Nowy algorytm Panasonica zapewni bardziej wydajną i dokładną detekcja obiektów

Autor: Redakcja Fotopolis

9 Styczeń 2024
Artykuł na: 4-5 minut

Panasonic ogłosił, że opracował wydajniejszy sposób uczenia maszynowego. Nowy algorytm klasyfikacji obiektów na zdjęciach, ma być dokładniejszy niż metody stosowane obecnie.

Wewnętrzna grupa badawcza w firmie Panasonic opracowała nowy algorytm sztucznej inteligencji do dokładniejszego rozpoznawania obiektów. W ramach badań REAL-AI udało się stworzyć kod do klasyfikacji, który radzi sobie z multimodalnym charakterem danych pochodzących z tematu i warunków fotografowania. Eksperymenty wykazały, że dokładność rozpoznawania nową metodą przewyższa dokładność metod konwencjonalnych.

Nowy algorytm, lepsza detekcja

Sztuczna inteligencja rozpoznaje obiekty, klasyfikując je do kategorii na podstawie ich wyglądu. Istnieje jednak wiele przypadków, w których nawet obiekty należące do tej samej kategorii, takiej jak "pies", są klasyfikowane w podkategoriach, np. "rasa psa", mających bardzo różny wygląd. Na dodatek, istnieje wiele sytuacji, w których ten sam obiekt może wyglądać inaczej z powodu różnic w warunkach fotografowania, takich jak orientacja, pogoda, oświetlenie lub tło.

Jednak przetwarzanie tak dużej liczby różnorodnych obrazów w celu znajdowania wspólnych cech w oczywisty sposób stało się podejściem ograniczającym. W szczególności, gdy w obrębie tej samej kategorii znajdują się podkategorie o różnych tendencjach w wyglądzie (rozkład multimodalny), sztuczna inteligencja często ma problemy z prawidłowym rozpoznaniem takich obiektów jako należących do tej samej kategorii, co skutkuje spadkiem dokładności rozpoznawania.

Dlatego grupa naukowców z Panasonica skupiła się na wykorzystaniu różnic w wyglądzie i opracowała nowy algorytm klasyfikacji, który zamiast bazować na jednowymiarowym wektorze danych, wychwytuje różnorodność obrazów za pomocą dwuwymiarowej macierzy ortonormalnej, w której każdy element może reprezentować odmianę obrazu (różne kolory tła, orientacja obiektu itp.).

W rezultacie, nawet w przypadku kategorii takich jak „autobus” i „tramwaj”, które wyglądają podobnie i trudno je sklasyfikować jako osobne, nowy algorytm był w stanie znaleźć obrazy należące do tej samej kategorii bez pomieszania.

Implementacja szybciej niż myślisz

Jak zapewniają naukowcy nowa metoda umożliwia dokładniejsze rozpoznawanie obrazu w porównaniu do konwencjonalnych algorytmów SI. W dodatku ze względu na prostotę nowego algorytmu, zapotrzebowanie na pamięć operacyjną wzrasta jedynie o 0.1%. To bardzo istotny czynnik, bo dzięki temu implementacja w aparatach czy innych urządzeniach mogłaby odbywać się w ramach obecnie stosowanych modułów obliczeniowych. W rezultacie jest szansa, że nowy algorytm pojawi się w aparatach już w niedalekiej przyszłości.

Publikacja naukowa na temat nowego algorytmu została udostępniona na stronie: openaccess.thecvf.com

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Marka FOMEI zmienia dystrybutora. Popularny sprzęt oświetleniowy dla fotografów i filmujących oraz rozwiązania do druku przejmuje w Polsce firma Rudy Lis.
1