Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Sony prezentuje oficjalnie następcę cieszącego się wielką popularnością modelu DSC-V1. Cyber-shot DSC-V3 posiada taki sam 4-krotny obiektyw Zeiss'a, duży 2.5-calowy ekran LCD i, zgodnie z najnowszym trendem, 7-megapikselowy sensor CCD.
Cyber-shot DSC-V1 obecny jest na rynku od ponad 2 lat i najwyraźniej przyszła pora na wprowadzenie udoskonaleń do linii V. Lista właściwości i wygląd zbliżają dzisiejszą nowość do udanego modelu DSC-S85 sprzed 3 lat. Pod względem fizycznym DSC-V3 "nabrał wyrazu". Czarna skorupa zawsze lepiej się prezentuje niż srebrna, a nieco większe gabaryty (od V1) i duży uchwyt sprawiają, że wygląda bardziej profesjonalnie.
O tym, że V3 skierowany jest nie tylko do entuzjastów, ale także zaawansowanych fotografów świadczą jeszcze dwie cechy. Po pierwsze V3 daje możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW, po drugie - podobnie jak DSC-F828 - posiada dodatkowy slot kart pamięci CompactFlash (obok Memory Stick). Aby zamknąć listę różnic w stosunku do V1 trzeba wspomnieć też wyższą czułość maksymalną (ISO 800), znacznie większy ekran LCD (2.5", choć o takiej samej rozdzielczości) oraz nowe źródło zasilania (akumulator NP-FR1 InfoLithium znany z niedawnego P100). W powiększonym buforze mieści się 8 zdjęć seryjnych w pełnej rozdzielczości.
Omawiana nowość posiada pełny zakres funkcji znanych z zaawansowanych aparatów Sony. W trybie automatyki programowej dostępny jest tzw. 'shift' czyli płynna zmiana stosunku przysłona / czas z zachowaniem stałej wartości ekspozycji. Tryby priorytetu migawki i przysłony oraz manualny uzupełniają programy tematyczne takie jak portret, krajobraz itd.
Oczywiście nie mogło zabraknąć kilku najciekawszych patentów Sony. System pomiaru ostrości wspomagany jest przez bardzo skuteczny hologramowy iluminator. System fotografowania w podczerwieni (oraz możliwość podglądu obrazu w podczerwieni) pozwalają na fotografowanie w całkowitych ciemnościach. 49-polowy, matrycowy pomiar światła uzupełniają tryby centralnie-ważony oraz punktowy.
Niestety konstruktorzy postanowili pozostać przy 5-punktowym pomiar ostrości, bez możliwości swobodnego przesuwania ramki AF w obrębie całego kadru (jak w DSC-F828). Mamy jednak do dyspozycji pomiar pojedynczy, ciągły i monitorujący oraz ustawienie ręczne (niestety tylko skokowe, z progami odległości). W trybie makro dystans minimalny wynosi 10cm.
Dodajmy dla porządku, że DSC-V3 wyposażony jest w dobry obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar 34 - 136mm i jasności F2.8 - F4.0. Między najmniejszą a największą ogniskową dostępnych jest 15 pozycji pośrednich. Nasadkowy adapter pozwala na zastosowanie dodatkowych akcesoriów optycznych. Stopka akcesoriów zgodna jest między innymi z lampą błyskową Sony HVI-F32X, a wśród złączy znajdziemy wyjście ACC pozwalające na odsunięcie lampy od obiektywu.
Sony Cyber-shot DSC-V3 powinien trafić do Polski jeszcze przed sezonem zimowym. Cena jeszcze nie znana.