Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Canon zapowiada wprowadzenie na rynek cyfrówki PowerShot A75. Nowy model został wyposażony w matrycę 3,2 MP (1/2,7" CCD), 3-krotny zoom optyczny i 13 trybów fotograficznych. Najnowszy amatorski PowerShot pozwala na łatwy druk bezpośredni i transfer danych do komputera.
Canon PowerShot A75 ma wbudowany obiektyw z 3-krotnym zbliżeniem optycznym o zakresie 35-105mm (odpowiednik dla formatu 35mm). W jego konstrukcji optycznej wykorzystano 9 soczewek w 7 grupach (w tym jedną soczewkę asferyczną). Najmniejsza odległość ostrzenia wynosi zaledwie 5cm.
Użytkownik ma do wyboru trzy rodzaje pomiaru światła: wielosegmentowy, centralnie ważony i punktowy. PowerShot A75 ma pięć ustawień czułości (auto, ISO 50 / 100 / 200 / 400) i umożliwia korektę ekspozycji w zakresie +/- 2 EV ze skokiem co 1/3 EV. Nowa cyfrówka Canona została wyposażona w migawkę z czasami od 15 sekund do 1/2000 sekundy. Do komponowania zdjęć można używać wyświetlacza 1,8" (ok. 118 tysięcy pikseli) lub wizjera optycznego z zoomem.
Użytkownik ma do dyspozycji 13 trybów pracy, w tym 6 "tematów specjalnych", które przydają się podczas fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych: na pokazach fajerwerków, na plaży, na śniegu, czy pod wodą. PowerShot A75 pozwala na rejestrację 3-minutowych filmów (z dźwiękiem) w formatach QVGA/QQVGA i 30-sekundowych sekwencji w formacie VGA. Nowy podświetlany przycisk "Print/Share" ułatwia i przyśpiesza drukowanie bezpośrednie (bez użycia komputera) przy pomocy drukarki kompatybilnej ze standardami PictBridge i Direct Print.
Tak jak we wszystkich najnowszych cyfrówkach Canona (w tym w lustrzance cyfrowej EOS 10D i zawodowym modelu PowerShot Pro1) przetwarzaniem obrazów rejestrowanych przez aparat PowerShot A75 zajmuje się doskonały canonowski procesor DIGIC, który zapewnia wierne oddanie kolorów i błyskawiczne działanie. Aparat zapisuje dane na kartach zgodnych z formatem Compact Flash.
Canon PowerShot A75 będzie dostępny z szeroką gamą akcesoriów. Są to nasadka szerokokątna, telekonwerter, soczewki makro i obudowa podwodna, która chroni aparat do głębokości 40 metrów.
Właściciele Canona PowerShot A75 będą mieli prawo do 100MB w portalu Canon Image Gateway - wirtualnym albumie, który służy do archiwizacji i przesyłania zdjęć a także do spersonalizowania aparatu ikonami, obrazkami i zdjęciami, które można z niego ściągnąć.
Więcej informacji w zamieszczonych poniżej specyfikacjach i informacji prasowej producenta.
Amstelveen, Holandia, 9 lutego, 2004. Canon, lider w fotografii i technologii obrazowania, ogłosił dziś prezentację aparatu cyfrowego z zoomem, który daje początek nowej serii. PowerShot A75 dysponuje rozdzielczością 3.2 Megapikseli i posiada wiele nowych funkcji takich jak tryb 'Tematów Specjalnych' dający optymalne rezultaty w trudnym oświetleniu oraz przycisk 'Print/Share' upraszczający drukowanie bezpośrednie oraz transfer danych do komputera z systemem Windows.
Tryby fotografowania
PowerShot A75 oferuje 13 trybów fotografowania, wśród których znalazł się tryb 'Tematów Specjalnych'. Obejmuje on sześć predefiniowanych programów, które w specyficznych sytuacjach zdjęciowych optymalizują balans bieli, ekspozycję i inne parametry obrazu. Są to 'pokaz fajerwerków', 'przyroda', 'plaża', 'śnieg', 'zdjęcia podwodne' oraz 'zdjęcia we wnętrzach'. Ponadto możliwa jest rejestracja sekwencji filmowych o długości do 3 minut w formatach QVGA/QQVGA lub do 30 sekund w formacie VGA, z towarzyszeniem dźwięku i opcją przycinania oraz edycji bezpośrednio w aparacie.
