Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Canon prezentuje nowy aparat z linii PowerShot. Model PowerShot S1 IS ma matrycę 3,2 MP (1/2,7" CCD) i 10-krotny zoom optyczny ze stabilizacją obrazu. Jednak cechą, która wyróżnia go spośród innych aparatów cyfrowych jest fakt, że równie dobrze spisuje się jako cyfrowa kamera wideo.
Najnowszy PowerShot ma obiektyw ze zmiennym światłem f/2,8 - f/3,1 i o zakresie 38-380mm (odpowiednik dla małego obrazka). Wbudowane szkło modelu S1 IS jest napędzane silnikiem ultradźwiękowym (USM), a za rozszerzenie czasów migawki, przy których można fotografować z ręki odpowiada canonowski system stabilizacji obrazu (IS). Dzięki użyciu opcjonalnych nasadek szerokokątnych i telekonwertera można jeszcze zwiększyć zakres ogniskowych do 26,6mm i 608mm. Najmniejsza odległość ostrzenia obiektywu Canona PowerShot S1 IS to 10cm i 93cm dla szerokiego kąta i tele odpowiednio.
Fotografujący może skorzystać z trzech podstawowych pomiarów światła: wielosegmentowego, centralnie ważonego i punktowego. Nowy Canon fotografuje w zakresie czułości od ISO 50 do 400 i pozwala na kompensację ekspozycji +/- 2 EV ze skokiem co 1/3 EV. PowerShot S1 IS ma migawkę z czasami od 15 sekund do 1/2000 sekundy. Do kadrowania zdjęć służy wyświetlacz 1,5" (ok. 114 tysięcy pikseli) lub elektroniczny wizjer (EVF) 0,33" (ok. 114 tysięcy pikseli) z korektą dioptrii w zakresie -5,5 - +1,5. Użytkownik ma do dyspozycji 13 trybów pracy, w tym między innymi: program, preselekcję czasu, preselekcję przysłony, tryb manualny, portret, "Stitch Assist" (do tworzenia panoram), czy zdjęcia nocne. Fotografie i filmy są zapisywane na karty CF (Typ I i II) lub dyski Microdrive (dopuszczalne 2GB i większe).
Standardowym procesorem w najnowszych cyfrówkach Canona (włącznie z profesjonalną lustrzanką cyfrową EOS 10D i modelem PowerShot Pro 1 dla zawodowców) jest procesor DIGIC. Jak zapewnia producent, gwarantuje on wierne oddanie kolorów, "optymalną jakość" i krótkie czasy przetwarzania danych (co skutkuje między innymi minimalnym opóźnieniem wyzwolenia migawki).
Jak już wspomnieliśmy, Canon reklamuje model PowerShot S1 IS jako produkt "dwa w jednym", który jest nie tylko cyfrówką, ale też pozwalającą osiągnąć rezultaty wysokiej jakości kamerą wideo. Silnik ultradźwiękowy, który napędza obiektyw, zwalnia nieco w trybie rejestracji filmu, żeby uniknąć ryzyka, że będzie go słychać na nagraniu. Oczywiście wszystkie najważniejsze funkcje działają też podczas rejestracji sekwencji wideo (automatyczny balans bieli, autofocus, stabilizacja obrazu itp.), dzięki czemu, jak zapewnia producent, można uzyskać filmy naprawdę wysokiej jakości (30 kl./sek., VGA). Na tylnej ściance aparatu umieszczono duży przycisk "Movie", który ułatwia i przyśpiesza dostęp do trybu filmowego.
Dla miłośników sportów wodnych czy narciarstwa przygotowano dedykowaną obudowę podwodną, która chroni Canona PowerShot S1 IS do głębokości 40m.
Tradycyjnie już osoby, które kupią nową cyfrówkę Canona otrzymają 100MB na stronie Canon Image Gateway, która jest wirtualnym albumem, służącym do archiwizacji i przesyłania zdjęć. Pomaga też w spersonalizowaniu aparatu dzięki ikonom, obrazkom i zdjęciom, które można z niej pobrać.
Więcej informacji w zamieszczonych poniżej specyfikacjach i informacji prasowej producenta.
