7 Artisans. I choć żadne z nich nie jest specjalnie drogie, model Pergear będzie wygrywać budową i dostępnością.

Pergear 12 mm f/2 to obiektyw budżetowy, ale może okazać się też przyzwoity pod względem optyki

Obiektyw zaoferuje nam ekwiwalent 18 mm, a zbudowane zostało w oparciu o 12 elementów w 9 grupach i 10-listkową przysłonę. Dodatkowo w układzie optycznym znajdziemy też dwa elementy asferyczne i dwie soczewki o zwiększonej refrakcji, a całość została pokryta powłokami minimalizującymi odbicia światła, co daje nam nadzieję, że mimo tego iż jest to produkcja z niższej półki, będzie w stanie zaoferować przyzwoite rezultaty.

Pergear 12 mm f/2 pozwoli na ostrzenie z minimalnej odległości 20 cm i umożliwi domknięcie przysłony do wartości f/22. Możemy też na obiektyw nakręcić filtry o średnicy 62 mm. Najciekawiej szkło prezentuje się jednak od strony samego tubusu.

Choć producent nie wspomina o tym na stronie, zarówno pierścień ostrości, jak i przysłony wydają się być wyposażone w standardową zębatkę do współpracy z systemami follow focus. Sam pierścień przysłony możemy też obsługiwać ręcznie, za pomocą mocno uwypuklonego profilu. Sprawia to, że po obiektyw szczególnie chętnie mogą sięgnąć twórcy wideo. Ponadto, z dużym prawdopodobieństwem, podobnie jak w przypadku większości najtańszych obiektywów, przysłona działa tu bezstopniowo.

Cena i dostępność

Najlepiej w tym wszystkim prezentuje się cena. Obiektyw debiutuje na pułapie 165 dolarów, co w bezpośrednim przeliczeniu daje nam ok. 625 zł. W przypadku zakupów w Polsce pozostaje nam (darmowa) przesyłka z Chin, co stwarza ryzyko konieczności uiszczenia opłaty celnej, ale nawet w tym wypadku cena powinna pozostać atrakcyjna.

Obiektyw dostępny jest w wersjach do aparatów APS-C z mocowaniami Sony E, Fujifilm X, Nikon Z i Mikro Cztery Trzecie.

Więcej informacji znajdziecie na stronie pergear.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon prezentuje kolejny obiektyw z rodziny EOS VR. Nowy RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual to według producenta praktyczny i niedrogi sposób na tworzenia treści 3D i opowiadanie historii w rozwijającym...
2
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon na dobre bierze się za segment wideo i zapowiada uniwersalny obiektyw 28-135 mm f/4 ze sprzęgłem Power Zoom, który ma szansę znaleźć się na podstawowym wyposażeniu dużej rzeszy...
5
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych stałek
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych...
Canon prezentuje kolejne po modelu RF 35 mm f/1.4L VCM obiektywy, które budować będą serię kompaktowych, jasnych stałek do filmu i fotografii. Modele RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm...
7
Powiązane artykuły