Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Oficjalnym dystrybutorem produktów marki Sigma została firma K-Consult reprezentująca także interesy takich producentów jak Yashica, Lexar czy Case Logic. Zmieniają się także zasady serwisowania produktów Sigma, które mają zachęcać do zakupów poprzez oficjalne kanały dystrybucyjne.
Nie jest tajemnicą, że dla oficjalnych dystrybutorów sprzętu fotograficznego, największą zmorą są firmy handlowe sprowadzające tani sprzęt z Azji, Stanów Zjednoczonych lub niektórych państw europejskich. Najczęściej to dystrybutor jest zobligowany do naprawy takiego sprzętu (gdy obowiązuje światowa gwarancja), choć wcale na nim nie zarabia. Kwestie prawne dotyczące tego zagadnienia regulują obecnie przepisy unijne.
Oczywiście klienta nie musi interesować skąd aparat lub obiektyw został sprowadzony. Jednak poza ceną powinien zwrócić uwagę także na warunki gwarancji. Dla przedstawicieli zagranicznych koncernów jest to główna broń i atut, którym mogą przekonywać klientów do wydania większej kwoty. Klasycznym przykładem jest tu, wspomniana wyżej, zmiana zasad serwisowania produktów marki Sigma przez nowego wyłącznego dystrybutora, firmę K-Consult.
Obiektywy podstawowych serii kupiony w oficjalnym kanale dystrybucyjnym objęte są 2-letnią gwarancją, a obiektywy serii EX aż 3-letnią. Ale na tym nie koniec - K-Consult oferuje możliwość dokupienia kolejnych 2 lat gwarancji za 299 złotych (razem 5!). O tym, że konkretny egzemplarz będzie włączony do programu przedłużonej opieki gwarancyjnej świadczyć będzie naklejka z symbolicznym oznaczeniem "3+2". Pozostaje pytanie co z serwisem sprzętu kupionego za pośrednictwem dotychczasowych (czytaj: byłych) dystrybutorów Sigmy w Polsce, tj. firm Hama i Compact. K-Consult uspokaja, że produkty te będą podlegały dotychczasowym zasadom serwisowania, tj. będzie obowiązywała gwarancja wydana w momencie zakupu.
Natomiast osoby, które zdecydują się na zakup bez pośrednictwa wyłącznego dystrybutor muszą liczyć się z tym, że ich sprzęt będzie naprawiany w drugiej kolejności, a naprawy pogwarancyjne będą znacznie droższe niż w wypadku napraw sprzętu "oficjalnego".
Dodajmy dla porządku, że Sigma jest drugim na świecie producentem obiektywów do lustrzanek małoobrazkowych. Dziesiąta część z nich sprzedawana jest z mocowaniem Sigma SA dedykowanym do modeli analogowych i cyfrowych tej firmy (ostatnio Sigma SD10). Pozostałe posiadają mocowania do systemów Canona, Nikona, Minolty i Pentaxa i są bardzo popularne jako tańsza alternatywa. Tańsza nie znaczy gorsza - Sigma jest absolutnym wyjątkiem na rynku fotograficznym, bo wszystkie firmowane przez siebie artykuły produkuje w Japonii. U nas obiektywy Sigmy nie są jeszcze tak popularne jak na zachodzie, ale wszystko w rękach nowego dystrybutora..