Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Canon Polska zorganizował konferencję poświęconą urządzeniom drukującym i przesyłającym, które wprowadzane są właśnie do oferty. Jest kilka nowości interesujących dla osób przymierzających się do przejścia na fotograficzną samowystarczalność.
Wszystkie linie drukarek atramentowych Canona rozwijane w oparciu o przewidywania rozwoju rynku aparatów cyfrowych. Dość często różne firmy powołują się na badania mówiące o tym, że w 2005 liczba wydruków fotograficznych osiągnie 1 miliard sztuk. Dotyczy to jedynie zastosowań domowych. Z tą wiąże się teza iż sprzedaż aparatów cyfrowych przechodzi do etapu masowości. Po pierwszym okresie, w którym nasycił się rynek profesjonalny (reporterzy, studia itd.) i "pasjonacki" (miłośnicy nowych technologii), aparat cyfrowy staje się codziennym narzędziem w przeciętnych gospodarstwach domowych.
Za rozszerzaniem się działu foto, rozrośnie się pion drukarek fotograficznych. Canon stawia po pierwsze na tanie i zadowalające rozwiązania dla domu oraz bardziej rozwinięte urządzenia z systemami druku bezpośredniego. Na konferencji prasowej zobaczyliśmy przedstawicieli obu linii.
Bubble Jet S200x to niewielkie urządzenie o dość przyzwoitej rozdzielczości 2880 x 720dpi z 4-kolorowym drukiem. Jako pierwszy z serii S200x został doposażony w oprogramowanie Easy-PhotoPrint, które obsługuje standard Exif 2.2. Interface to popularne łącze USB 2.0. Prędkość to 3ppm w kolorze i 5ppm w mono.
Troszkę bardziej rozwinięty model Bubble Jet S300 Photo różni się przede wszystkim technologią kładzenia tonera. MicroFine Droplet przy rozdzielczości 2400dpi daje już całkiem zadowalające efekty, nawet przy rozmiarze A4. Zdjęcia pocztówkowe mogą być drukowane bez krawędzi w tempie 1 min 20 sek (przy rozdzielczości 1200dpi). Tu także zastosowano druk 4-kolorowy. Podobnie jak w wypadku S200x producent zachwala niskie koszty urządzenia (choć nie dowiedzieliśmy się jakie...). BJ S300 Photo drukuje z prędkością 9ppm w kolorze i 14ppm w mono.
Nas najbardziej zainteresowały dwie pozycje spod znaku Bubble Jet Direct czyli systemu druku bezpośredniego. Bubble Jet S530D łączy rozdzielczość 2400 x 1200dpi ze wspomnianą technologią MicroFine Droplet oraz 4-barwnym tonerem. Plamka wielkości 5 pikolitrów (czyli bardzo mała) zapewnia drukowanie do A4 z jakością zbliżoną do fotograficznej. Jak przekonaliśmy się podczas prób wiele zależy od jakości zarejestrowanego obrazu. Przy bezpośrednim skierowaniu pliku z aparatu do drukarki mamy dość ograniczone pole manewru jeśli chodzi o parametry zdjęcia.
Są na to dwie metody: albo robić tylko dobre zdjęcia albo skorzystać z pośrednictwa komputera. Jeśli jednak nie mamy potrzeby inwestowania w PC to albo poprzez łącze USB albo przez złącze PCMCIA możemy dokonać druku bezpośredniego. Jeśli dysponujemy przejściówką na któryś z popularnych nośników pamięci to właściwie aparat może być innej marki niż Canon. "Po kablu" obsługiwane są modele S30, S40, G2, Ixux 330 i V2. Niestety lustrzanki cyfrowe Canona nie są rozpoznawane.
Producent podkreśla szybkość urządzenia - nie bez racji. 10ppm w kolorze przy wysokiej jakości to dobry wynik. Przydatnym dodatkiem jest też niewielki monitor LCD, na którym możemy podejrzeć pliki znajdujące się na karcie pamięci i wybrać właściwe do wydruku. Wymienione zalety posiada też wyższy model Bubble Jet S830D, który w odróżnieniu do poprzednika (S820D) obsługuje Exif 2.2.
Argumentem zachęcającym do zakupu użytkowników biurowych jest zmniejszenie kosztów eksploatacji przez zastosowanie wkładu 6-kolorowego. Jeśli jeden z tonerów zostanie zużyty to wystarczy wymienić ten jeden bez ruszania pozostałych kolorów. Mniejsza plamka, wynosząca tu jedynie 4 pikolitry zbliża jeszcze bardziej jakość wydruku do tradycyjnej fotografii. Po pierwszych oględzinach przekonaliśmy się, że poprawa jakości miała negatywny wpływ na szybkość wydruku. W 1 minutę wydrukujemy jedynie 4 kartki tekstowe (mono) oraz 0.57 pełnowymiarowego (A4) zdjęcia w najwyższej jakości. W porównaniu z konkurencją jest to jednak całkiem dobry wynik.
Ostatnie dwa modele to BJ i320 oraz i550. Oba urządzenia są zdecydowanie bardziej wystylizowane i w zależności od gustu mogą się podobać lub nie. Technicznie mamy tu także małą plamkę (technologia MDT) oraz 4 kolory. BJ i320 drukuje w rozdzielczości 2400 x 1200 w tempie do 10ppm (tekst mono) i 7ppm (grafika kolorowa). Wydruk zdjęć nie polecany. Bubble Jet i550 jest znacznie szybsza - maksymalnie jest to aż 18ppm. Technologia druku dwukierunkowego
Poza drukarkami na konferencji Canona zobaczyliśmy także nowe skanery i urządzenia wielofunkcyjne. Dla nas największa atrakcją miał być pierwszy pokaz aparatu PowerShot S45. Niestety w tej chwili jedyny egzemplarz jest w rozjazdach i do Warszawy nie dojechał, ale być może niedługo trafi do naszego redakcyjnego laboratorium.