Emil Busch Glaukar 97 mm f/3.1 - nowe wcielenie legendy

Autor: Michał Chrzanowski

19 Lipiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Dziś znów wracamy do nowości z Kickstartera. Tym razem w serwisie można znaleźć kampanię, której celem jest reaktywowanie Emil Busch Glaukar 97 mm f/3.1 - obiektywu uważanego za jeden z najważniejszych w dziejach fotografii.

Emil Busch jest uznawany za jednego z pionierów fotografii. Był pierwszym, który zaprojektował obiektyw, którego układ optyczny korygował aberrację sferyczną. W 1910 roku światu zaprezentował swoje kolejne dzieło - Glaukar 3.1. Ta wyjątkowa konstrukcja nie tylko radziła sobie z aberracją sferyczną, lecz także minimalizowała komę i astygmatyzm. Do tego zapewniała ostrość obrazu i plastykę. Przez wielu Glaukar 3.1 był uważany za jeden z najważniejszych obiektywów w dziejach fotografii.

Teraz po przeszło 100 latach, za sprawą Firata Bagdu i Benedikta Ernsta, legenda może powrócić. Dwójka niemieckich fotografów postanowiła wskrzesić tę wyjątkową konstrukcję i zaprezentować jej zupełnie nową odsłonę.

- W przeszłości widzieliśmy już kilka kampanii, dzięki którym kultowe obiektywy wracały do życia. Chcieliśmy jednak pójść o krok dalej i odtworzyć konstrukcję, która w innym przypadku odeszłaby w zapomnienie - powiedział Bagdu. - Jednak zależało nam także na jak najwyższych standardach. Dlatego też do współpracy zaprosiliśmy wiodące niemieckie firmy - dodaje Ernst.

 

Nowa odsłona Emil Busch Glaukar 97 mm f/3.1 bazuje na podobnym co pierwowzór układzie optycznym - 3 soczewki w 3 grupach. Elementy współczesnej konstrukcji będą wykonane ze szkła Schott O’Hara, co ma zapewnić bardzo dobrą jakość obrazu.

Obiektyw zapewnia ogniskową 97 mm (dla pełnej klatki) i światło f/3.1(przysłonę będziemy mogli domknąć do f/22). Pole widzenia wynosi 25 stopni, zaś minimalna odległość ostrzenia to półtora metra. Na przednią soczewkę będziemy mogli nakręcić filtry o średnicy 37 mm. Zaprezentowany obiektyw to w pełni manualna stałka, która nie została wyposażona w styki. Oznacza to, że dane z obiektywu nie będą przesyłane do aparatu - otrzymamy nie kompletne informacje EXIF

 

Obiektyw mierzy 73 mm x 80 mm i waży 410 g. Został wykonany ze szczotkowanego aluminium. Tak więc zapewnia nie tylko dobrą jakość wykonania i wytrzymałość, lecz także klasyczny i stylowy wygląd legendarnego pierwowzoru. Obiektyw będzie produkowany w fabryce Uwe Weller Feinwerktechnik w niemieckim Wetzlar.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć wykonanych modelem Emil Busch Glaukar 97 mm f/3.1.

Na chwile obecną producent za pośrednictwem serwisu Kickstarter zbiera fundusze na pełną realizację projektu. Jednak już teraz możemy powiedzieć, że kapania okazała się sukcesem. Zakładana suma 60 tys. dolarów została przekroczona zaledwie w jeden dzień, a do zakończenia akcji pozostał jeszcze prawie miesiąc.

Tak więc jeśli projekt modelu Glaukar 97 mm f/3.1 przypadł Wam do gustu to za 749 dolarów możecie stać się jego posiadaczami. Jednak na swój egzemplarz będzie trzeba trochę poczekać. Pierwsze dostawy są planowane na połowę 2018 roku. Obiektyw będzie dostępny z mocowaniem Nikon, Canon, Sony E, Fuji, M43, Leica M i Leica T. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.emil-busch.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTArtisan AF 35 mm f/1.8 II - mniejszy, lżejszy i tak samo tani. Nowy kompaktowy standard do APS-C
TTArtisan AF 35 mm f/1.8 II - mniejszy, lżejszy i tak samo tani. Nowy kompaktowy standard do APS-C
Chińskie TTArtisan prezentuje kolejną wersję niedrogiego, wyposażonego w system AF obiektywu standardowego do aparatów APS-C. TTArtisan 35 mm f/1.8 II to przede wszystkim mniejsza i...
5
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox AF 35 mm f/1.7 - kompaktowy, jasny i tani. Nowy standard do APS-C
Viltrox odświeża pierwsze konstrukcje ze swojej oferty prezentując kolejny mały, lekki i naprawdę tani obiektyw z serii Air. Viltrox AF 35 mm f/1.7 będzie dostępny w wersjach z...
8
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Problemy z Sigmą 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART - rusza akcja serwisowa
Sigma informuje o problemach technicznych dotyczących niektórych egzemplarzy obiektywu SIGMA 24-70 mm f/2.8 DG DN II ART. Sprawdź czy twój model kwalifikuje się do bezpłatnej...
4
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj