Najmniejsze zdjęcie wydrukowane w kolorze, zajmuje tyle co grubość włosa

Autor: Michał Chrzanowski

22 Grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Rozwój technologii chyba nigdy nie przestanie nas zaskakiwać i zadziwiać. Naukowcom udało się wydrukować kolorowe zdjęcie, które jest tak małe, że aż niewidoczne dla ludzkiego oka. Ten wyczyn został już wpisany do Księgi rekordów Guinnessa.

Zdjęcie, na które właśnie patrzycie przedstawia trzy małe ryby w swoim naturalnym środowisku. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że jest to najmniejsza kolorowa fotografia, która kiedykolwiek została wydrukowana. Jest ona tak mała, że aż niewidoczna dla ludzkiego oka - aby ją zobaczyć potrzeba skorzystać z mikroskopu.

Wykorzystując przełomową technologię o nazwie 3D NanoDrip, która została wynaleziona na Politechnice Federalnej w Zurychu, zespołowi składającemu się z naukowców uczelni oraz pomysłodawców projektu Scrona udało się wydrukować zdjęcie na obszarze, który mierzy 80 x 115 mikrometrów, czyli około 0,0092 milimetrów kwadratowych! Jest to odpowiednik przekroju pojedynczego ludzkiego włosa lub jednego piksela wysokiej rozdzielczości ekranów Retina.

Technicznie jest to niebywałe osiągnięcie. Dzięki zaawansowanej technologii kropek kwantowych (QD - Quantum Dots) oraz nanocząsteczek, które emitują światło o określonym kolorze, naukowcom udało się wydrukować odpowiednie warstwy QD w 24-bitowym kolorze i rozdzielczości 25000 DPI - wyświetlacze Retina posiadają jedynie 264 PPI - w odległości zaledwie 500 nanometrów między poszczególnymi kropkami.

Dla tych wszystkich, którzy chcieliby mieć podobne zdjęcie (wydrukowane z dowolnej fotografii) mamy dobrą wiadomość. Projekt Scrona wystartował właśnie z kampanią na platformie Kickstarter, której celem jest zebranie pieniędzy na mikroskop µPeek. Jest on wielkości karty kredytowej i można go podłączyć do dowolnego smartfona. Wraz z urządzeniem otrzymamy wydrukowane dowolnie wybrane przez siebie mikroskopijne zdjęcie. Więcej informacji możecie dowiedzieć się na stronie www.scrona.ch.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
SWPA 2025 - Susan Meiselas z nagrodą za wybitny wkład w fotografię
Jury nadchodzącej edycji Sony World Photography Award zadecydowało o przyznaniu corocznej nagrody honorowej za wybitny wkład w fotografię. Tym razem otrzymuję ją Susan Meiselas, której...
9
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
"Bezpieczniejsze polskie niebo" - nowe przepisy dla dronów
Projekt nowelizacji ustawy Prawo lotnicze został przyjęty przez Radę Ministrów. Polskie przepisy dotyczące dronów będą teraz dostosowane do unijnych - wprowadzają nowy podział operacji i...
1
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Nowy dystrybutor FOMEI – Rudy Lis przejmuje oficjalną dystrybucję w Polsce
Marka FOMEI zmienia dystrybutora. Popularny sprzęt oświetleniowy dla fotografów i filmujących oraz rozwiązania do druku przejmuje w Polsce firma Rudy Lis.
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)