Szybki autofokus
Inteligentny, 9-punktowy autofokus (AiAF) z niebywałą prędkością stroi układ optyczny z 3-krotnym zoomem, nawet jeśli fotografowany obiekt znajduje się poza centrum kadru. Może być też przełączony w tryb 1-punktowego pomiaru AF (centralne pole). Automatyczna dioda wspomagająca ustawienie ostrości przyda się podczas fotografowania w słabym świetle, a minimalny dystans ostrzenia wynosi 5cm. Lampa błyskowa może być zsynchronizowana z długimi czasami migawki i posiada funkcję redukcji efektu czerwonych oczu. Przy wyłączonym monitorze aparat realizuje zdjęcia seryjne w tempie 2.2 kl/sek., utrzymując taką prędkość przez 12 kolejnych ujęć w rozdzielczości 'Large/Fine'.
Nowość z procesorem DIGIC
PowerShot A75 posiada taki sam procesor DIGIC w jaki wyposażone są wszystkie aparaty Canon, aż do lustrzanki cyfrowej EOS 10D i profesjonalnego modelu PowerShot Pro1, korzystając z tej samej szybkości przetwarzania i nagradzanych algorytmów przeliczania obrazu. Inteligentny sensor położenia aparatu wykrywa pozycję w jakiej jest on trzymany podczas robienia zdjęć, by automatycznie obrócić obraz jeszcze przed odtworzeniem.
Łatwe drukowanie bezpośrednie
Aparat posiada nowy przycisk 'Print/Share', który świeci po udanym podłączeniu aparatu przez port USB do kompatybilnej drukarki lub komputera z systemem Windows. Naciśnięcie podświetlonego przycisku rozpoczyna drukowanie aktualnie wyświetlanego zdjęcia (w oparciu o ustawienia domyślne PictBridge lub 'Direct Print' drukarki) lub automatyczny transfer obrazów do komputera. W zależności od ustawień wprowadzonych do aparatu przez użytkownika, przesyłane są wszystkie zdjęcia, te zdjęcia, które nie były jeszcze wysyłane lub wszystkie zdjęcia oznaczone jako przeznaczone do transferu.
Rozszerzone funkcje druku bezpośredniego
Ponadto PowerShot A75 zyskał większą funkcjonalność druku bezpośredniego z pominięciem komputera. Po podłączeniu do kompaktowej drukarki fotograficznej Canon CP, tryb "drukowania filmów" ('Movie Print') podzieli klip na równe części, po czym wydrukuje stykówkę z maksymalnie 63 stopklatkami rozmieszczonymi równomiernie na arkuszu papieru pocztówkowego (100 x 148 mm). Funkcja ta sprawdza się doskonale na przykład przy analizowaniu uderzeń podczas gry w golfa, serwu podczas gry w tenisa lub wszelkiego "mrożenia" dynamicznej akcji. Funkcja 'ID Photo Print' drukuje na jednym arkuszu kilka trwałych zdjęć w formacie paszportowym (wysokość i szerokość zdjęcia można regulować). Aparat można wykorzystać do drukowania bezpośredniego na każdej drukarce zgodnej ze standardem PictBridge, niezależnie od marki.
Akcesoria
Bogata lista dostępnych akcesoriów obejmuje konwertery szerokokątne i telekonwertery, soczewki powiększające oraz obudowę wodoodporną do zdjęć podwodnych nawet na 40m głębokości, która stanowi równie skuteczną barierę dla pyłów, piasku i śniegu. Do aparatu dołączana jest szybka karta pamięci Compact Flash (CF) 'high-speed' o pojemności 32MB.
Oprogramowanie i dostęp do CANON iMAGE GATEWAY
W zestawie znajduje się oprogramowanie do przeglądania i drukowania zdjęć: ZoomBrowser EX (Windows) i ImageBrowser (Mac). Znajdziemy w nim też program PhotoStitch i programy do obróbki zdjęć i filmów: ArcSoft PhotoStudio i VideoImpression. Załączone sterowniki to TWAIN (Windows 98/2000) i WIA (Windows Me). Dzięki zgodności z protokołem transferowym PTP (Picture Transfer Protocol) po podłączeniu aparatu do komputera z systemem Windows XP lub Mac OS X (v10.1/v10.2) instalacja sterowników nie będzie konieczna.
Właściciele aparatu stają się też posiadaczami 100MB wolnej przestrzeni dyskowej na CANON iMAGE GATEWAY będącej formą prywatnej galerii on-line. Można tu przechowywać i udostępniać swoje albumy oraz spersonalizować niektóre funkcje aparatu (jak odgłosy migawki lub obrazek na powitanie).
Specyfikacje aparatu:
Czytaj także...
Canon EOS 30V Date i EOS 33V - nowe wcielenie zaawansowanych lustrzanek amatorskich czytaj...
Canon PowerShot Pro1 - w czołówce czytaj...
Canon PowerShot S1 IS - aparat z kamerą czytaj...
Canon Digital Ixus IIs, 430 i 500 - nowa linia czytaj...
Aparat Canon PowerShot A310 - łatwe drukowanie czytaj...