NASA używała go do rejestrowania startów rakiet. Teraz może być twój

Autor: Maciej Luśtyk

16 Czerwiec 2016
Artykuł na: 2-3 minuty

Jedyny w swoim rodzaju, ważący ponad 30 kilogramów teleobiektyw, używany przez NASA do rejestracji startów promów kosmicznych niebawem trafi na aukcję.

Jak informuje serwis Bokeh, kolekcjonerów sprzętu fotograficznego czeka niebawem nie lada gratka. Jesienią na aukcję trafić ma jedyny w swoim rodzaju teleobiektyw, skonstruowany w latach 60. XX przez firmę Birns & Sawyer na zamówienie NASA.

Szkło o ogniskowej 1000 mm i świetle f/4.5 waży ponad 30 kg i ma rozmiary pokaźnego psa - 1,3 metra długości i 25 cm szerokości w najgrubszym miejscu. Do tego dochodzi jeszcze osłona przeciwsłoneczna wielkości przeciętnego kosza na śmieci. Zestaw ten wykorzystywany był przez NASA do filmowania startów promów kosmicznych z dużej odległości - nawet 11 km.

fot. Jim Headley

- Przy dłuższych dystansach mocno daje się już we znaki refrakcja atmosferyczna - mówi kolekcjoner i właściciel sklepu ze starymi aparatami, Jim Healdey, który zamierza wystawić obiektyw na aukcję. Niestety możliwości obiektywu trudno będzie nam wykorzystać w praktyce - Do jego obsługi potrzeba 3 osób. Jest zwyczajnie zbyt duży i ciężki by samodzielnie nim operować. - komentuje.

O fotografowaniu dzikich zwierząt możemy raczej zapomnieć, mimo to z pewnością znajdą się chętni by wydać na niego kilkadziesiąt, a może nawet i kilkaset tysięcy dolarów. Cena wywoławcza w jakiej obiektyw trafi na aukcję nie jest jeszcze ustalona, sprzedający przewiduje jednak, że będzie ona znacząca.

Zdjęcia wykonane z odległości 30 i 10 km, fot. Jim Headley

Atrakcyjności obiektywowi dodaje także fakt, że Headley własnoręcznie zaadaptował do niego mocowanie Canon EF, co - jeżeli ktokolwiek się na to porwie - pozwoli na podpięcie go do współczesnych lustrzanek.

Po co sprzedawać taki rarytas? Teleobiektyw jest częścią zbiorów Headleya od 20 lat. Jak sam twierdzi, to już najwyższy czas przy trafił w inne ręce. Poza tym sprzedający szuka środków na przekształcenie swojego sklepu w placówkę edukacyjną z tradycyjną ciemnią.

Obiektyw zostanie wystawiony na sprzedaż jesienią za pośrednictwem domu aukcyjnego R&R Auctions, który już nie raz miał do czynienia z unikatowym sprzętem fotograficznym. Wczesną wiosną zlicytowano w nim między innymi wyjątkowy obiektyw Zeissa, używany przez załogę “fotograficznej” misji Apollo 15.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem bokeh.digitalrev.com.

 

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4