Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Koncern Konica Minolta prezentuje interesujący zaawansowany kompakt cyfrowy, który otwiera nową linię w obrębie serii 'A'. DiMAGE A200 posiada wiele elementów znakomitego A2, ale pod względem możliwości plasuje się mniej więcej między A1 i A2. Także cenowo.
Linia 'A' jeszcze do dziś - dnia oficjalnej premiery lustrzanki Dynax 7D - była najbardziej zaawansowana w ofercie Minolty. DiMAGE A200 nie odbiega od tego obrazu oferując wiele półprofesjonalnych funkcji, takich jak wybierane profile barwne (sRGB, Adobe RGB i inne), ruchoma ramka pomiaru ostrości czy, co wypadałoby wymienić na samym początku, rejestracja w 8-megapikselowej rozdzielczości. Aparat kierowany jest do zaawansowanych fotoamatorów, a jego bezpośrednim konkurentem będzie zapewne nowy Sony DSC-V3 lub Canon PowerShot G6.
Oczywiście Konica Minolta wykorzystała tu swoje najważniejsze wynalazki, znane z modeli A1 lub A2. Nie mogło zabraknąć stabilizatora obrazu Anti-Shake, który jako jedyny kompensuje drgania ręki przez kontr-ruchy całej matrycy CCD, a nie jak u konkurencji grupy soczewek w obiektywie. Dzięki uprzejmości polskiego przedstawiciela producenta umieściliśmy na serwerze film oddający istotę jego działania (plik AVI, ok. 2MB). Przypomnijam, że Anti-Shake zotał uznany przez stowarzyszenie EISA za "fotograficzną innowację sezonu 2004/2005".
DiMAGE A200 posiada znany obiektyw APO GT 28-200mm F2.8-F3.5. Ogniskową z tego zakresu możemy dobrać precyzyjnie za pomocą pierścienia na obiektywie. Pomiar ostrości realizowany jest przez system Video AF z 11 polami aktywnymi (do wyboru wszystkie lub jeden) lub z ruchomą ramką ostrości. Zgodnie ze specyfikacją w trybie makro najmniejszy dystans z jakiego aparat poprawnie zmierzy ostrość wynosi 25cm i, co ciekawe, jest to wartość dla maksymalnej ogniskowej (200mm). W tym ustawieniu pole widzenia wynosi 52 x 39mm, co przy 8-megapikselowej rozdzielczości daje wyobrażenie o potencjale A200.
Dzisiejsza nowość to pierwszy aparat Konica Minolta posiadający odchylany (180 stopni) i obracany (270 stopni) ekran LCD. Dotychczas montowano jedynie pochylany (góra - dół) co było wygodne, ale nie wystarczało w naprawdę nietypowych pozycjach. Takie rozwiązanie przyda się też podczas filmowania - A200 to kolejny aparat mogący pochwalić się rekordową rozdzielczością zapisu sekwencji filmowych, 800 x 600 (15 kl/sek.). Do dyspozycji jest też standardowa rozdzielczość VGA z prędkością 30 kl/sek.
W tym momencie warto wymienić pozostałe różnice między A200 i A2. Na liście strat trzeba zanotować: mniejszą rozdzielczość wizjera elektronicznego (teraz jest "zwyczajna"), wolniejsze złącze USB (1.1 zamiast 2.0), brak gniazda lamp studyjnych, brak opcji sterowania z poziomu komputera. Ostatnia to inna obudowa - tu z poliwęglanów, a nie stopu magnezowego. W sumie więc uboższy krewny nie jest aż tak ubogi.
Tym bardziej, że kilka rzeczy poprawiono, np. wspomniany wcześniej pomiar ostrości lub nowy ekran LCD. A200 wykorzystuje do przeliczania danych nowy, szybszy procesor CxProcess III; taki sam jak w lustrzance Dynax 7D. Poza tym DiMAGE A200 ma wszystko czego spodziewalibyśmy się po zaawansowanym kompakcie cyfrowym ze średniej półki. Jeśli sprawdzą się zapowiedzi producenta, iż ma to być produkt dla ambitnych fotoamatorów, którzy nie chcą wydać na aparat majątku, to możemy spodziewać się rynkowego hitu.
Informacja prasowa producenta
Koncern Konica Minolta wprowadza na rynek nowy model aparatu cyfrowego, DiMAGE A200. To nasz kolejny aparat cyfrowy wyposażony w rewolucyjny system stabilizacji matrycy CCD Anti-Shake, technologię, która uzyskała tytuł "Fotograficznej Innowacji roku 2004-2005 w Europie" organizacji EISA.
A200 wyposażony jest w przetwornik CCD o efektywnej rozdzielczości 8 milionów pikseli oraz przekątnej 2/3 cala. Tak jak wszystkie modele serii A, aparat wyposażony jest w doskonały obiektyw apochromatyczny APO GT 28-200 mm f/2,8-3,5, z 7-krotnym zoomem optycznym. Nowym elementem jest ruchomy monitor LCD o przekątnej 1,8 cala, który może być obracany o 270° pionowo oraz 180° poziomo, pozwalając na komfortowe fotografowanie z góry oraz dołu.
Wysoką jakość obrazu oraz szybkie przetwarzanie danych zapewniają nowy procesor i technologia przetwarzania obrazu CxProcessÔ III. A200 może również nagrywać filmy wideo w dużych rozdzielczościach: 640 x 480 (30 klatek na sekundę) lub 800 x 600 (15 klatek na sekundę), w pełni wykorzystując możliwości zooma optycznego oraz stabilizacji Anti-Shake. W komplecie z aparatem znajduje się również wielofunkcyjny pilot zdalnego sterowania, upraszczający wykonywanie autoportretów oraz odtwarzanie obrazów na telewizorze.
Nowy model serii A cechuje prosta obsługa, czytelna nawet dla początkującego użytkownika. Wysoka rozdzielczość, uniwersalny obiektyw oraz duże możliwości sterowania stawiają DiMAGE A200 w czołówce aparatów cyfrowych z wbudowanym obiektywem.
Pozostałe cechy aparatu:
Konica Minolta DiMAGE A200 - dane techniczne