Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Pierwszy na świecie przenośny system do radiologii, Canon CXDI-31, umożliwił naukowcom rekonstrukcję twarzy słynącej z oszałamiającej piękności egipskiej królowej Nefretete.
Najważniejszy etap operacji miał miejsce w egipskim grobowcu KV35 w Dolinie Królów w Luksorze. Dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowej zdjęcia były gotowe natycmiast po zeskanowaniu zmumifikowanego ciała królowej.
Canon CXDI-31 działa na podobnej zasadzie jak konwencjonalna kaseta z kliszą - również pozwala na naświetlenie promieniami rentgenowskimi pod dowolnym kątem. A jednak są to urządzenia zupełnie odmienne, ponieważ Canon CXDI-31 to przenośny system cyfrowy, dzięki czemu zarejestrowane obrazy można obejrzeć natychmiast (a dokładniej mówiąc ok. 3 sekundy po wykonaniu zdjęć). Urządzenie powstało w 2000 roku i od tamtej pory jest używane w szpitalach w sytuacjach, kiedy pacjent jest unieruchomiony. Tym samym znacznie uproszczono cały proces, dzięki eliminacji etapu chemicznej obróbki zdjęć i skanowania. Niewielkie wymiary superpłaskiego Canona CXDI-31 (23cm x 29cm) i mały ciężar (2,8 kg) sprawiają, że jest łatwy w konfiguracji i pozwala na rejestrację właściwie pod każdym kątem. Matryca tego urządzenia liczy 6,5 miliona pikseli ze skokiem 100 mikronów.
Zalety Canona CXDI-31 sprawiły, że ten przenośny cyfrowy system radiograficzny doskonale nadawał się do prac archeologicznych, które toczyły się w Egipcie. W przeszłości zazwyczaj trzeba było wyjmować mumie z grobowców, by następnie przewieść je na prześwietlenie do szpitala. Nowe urządzenie pozwoliło naukowcom na natychmiastowe stworzenie trójwymiarowego modelu szkieletu zmumifikowanej królowej i animowanego przekroju wnętrza mumii. Zespół radiologów, eskpertów od starożytnych szczątek ludzkich i chemików mógł bardzo dokładnie przyjrzeć się najmniejszym szczegółom.
Na podstawie cyfrowych obrazów rentgenowskich z Canona CXDI-31 eksperci sądowi Uniwersytetów w Sheffield i Nottingham mogli wykonać trójwymiarowy, komputerowy model czaszki mumii, którą uważa się za mumię królowej Nefretete. Następnie wykorzystując techniki stosowane przy rekonstrukcji twarzy ofiar morderstw, naukowcy odtworzyli twarz królowej, uznawanej niegdyś za najpiękniejszą kobietę Egiptu. Efekty ich pracy trafiły do grafików Atlantic Productions, którzy dopieścili ostatnie szczegóły.
Zaangażowanie Canona w to przedsięwzięcie najlepiej tłumaczy wypowiedź szefa Komunikacji i Relacji Korporacyjnych w Canon Europe:
Fantastycznie jest obserwować, jak technologie Canona zostają wykorzystane w tak kreatywny i historycznie ważny sposób. Fakt, że odegraliśmy ważną rolę w rekonstrukcji jednej z najsławniejszych twarzy w historii ludzkości to wielkie osiągnięcie i dalszy dowód na to, że technologie Canona są bardzo innowacyjne i przydatne.
Więcej na temat urządzenia Canon CXDI-31 i całej operacji można się będzie dowiedzieć z dwugodzinnego filmu dokumentalnego Nefretete ujawniona, który kanał Discovery pokaże w Europie 7 września o godzinie 20