Dodaj ocenę

Voigtlander Nokton 50 mm f/1.2 Aspherical - już dostępny w przedsprzedaży

Autor: Michał Chrzanowski

14 Wrzesień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Voigtlander Nokton 50 mm f/1.2 Aspherical z mocowaniem Leica M trafił wreszcie do przedsprzedaży. Zobaczcie ile trzeba zapłacić za jasny standard, który pod każdym względem ma być „wyjątkową konstrukcją“.

Zaprezentowany w lipcu tego roku Voigtlander Nokton 50 mm f/1.2 Aspherical ma być obiektywem dostarczającym spektakularnych osiągów z wysoką rozdzielczością i plastycznymi rozmyciami tła na czele. Jednak warto wspomnieć, że nie jest to jedyny standard dedykowanym do systemu Leica M. W ofercie producenta znajdziemy przecież stałki Nokton 50 mm f/1.1, Nokton 50 mm f/1.5 Aspherical czy Heliar 50 mm f/3.5. Niemniej jednak najnowszy reprezentant firmy Voigtlander to propozycja dla najbardziej zaawansowanych fotografów.

Magia jasnego standardu

We wnętrzu Voigtlandera znajdziemy układ optyczny składający się z 8 elementów rozmieszczonych w 6 grupach. Niestety producent nie zdradza zbyt wielu szczegółów. Wiemy jedynie, że „zastosowanie dwóch soczewek asferycznych ma zapewnić znakomitą wydajność i jakość obrazu.“

Standardowa ogniskowa 50 mm gwarantuje 47.5-stopniowe pole widzenia, czyli zbliżone do tego jakie widzi ludzkie oko. Natomiast 12-listkowa przysłona o maksymalnym otworze f/1.2 ma zapewnić wręcz papierową głębię ostrości oraz efekt okrągłego bokeh. Przysłonę będziemy w stanie domknąć do f/22, zaś na przedni element nakręcimy filtry o średnicy 52 mm. Oczywiście zaprezentowany model to w pełni manualna stałka, którą będziemy mogli efektywnie ostrzyć z odległości 70 cm za pomocą wygodnego i odpowiednio wyprofilowanego pierścienia.

Metalowy tubus mierzy 63.3 x 49 mm i waży 347 g. Jego design nie odbiega od innych konstrukcji producenta. Tak więc otrzymujemy stylowy i klasycznie wyglądający obiektyw, który podpięty do aparatów Leiki będzie prezentował się niezwykle okazale.

Cena i dostępność

Voigtlander Nokton 50 mm f/1.2 Aspherical trafił właśnie do przedsprzedaży. Za to szło przyjdzie nam zapłacić 1060 dolarówWarto jednak zaznaczyć, że w tej cenie otrzymamy jedynie sam obiektyw. Dedykowane osłony przeciwsłoneczne Voigtlander LH-8 i Voigtlander LH-10 będziemy musieli dokupić osobno. Ponadto już niebawem powinniśmy spodziewać się premiery tego modelu w wersji do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony E.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć więcej?
Sirui 40 mm T1.8 1.33X S35 AF - niedrogi anamorficzny obiektyw z... autofokusem. Czy można chcieć...
Sirui nie zwalnia tempa i dalej demokratyzuje rynek obiektywów anamorficznych. Tym razem prezentuje swój pierwszy obiektyw tego typu wyposażony w układ AF.
8
Powiązane artykuły