Amstelveen, Holandia, 9 lutego, 2004. Canon, lider w fotografii i technologii obrazowania, prezentuje hybrydowy cyfrowy aparat kompaktowy PowerShot S1 IS. Ta doskonale wyposażona cyfrówka z matrycą 3.2 Megapikseli i 10-krotnym optycznym zoomem jest także wysokiej jakości cyfrową kamerą wideo. PowerShot S1 IS pozwala na rejestrację wyraźnych i naturalnie wyglądających sekwencji filmowych z wysokiej jakości dźwiękiem, z prędkością 30 klatek na sekundę, w formacie VGA. Dzięki optycznemu systemowi stabilizacji obrazu (IS) zmniejszono prawdopodobieństwo poruszonych zdjęć czy filmów. Matryca 3.2 Megapikseli i canonowskie algorytmy przetwarzania obrazu umożliwiają powiększenia do formatu A4 bez straty jakości.
"Aparat ten symbolizuje niebywały postęp firmy Canon", powiedział Mogens Jensen, szef w Canon Consumer Imaging Europe podczas premiery aparatu. "Pod względem możliwości czysto fotograficznych może konkurować z wieloma aparatami cyfrowymi, a jakość nagrań wideo zachwyci wielu użytkowników kamer cyfrowych. Doświadczenie Canona na wielu polach umożliwiło połączenie odmiennych technologii, dzięki czemu powstał nowy, ekscytujący produkt".
Doskonały obiektyw
PowerShot S1 IS został wyposażony w zmiennoogniskowy obiektyw f/2.8 - f/3.1, 38-380mm (odpowiednik dla formatu 35mm). Opcjonalna nasadka szerokokątna i telekonwerter pozwalają na osiągnięcie zakresu zoomu od 26,6mm do 608mm. Zoom jest napędzany przez malutki silnik ultradźwiękowy (USM). Dzięki ultradźwiękowej energii wibracyjnej silnik ten porusza niewielki, ale mocny i błyskawicznie reagujący wirnik. W trybach fotograficznych napędza zoom na pełnej szybkości, a podczas rejestracji wideo nieco zwalnia, żeby osiągnąć większą płynność, a jego praca staje się niemal bezgłośna, dzięki czemu nie słychać go na nagraniu.
Optyczna stabilizacja obrazu
PowerShot S1 IS posiada optyczny system stabilizacji obrazu (IS) firmy Canon. Znacznie ogranicza on efekt poruszenia zdjęcia, co jest szczególnie ważne w aparatach, które mają tak duży zakres zoomu, jak PowerShot S1 IS. Żyroskopy wykrywające najmniejszy ruch i soczewka korygująca przeciwdziałają efektowi poruszenia obiektywu, dzięki czemu zdjęcia są ostrzejsze. System IS kompensuje odpowiednik około 2-3 podziałek ekspozycji sprawiając, że aparat może być używany bez statywu nawet przy dłuższych czasach bez zauważalnego zwiększenia rozmycia obrazu. Połączenie dużego otworu względnego f/2,8 i stabilizacji obrazu sprawia, że aparat doskonale spisuje się w słabych warunkach oświetleniowych.
Prawdziwe filmy
Płynne, nie migoczące, wyraźne i naturalnie wyglądające sekwencje filmowe są zapisywane na kartę CF w tempie 30 kl./sek. w standardzie VGA. Ponadto zarówno zoom, autofokus, autoekspozycja, jak i automatyczny balans bieli działają podczas kręcenia filmów. Duży przycisk "Movie" umieszczony na tylnej ściance aparatu umożliwia szybkie i łatwe rejestrowanie filmów. W jednej sesji można nagrać materiał do długości 60 minut lub zajmujący 1GB pamięci (w trybie QVGA, 15 kl./sek.).
Autofocus i pomiar ekspozycji
System autofokusa TTL został zaprojektowany z myślą zarówno o fotografach, jak i osobach nagrywających filmy i korzysta z funkcji wyboru punktu ostrości/ekspozycji FlexiZone AF/AE i blokady ostrości. Najmniejsza odległość ostrzenia wynosi 10cm (szeroki kąt) i 93cm (tele). Użytkownik ma do wyboru następujące rodzaje pomiaru światła: wielosegmentowy, centralnie ważony uśredniony i punktowy (centrum kadru lub aktywny punkt AF).
