Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Panasonic zaprezentował kompaktowy aparat cyfrowy z potężnych 12-krotnym zoomem, stałym światłem F2.8 dla całego zakresu ogniskowych oraz optycznym stabilizatorem obraz Mega O.I.S. Lumix DMC-FZ3 zastępuje model DMC-FZ2 i przeznaczony jest dla ambitnych amatorów.
Lumix DMC-FZ3 to niepozorny aparat, który mimo niewielkich rozmiarów (108 x 68 x 85mm) i małej wagi (290g bez baterii i karty) ma spore możliwości. Do dyspozycji są wszystkie tryby pracy znane z aparatów zaawansowanych: automatyka programowa, priorytet przysłony / migawki oraz tryb manualny. Oczywiście jest też bogaty zestaw programów tematycznych, tryb makro (od 5cm) oraz tryb filmowy (320 x 240, 10 lub 30 kl/sek).
Największe wrażenie robi potężny obiektyw Leica DC Vario-Elmarit z 12-krotnym zakresem ogniskowych (35 - 420mm dla małego obrazka) i stałym światłem F2.8 (!) na całym zakresie ogniskowych. Aparat posiada system optycznej stabilizacji obrazu Mega O.I.S. pracujący w dwóch trybach: ciągłym i pojedynczym. Producent zapewnia, że O.I.S. na tyle skutecznie kompensuje drgania ręki, że można używać nawet 3 lub 4-krotnie dłuższych czasów ekspozycji (niż w aparatach bez stabilizacji), a zdjęcia będą ostre.
Kolejna poprawka w stosunku do poprzednika to - zainstalowany także w innych dzisiejszych nowościach Panasonica - nowy przetwornik Venus Engine II. Z informacji prasowej możemy się dowiedzieć, że zwiększa on rozdzielczość (zdolność do reprodukcji detali), zmniejsza zaszumienie obrazu i zdecydowanie przyspiesza pracę. Jako przykład podano rekordowy czas reakcji migawki (od naciśnięcia spustu do rozpoczęcia naświetlania, przy zmierzonej ostrości) 0,008 sek. oraz znakomity tryb zdjęć seryjnych 4 kl/sek. z limitem 7 ujęć (w najwyższej jakości).
Dzisiejsza nowość skierowana jest do amatorów, którzy lubią eksperymenty fotograficzne i dla nich przygotowano sporo interesujących funkcji. Na pokładzie znajdziemy korektę ekspozycji, bracketing ekspozycji (3-zdjęciowa seria ze stałą różnicą w ekspozycji), 3 tryby pomiaru światła, czułość dobieraną z zakresu ISO 80 - 400, płynną korektę balansu bieli (ocieplenie lub ochłodzenie obrazu) oraz 9-punktowy pomiar ostrości AF.
Aparat wyposażony jest w przetwornik CCD o rozdzielczości 3.1 Megapiskeli. Jest on niesamowicie mały, 1/3.2", ale tylko dzięki temu udało się osiągnąć tak duży zakres ogniskowych przy tak doskonałej jasności. Słowem coś za coś. Negatywna strona małego sensora to większa podatność na generowanie szumów przy wyższych czułościach (zgodnie z zasadą 'im większy piksel tym większa czułość' oraz 'im większa czułość z małego piksela tym większe szumy w obrazie'). Jednak być może właściwości przetwornika Venus Engine II pozwolą na bezpieczne zredukowanie szumów na poziomie obróbki danych.
Warto dodać, że DMC-FZ3 zapisuje zdjęcia nie tylko w formacie JPEG, ale także w bezstratnym TIFF. Niestety w zestawie znajdziemy tylko 8 MB kartę pamięci Secure Digital.
Panasonic Lumix DMC-FZ3 - specyfikacja