Czy legendarna konstrukcja Biotar 75 mm f/1.5 powróci z martwych?

Autor: Michał Chrzanowski

16 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Wszystko na to wskazuje. Firma Oprema Jena ma plan, by już w przyszłym roku w pełni zaprezentować nowe wcielenie kultowej optyki Zeiss Biotar 75 mm f/1.5.

Cofnijmy się do 1927 roku. Właśnie wtedy w niemieckim mieście Jena, Willi Merté opracował swój pierwszy projekt optyczny - Biotar 75 mm f/1.5. Przez lata usprawniał on konstrukcję obiektywu, a na finalny egzemplarz świat fotografii musiał poczekać do 1940 roku, kiedy to na Lipskich Targach Wiosny Merté zaprezentował swoje dzieło. Niestety w związku z II wojną światową, a także wysoką jak na tamte czasy ceną, Biotar 75 mm f/1.5 dla wielu pozostawał jedynie w sferze marzeń.

Powrót legendy

Jednak teraz dzięki firmie Oprema Jena, kultowy Biotar 75 mm f/1.5 może powrócić do życia w zupełnie nowej odsłonie. Na Kickstarterze rozpoczęła się kampania mająca na celu wskrzeszenie historycznego modelu Biotar 75 mm f/1.5.

 

Oprema Jena to nowa firma wchodząca w skład Meyer Optik Goerlitz - producenta, który jest znany z przywracania do życia historycznych konstrukcji optycznych. Dlaczego więc to Oprema a nie Meyer Optik będzie zajmować się projektem Biotar 75 mm f/1.5? Całościowa produkcja obiektywu będzie odbywać się w Japonii, a nie w Niemczech. Stąd też zdecydowano się na założenie oddzielnej firmy, której powierzono zadanie reaktywowania legendy.

Cel jaki przyświeca firmie Oprema Jena jest jeden - zachować ten sam unikalny charakter modelu Biotar przy jednoczesnym ulepszeniu aspektów mechanicznych oraz fotograficznych. Tak więc obiektyw ma nie tylko być kompatybilny z najnowszymi aparatami, lecz także ma zapewniać „wyjątkowo osty środek kadru z niespotykanym bokeh i rozmyciami dalszego planu na szeroko otwartej przysłonie“.

Kultowa konstrukcja w zupełnie nowym wydaniu

Projektem Oprema Jena Biotar 75 mm f/1.5 zajmują się Dr Prenzel, który współpracuje z Meyer Optik oraz Andre de Winter, były konstruktor Leiki. To właśnie oni odpowiadają za optykę oraz konstrukcję nowej odsłony kultowego modelu.

po lewej legendarny Zeiss Biotar 75 mm f/1.5 z 1940 roku, po prawej model Biotar 75 mm f/1.5 autorstwa Oprema Jena

Sercem nowej konstrukcji ma być układ optyczny składający się z 6 elementów rozmieszczonych w 4 grupach. Ogniskowa 75 mm (pole widzenia około 19 stopni) w połączeniu z nominalnym otworem przysłony f/1.5 ma zapewnić rewelacyjną plastykę obrazu, którą powinni bezgranicznie pokochać nie tylko miłośnicy portretów, lecz także architektury, krajobrazu, a nawet sportu - zapewnia producent.

W osiągnięciu wyjątkowego efektu bokeh ma pomóc 15-listkowa przysłona, którą będziemy operować w przedziale f/1.5-f/16. Natomiast minimalna odległość ostrzenia manualnej stałki ma wynieść około 80 cm.

Najnowsze wcielenie modelu Biotar 75 mm f/1.5 jest także większe od swojego poprzednika. Obiektyw mierzy 65 x 80 cm i waży 520 g. Tubus najprawdopodobniej zostanie w pełni wykonany z metalu.

oficjalne zdjęcie przykładowe - Oprema Jena Biotar 75 mm f/1.5

Pierwsza część planu zakończona powodzeniem

Możemy mówić o niemałym sukcesie firmy Oprema Jena. W zaledwie 24 godziny udało się uzbierać na Kickstarterze około 300 tys. dolarów, czyli o przeszło 200 tys. więcej niż zakładana kwota. Do końca kampanii pozostało jeszcze 19 dni.

Swój egzemplarz można zdobyć za około 1000 dolarów, jednak trzeba się spieszyć ponieważ najpopularniejsze oferty szybko zostają wyprzedane. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem Canon, Nikon, Sony E, Leica M, Fuji X oraz M42. Pierwsze dostawy mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku - obiecuje producent.

Więcej informacji o modelu Biotar 75 mm f/1.5 na stronie kampanii Kickstarter.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual - kolejny obiektyw do treści VR i 3D
Canon prezentuje kolejny obiektyw z rodziny EOS VR. Nowy RF-S 7.8 mm f/4 STM Dual to według producenta praktyczny i niedrogi sposób na tworzenia treści 3D i opowiadanie historii w rozwijającym...
2
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon zapowiada obiektyw Nikkor Z 28-135 mm f/4 PZ - uniwersalny zoom do pracy wideo
Nikon na dobre bierze się za segment wideo i zapowiada uniwersalny obiektyw 28-135 mm f/4 ze sprzęgłem Power Zoom, który ma szansę znaleźć się na podstawowym wyposażeniu dużej rzeszy...
5
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych stałek
Canon RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm f/1.4L VCM - nowe ogniskowe dołączają do linii hybrydowych...
Canon prezentuje kolejne po modelu RF 35 mm f/1.4L VCM obiektywy, które budować będą serię kompaktowych, jasnych stałek do filmu i fotografii. Modele RF 24 mm f/1.4L VCM i RF 50 mm...
7
Powiązane artykuły