Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Pentax zaprezentował pierwszy w ofercie kompakt z obrotowym modułem. Mimo zaledwie 18mm grubości konstruktorzy znaleźli miejsce dla obiektywu z 3-krotnym zoomem i 2-calowego ekranu LCD. Do dyspozycji mamy 5-megapikselową rozdzielczość i całkiem pokaźną listę funkcji.
Pentax OptioX to jeden z ciekawszych - w ostatnim czasie - przykładów na to, że idea miniaturyzacji urządzeń elektronicznych jest ciągle żywa. Sukcesem konstruktorów z Pentaxa jest to, że osiągnęli małe rozmiary bez kompromisów w wyposażeniu i funkcjach aparatu.
Wykonana z metalu obudowa składa się z dwóch części. Jedną z nich można obrócić o 180 stopni do przodu lub 90 stopni do tyłu. Podobne rozwiązanie stosował NIkon (Coolpix serii 9xx) oraz Kyocera (np. SL300R). Obrotowy moduł posiada obiektyw z oryginalnym obiektywem o przemieszczanej w dwóch osiach grupie soczewek (przy uruchamianiu "zjeżdża" ona na swoją właściwą pozycję). Jego ogniskowa to 36-107mm, a jasność F2.6 dla szerokiego kąta i F4.8 dla pełnego zbliżenia.
Nie udało by się osiągnąć takiego zakresu ogniskowych gdyby nie niewielkie rozmiary sensora światłoczułego. Na płytce krzemowej o przekątnej 1/2.5" udało się zmieścić aż 5.4 milionów pikseli (5.0 mln efektywnych) co może mieć wpływ na ziarnistość obrazu (im więcej małych pikseli na małej powierzchni tym większa ziarnistość obrazu). Niestety producent nie podaje zakresu czułości.
OptioX oferuje aż 16 trybów fotografowania - poza automatyką programową jest to długa lista programów tematycznych optymalizujących ustawienia ekspozycji "odpowiednio do sytuacji". Do tego dochodzą takie tryby jak fotografowanie w czerni i bieli, w sepii lub z filtrami barwnymi. Możemy też skorygować podstawowe parametry obrazu (ostrość, kontrast, nasycenie).
Nie gorzej prezentuje się lista systemów pomiarowych aparatu. Do wyboru są trzy tryby pomiaru światła, a wynik pomiaru możemy skorygować w standardowym zakresie +/-2EV (co 1/3EV). Konstruktorzy nie zapomnieli nawet o bracketingu ekspozycji (seria ze stała różnicą ekspozycji dla wybrania najlepszego ujęcia). Ostrość mierzona jest przez 9-punktowy system AF z możliwością wybrania punktu. W trybie super-macro dystans minimalny od obiektu wynosi zaledwie 6cm.
Wracając do właściwości fizycznych warto zwrócić uwagę na bardzo duży, 2-calowy ekran LCD o wysokiej rozdzielczości. Aparat posiada 14MB pamięci wbudowanej, którą możemy rozszerzyć kartami SD / MMC. W zestawie handlowym znajdziemy dedykowany akumulator litowo-jonowy, który na pewno bardzo się przyda - OptioX nie posiada celownika optycznego, a zatem do podglądu obrazu musimy używać monitora LCD (a ten ze względu na pokaźne rozmiary na pewno potrzebuje sporo energii).
Pentax OptioX ma trafić do sprzedaży pod koniec roku.