Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
Pentax zaprezentował kompaktowy, 5-megapikselowy aparat cyfrowy Optio S50. Jest to kontynuacja serii rozpoczętej w lutym tego roku i podobnie jak S30 i S40 przeznaczony jest dla początkujących użytkowników. Tradycyjnie Pentax zadbał o pokaźny zestaw funkcji.
Albo amatorzy są coraz lepiej przygotowani do pierwszej przygody z fotografią cyfrową, albo to producenci podnoszą poprzeczkę. Tak czy inaczej, mimo zapewnień producenta, że Optio S50 skierowany jest do początkujących, znajdziemy w nim funkcje, których poszukują "ambitni amatorzy". Nie ma tu oczywiście trybów manualnych ekspozycji, ale przy 13 trybach programowych można się już wykazać pomysłowością.
Pentax Optio S50 jest niezwykle "przyjazny". Podstawowe tryby pracy dostępne są pod pokrętłem nastawczym, a "podpowiadacz" ukryty pod przyciskiem '?' zawiera opisy poszczególnych funkcji aparatu. Co więcej, podczas przeglądania menu osoby słabiej widzące mogą skorzystać z lupki powiększającej wybrany fragment tekstu. Pierwszą z tych funkcji znamy z nowych aparatów HP (Image Advisor), ale ułatwienia stworzone - jak można się domyślać - dla osób starszych to nowe zjawisko na rynku.
Aparat wyposażony jest w niewielką matrycę CCD 1/2.5" (standardem dla 5 Megapiskeli jest 1/1.8"). Maksymalna rozdzielczość zdjęcia wynosi 2560 x 1920, a filmów 320 x 240 (30 lub 15 kl/sek). Obiektyw o ogniskowej 35.6 - 107mm (dla filmu małoobrazkowego) na zewnątrz wygląda jak tradycyjna optyka, ale ma bardzo interesującą konstrukcję. Mianowicie posiada grupę soczewek, która w stanie spoczynku znajduje się nad obiektywem, a przy uruchamianiu "zjeżdża" na swoją pozycję. Patent ten Pentax wykorzystuje wszędzie tak gdzie ważne jest zachowanie kompaktowych rozmiarów aparatu (S50 ma 24mm grubości!).
Inne intersujące funkcje to: 3 tryby pomiaru światła, dobierana czułość w zakresie ISO 50 - 400, 5-punktowy automatyczny pomiar ostrości oraz strojenie ręczne, tryb makro z dystansem minimalnym 6cm, predefiniowany i ręczny balans bieli oraz korekta ekspozycji. Ciekawie zapowiada się funkcja edycji już zarejestrowanego obrazu. Można takie zdjęcie zamień z kolorowego na czarno-białe lub sepiowe, zsolaryzować ("by wyglądało jak ilustracja"), lub zamienić na czarno-białe z zachowaniem jednego z kolorów (czerwonego, zielonego lub niebieskiego) na oryginalnej pozycji. Postedycja może przydać się podczas drukowania bezpośredniego gdy nie mamy do dyspozycji komputera. Tym bardzie, że S50 poza zgodnością z PictBridge jest też zgodny z PRINT Image Matching III (jako jeden z pierwszych na rynku).
Prawdopodobnie nowość Pentaxa zostanie pokazana oficjalnie podczas targów Photokina odbywających się na przełomie września i października. Czekamy z niecierpliwością.