Wygodny podgląd i lampa błyskowa
Ruchomy wyświetlacz LCD ułatwia kadrowanie z ukrycia i z niskiej lub wysokiej pozycji. Wbudowanej lampy błyskowej można używać w trybie automatycznym, na stałe ją wyłączyć lub pozostawić stale włączoną. Oferuje ona redukcję efektu czerwonych oczu, blokadę ekspozycji z błyskiem i synchronizację na drugą kurtynę migawki. To ostatnie przydaje się podczas fotografowania nocą, kiedy chcemy wykonać zdjęcie z rozmazanymi światłami, ciągnącymi się za ruchomym obiektem, oświetlonym przez lampę.
Dedykowany procesor
W model PowerShot S1 IS wbudowano procesor Canon DIGIC, odpowiedzialny za przetwarzaniem obrazu w cyfrowych aparatach firmy Canon aż do lustrzanki cyfrowej EOS 10D włącznie. Dzięki zintegrowaniu wszystkich algorytmów przetwarzania obrazu na jednym układzie scalonym, dedykowany procesor DIGIC stoi u podstaw sukcesu Canona na rynku aparatów cyfrowych. Zapewnia szybkie zapisywane danych na karcie pamięci, minimalne opóźnienie wyzwolenia migawki, optymalną jakość obrazu oraz zawsze dokładne i naturalne oddanie kolorów. DIGIC sprawia, że aparat błyskawicznie reaguje na działania fotografa, który nie będzie już musiał patrzeć niecierpliwie na tylną ściankę aparatu, czekając na wyświetlenie obrazu. Technologia iSAPS na podstawie ustawień aparatu i danych o czynnikach zewnętrznych rozpoznaje najbardziej prawdopodobną sytuację i wprowadza odpowiednią korektę.
13 trybów pracy
13 trybów pracy i sześć ustawień efektów fotograficznych pozwala modelowi PowerShot S1 IS na fotografowanie i rejestrację filmów wideo w każdych okolicznościach. Dostępne są następujące tryby: auto, program, preselekcja czasu, preselekcja przysłony, tryb manualny, tryb z ustawieniami użytkownika, portret, krajobraz, zdjęcia nocne, krótki czas migawki, długie czasy, "Stitch Assist" do fotografowania panoram (zdjęcia można później połączyć przy pomocy programu PhotoStitch) i film. Wśród efektów fotograficznych znajdziemy: sepię, nasycone kolory, lekkie rozmycie obrazu, zdjęcia czarno-białe i ustawienia użytkownika. W trybie fotografowania z interwałem aparat automatycznie wykonuje fotografie w równych odstępach czasu.
Sfotografuj swoje podwodne przygody
Opcjonalna obudowa podwodna pozwala na używanie modelu PowerShot S1 IS do głębokości 40m i fotografowanie lub nagrywanie filmów podczas surfowania, nurkowania, czy jazdy na nartach.
Oprogramowanie i dostęp do CANON iMAGE GATEWAY
Do aparatu dołączone jest oprogramowanie do przeglądania i drukowania zdjęć: ZoomBrowser EX (Windows) i ImageBrowser (Mac). W zestawie znajduje się też program PhotoStitch i programy do obróbki zdjęć i filmów: ArcSoft PhotoStudio i VideoImpression. Użytkownik ma do wyboru sterowniki TWAIN (Windows 98/2000) i WIA (Windows Me). Zgodność ze standardem PTP (Picture Transfer Protocol) sprawia, że po podłączeniu aparatu do komputera z systemem Windows XP lub Mac OS X (v10,1/v.10,2) nie jest konieczna instalacja żadnych sterowników.
Osoby, które kupią aparat, będą miały prawo do 100MB miejsca na stronie CANON iMAGE GATEWAY - swoistej prywatnej internetowej galerii albumów ze zdjęciami, które możemy pokazywać znajomym. Także tam użytkownik może spersonalizować ustawienia aparatu, takie jak dźwięk migawki i obrazek startowy.
Specyfikacje aparatu:
Czytaj także...
Canon EOS 30V Date i EOS 33V - nowe wcielenie zaawansowanych lustrzanek amatorskich czytaj...
Canon PowerShot Pro1 - w czołówce czytaj...
Canon PowerShot A75 - stary czy nowy? czytaj...
Canon Digital Ixus IIs, 430 i 500 - nowa linia czytaj...
Aparat Canon PowerShot A310 - łatwe drukowanie czytaj...