Modula Optical CM33 - jasny bezlusterkowy standard z możliwością rozbudowy

Autor: Maciej Luśtyk

14 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Ostatnio pojawia się coraz więcej ciekawej optyki do bezlusterkowców. W serwisie Kickstarter właśnie wystartowała kampania obiektywu CM33, przeznaczonego do systemów Fujifilm X, Sony E i Canon M, który oprócz bardzo dobrych wyników, pozwala też na uzyskanie specjalnych efektów za pomocą systemu wymiennych modyfikatorów.

Modula Optical CM33 to obiektyw manualny o ogniskowej 33 mm, co w przypadku podłączenia do aparatów z matrycą o rozmiarze APS-C da nam ekwiwalent 50 mm. Jego układ optyczny został zbudowany w oparciu o 5 soczewek w 4 grupach, a całość charakteryzuje się bardzo niewielkimi gabarytami w porównaniu z analogicznymi szkłami na rynku. Wymiary CM33 to jedynie 21 x 61 mm. Z kolei światło f/2.0 sprawi, że będziemy w stanie uzyskać małą głębię ostrości z plastycznym rozmyciem, a szkło sprawdzi się także podczas fotografowania w słabych warunkach oświetleniowych. Na uwagę zasługuje też minimalna odległość ostrzenia, która wynosi jedynie 14 cm.

Zobacz wszystkie zdjęcia (3)

Najciekawszą cechą nowego szkła jest jednak specjalny system wymiennych modyfikatorów, wkładanych z boku korpusu, które pozwolą na uzyskanie ciekawych efektów na zdjęciach. Otrzymujemy na przykład układ „soft focus”, pozwalający na uzyskanie bardziej miękkiego rozmycia. Systemu będzie też można używać do stosowania różnego rodzaju filtrów efektowych. Jeśli kampania produktu okaże się sukcesem, producent ma zamiar skupić się na rozszerzeniu oferty modyfikatorów tak, by CM33 stało się najbardziej funkcjonalnym standardowym szkłem na rynku.

Obiektyw posiada jeszcze jedną ciekawą opcję. W ramach funkcji Focus finder, niezależnie od używanych parametrów przysłony, po wciśnięciu dedykowanego przycisku obiektyw otworzy ją do wartości f/2.0 tak, aby łatwiej nam było ustawić ostrość przy użyciu focus peakingu. Jest to właściwie odwrotność przycisku podglądu głębi ostrości oferowanego przez wiele aparatów. Szczegółowe działanie obydwu systemów przybliży Wam poniższy film.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, obiektywy trafią na rynek w połowie 2016 roku. Twórcy dość wysoko postawili sobie poprzeczkę, stawiając za cel zebranie 600 tys. dolarów. Na razie udało im się zebrać niecałe 30 tysięcy. Do końca kampanii zostały jeszcze jednak prawie dwa miesiące. Jeżeli chcielibyście zostać posiadaczami tego wyjątkowego obiektywu, możecie wesprzeć projekt kwotą $799.

Więcej informacji znajdziecie na stronie modulaoptical.com oraz na stronie kampanii w serwisie Kickstarter

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony FE 28-70 mm f/2 GM - nowy król standardowych zoomów
Sony prezentuje superjasny obiektyw 28-70 mm, będący bezpośrednią odpowiedzią na innowacyjny model Canona. Szkło jest przy tym dużo lżejsze i mniejsze, a do tego oferuje rozbudowaną...
20
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Sigma wprowadza 4 stałki APS-C do systemu Canon RF
Zgodnie z wiosennymi zapowiedziami do sprzedaży trafiają obiektywy stałoogniskowe Sigma z mocowaniem Canon RF. To dobrze znane i lubiane modele 16 mm f/1.4, 23 mm f/1.4, 30 mm f/1.4 i...
5
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike AF 85 mm f/1.8 Pro - kolejna „profesjonalna” budżetowa stałka ląduje na rynku
Meike prezentuje swój drugi obiektyw z serii Pro, który łączyć ma wysoką jakość optyczną i rozbudowaną ergonomie z niską ceną. Szkło wyceniono na mniej niż 1500 zł.
4
Powiązane artykuły