Nowe firmy wspierają System 4/3

Autor: Michał Sułkiewicz

16 Luty 2004
Artykuł na: 4-5 minut
Na Targach PMA trzy nowe firmy ogłosiły swój akces do Systemu 4/3. Do Olympusa, Kodaka i Fujifilm dołączyły firmy Matsushita (producent aparatów Panasonic), Sanyo i Sigma.

Ponad dwa lata po prezentacji idei systemu dla lustrzanek cyfrowych Systemu 4/3 i w niespełna rok po prezentacji pierwszego aparatu w tym systemie Olympusa E-1 nowe firmy ogłosiły swoje wsparcie dla tego standardu. Są to: Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. (producent produktów Panasonic), Sanyo Electric Co., Ltd. oraz Sigma Corporation.

Jak do tej pory największą aktywnością wśród firm wspierających standard wykazał się Olympus wypuszczając aparat, obiektywy i akcesoria w nowym systemie. Kodak jak na razie ograniczył się do produkcji matrycy. Fujifilm natomiast zdaje się wspierać standard tylko "duchowo". Nowa lustrzanka tego producenta nadal opiera się na rozwiązaniach Nikona i zawiera matrycę w formacie APS (ogniskowa x1.6), a nie w formacie 4/3 (ogniskowa x2). Nie wiadomo więc czy kiedykolwiek ujrzymy doskonałe obiektywy Fujinon w standardzie 4/3.

Miejmy nadzieję, że nowe firmy szerzej zaangażują się w propagację systemu. Szczególnie cenny może być tu udział Sigmy, która dysponuje potężnym zapleczem w postaci ogromnej gamy obiektywów. Liczymy także, że zobaczymy lustrzankę w systemie 4/3 z matrycą Foveona, która zastąpi model Sigma SD10.

To są jednak tylko dywagacje, tymczasem przedstawiamy oficjalną informację prasową:

MATSUSHITA ELECTRIC INDUSTRIAL CO., LTD., SANYO ELECTRIC CO., LTD. ORAZ SIGMA CORPORATION BĘDA WYKORZYSTYWAĆ STANDARD FOURTHIRDS (4/3) DLA DEDYKOWANYCH SYSTEMÓW LUSTZRANEK CYFROWYCH

Las Vegas, 12 luty 2004 - Olympus Corporation (Prezes: Tsuyoshi Kikukawa) ma przyjemność poinformować, że trzej kolejni uczestnicy przyłączyli się do firm, które będą wykorzystywać standard FourThirds System do konstruowania systemów cyfrowych lustrzanek. Te trzy firmy (wymieniane w kolejności alfabetycznej) to: Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. (najlepiej znana z marki swoich produktów "Panasonic"), Sanyo Electric Co., Ltd. oraz Sigma Corporation. FourThirds System (4/3) nadal pozostaje standardem otwartym dla wszystkich i zachęcamy kolejne firmy do uczestniczenia w tym przedsięwzięciu.

Standard FourThirds System definiuje standardy dla konstruowania oraz rozwoju całkiem nowej generacji systemów cyfrowych lustrzanek, a został opracowany, aby w pełni urzeczywistnić zalety, jakie niesie dla użytkowników oraz jakości obrazu nowoczesna technologia cyfrowego przetwarzania obrazu. FourThirds System wykorzystuje sensor obrazu typu cztery?trzecie (4/3), co umożliwia konstruowanie wyjątkowo kompaktowych obiektywów mających taką charakterystykę optyczną, która jest niezbędna dla zamksymalizowania jakości oraz sprawności sensora. Ponadto system definiuje otwarty standard mocowania obiektywów, co z kolei daje użytkownikom szerszą gamę wyboru sprzętu przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilności pomiędzy pochodzącymi od różnych producentów korpusami i obiektywami systemu FourThirds System. W październiku 2003 roku Olympus wprowadził cały szereg produktów opartych na standardzie FourThirds System, które obejmowały cyfrową lustrzankę E-1 z wymiennymi obiektywami oraz inne komponenty systemu Olympus E-1 System.

Standard FourThirds System został ogłoszony we wrześniu 2002 roku przez firmy Olympus Corporation oraz Eastman Kodak Company w USA i od momentu przyjęcia był wspierany przez Fuji Photo Film Co, Ltd. W przyszłości zamieramy nadal promować jak najszersze uczestnictwo firm z branży w stworzonym standardzie, zachęcając innych producentów, aby przyłączyli się do rozwoju tego otwartego standardu z korzyścią dla wszystkich.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Rosyjski fotoreporter zostanie pozbawiony nagrody w WPP? Gruzińscy fotografowie oburzeni wyróżnieniem w konkursie
Rosyjski fotoreporter zostanie pozbawiony nagrody w WPP? Gruzińscy fotografowie oburzeni...
Kolejne World Press Photo i kolejne kontrowersje. Gruzińscy fotografowie poddają w wątpliwość profesjonalizm i niezależność Mikhaila Tereshchenko, którego zdjęcia z antyrządowych...
1
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Pora się pakować. Najnowszy generator obrazu od Open AI to koszmar fotografów komercyjnych
Open AI zaprezentowało nowy model generowania obrazów, który niebawem trafi do Chata GPT. Nowy generator dużo precyzyjniej odtwarza drobne detale i napisy, utrzymuje spójność pomiędzy...
44
Sirui dołącza do L-Mount Alliance - świetna wiadomość dla filmujących i nie tylko
Sirui dołącza do L-Mount Alliance - świetna wiadomość dla filmujących i nie tylko
Jeden z najciekawszych producentów chińskiego rynku optyki dołącza do kooperatywy L-Mount. To oznacza, że użytkownicy aparatów Lumix i Leica już niebawem będą mogli skorzystać z...
1