Lumiere od Google - wideo generowane przez AI coraz bliżej doskonałości

Autor: Redakcja Fotopolis

26 Styczeń 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Google Research zaprezentowało nowy generator wideo o nazwie Lumiere. Zamiana tekstu w materiał filmowy będzie jeszcze prostsza i bardziej funkcjonalna, a stworzony klip bardziej realistyczny i płynny.

Zespół pod kierunkiem Omera Bar-Tal z Google Research zaprezentował nowy superskuteczny i wydajny model AI zamiany tekstu na plik wideo. Jak czytamy we wstępie udostępnionej pracy naukowej: “Lumiere to model dyfuzji tekstu na wideo zaprojektowany do tworzenia filmów, które przedstawiają realistyczny, zróżnicowany i spójny ruch - kluczowe wyzwanie w syntezie wideo. W tym celu wprowadzamy architekturę Space-Time U-Net, która generuje od razu pełny plik wideo, poprzez pojedyncze przejścia w modelu”.

Jak podkreślają twórcy, Lumiere to przeciwieństwo istniejących modeli, które mają problemy z osiągnięciem spójności czasowej. “Wdrażając zarówno przestrzenne, jak i (co ważne) czasowe próbkowanie w dół i w górę oraz wykorzystując wstępnie wytrenowany model dyfuzji tekstu na obraz, nasz model uczy się bezpośrednio generować pełnoklatkowe wideo o niskiej rozdzielczości, przetwarzając je w wielu skalach czasoprzestrzennych” - czytamy w ich pracy.

A jak Lumiere działa w praktyce? Rewelacyjnie!

Na stronie Google Research zaprezentowano szereg przykładów, które ilustrują funkcje i skuteczność nowego modelu.

Klipy mogą być tworzone “od podstaw” na bazie wskazanego opisu. “Ożywić” można także zdjęcie lub jego fragment po zaznaczeniu. Imponująco wygląda też generowanie filmów stylizowanych na bazie kolorystyki i tonalności wskazanego zdjęcia czy pliku graficznego. Na bazie opisu można także w dowolny sposób edytować gotowy materiał wideo, by osiągnąć spójną formę.

Lumiere pozwala też zmieniać fragmenty obrazu. Po zaznaczeniu maski algorytm uzupełni ją wskazanym w opisie elementem. Może to być jakiś nowy ruchomy obiekt lub zamiana istniejącego, np. sukienki na modelce.

Ze wszystkimi funkcjami Lumiere warto zapoznać się na stronie projektu: lumiere-video.github.io

Lumiere i co dalej?

Nazwa Lumiere to oczywiście nawiązanie do nazwiska słynnych braci, pionierów filmu, którzy w 1895 skonstruowali i opatentowali kinematograf. Czy model Lumiere od Google’a będzie równie przełomowy? Z pewnością to duży krok w rozwoju ruchomego obrazu generowanego przez AI. Nie ma co owijać w bawełnę, podane przykłady i funkcjonalność algorytmu wbijają w fotel. Na razie to jedynie prezentacja nowego modelu, ale patrząc na tempo rozwoju tej branży, za chwilę albo stanie się samodzielnym oprogramowaniem, albo ulepszy istniejące generatory wideo.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
Ikoniczne zdjęcie ma innego autora? Dochodzenie AP w obronie fotografa
Czy trzeba będzie przepisywać książki z historii fotografii? Pod koniec stycznia zadebiutować ma dokument, który podważa kwestię autorstwa słynnego zdjęcia Napalm Girl. Assiociated...
19
Zmarł Oliviero Toscani – słynny fotograf i twórca kampanii społecznych
Zmarł Oliviero Toscani – słynny fotograf i twórca kampanii społecznych
Oliviero Toscani, wybitny włoski fotograf i artysta wizualny, znany z kontrowersyjnych i poruszających kampanii reklamowych, zmarł w wieku 83 lat.
8
O włos od tragedii. Cywilny dron uderzył w samolot gaszący pożary w Kalifornii
O włos od tragedii. Cywilny dron uderzył w samolot gaszący pożary w Kalifornii
Content za wszelką cenę? Być może. Kanadyjski samolot „Super Scooper”, gaszący pożary nad Los Angeles został uziemiony po zderzeniu z cywilnym dronem, który latał w strefie zakazanej. Policja...
9
Powiązane artykuły