Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
PHOTOKINA 2002. W cieniu premier cyfrowych aparatów Minolta pokazała dwa nowe modele elektronicznych światłomierzy. Oba modele Autometer VF i Flashmeter VI mogą dokonywać pomiaru światła błyskowego jak i zastanego.
Pierwszy z nich Minolta Autometer VF, to w prostej linii następca modelu IV F, który od 1992 zdążył zdobyć popularność wśród fotografujących w studiach i w plenerze. Model VF oferuje dodatkowo oddzielny odczyt i analizę światła błyskowego i zastanego pozwalający na pomiar ich stosunku. Możliwy także jest pomiar ekspozycji dla światła odbitego bazujący na pomiarach w cieniach i światłach (jasnych punktach). Użytkownik może dla tych pomiarów wprowadzić korektę. Jest to pierwszy model serii Autometer Minolty, który oferuje tak zaawansowane funkcje.
Dzięki temu użytkownik VF może mierzyć oddzielnie światło zastane i błyskowe, za jednym pomiarem. W rzeczywistości światłomierz dokonuje dwóch pomiarów. Pierwszego gdy błyska flesz, a drugiego zaraz potem. Następnie obliczany jest różnica tych dwóch i obliczana jest faktyczna siła światła błyskowego.
Na specjalnej skali wyświetlane są wartości dla obu rodzajów światła, które mogą być modyfikowane w celu uzyskania żądanych parametrów.
Pełne specyfikacje modelu można ściągnąć w postaci pliku PDF z naszego serwera (w jęz. angielskim).
Drugim modelem jest Minolta Flash Meter VI. Jest to model z wyższej półki przeznaczony dla zaawansowanych zawodowców. Główną jego cechą jest celownik do punktowego pomiaru światła pracujący z dokładnością do 1 stopnia. Celownik dysponuje regulacją dioptrii. Oczywiście możliwy jest także klasyczny pomiar światła padającego, co więcej oba pomiary mogą być dokonywane jednocześnie.
Wyświetlając oba pomiary na dwóch skalach, Flash Meter VI pozwala na analizę obrazu pod kątem jego reprodukcji na filmie. Według producenta. fotografujący może porównać zmierzone wartości dla ciemnych i jasnych fragmentów obrazu i w ten sposób określić sposób reprodukcji obrazu na kliszy. Wcześniej wymagało to dużego doświadczenia. Co więcej zmiany ustawień wartości czasu i znajdują odzwierciedlenie w skalach na wyświetlaczu światłomierza. Daje to duże pole do popisu dla różnego rodzaju eksperymentów.
Podobnie jak model Autometer VF, w nowym modelu możliwy jest jednorazowy pomiar światła błyskowego i zastanego. Tu również można regulować poziom światła błyskowego zmieniając czas ekspozycji w światłomierzu.
Inna ciekawa funkcja, to możliwość zapisania w pamięci (przycisk MEMORY) do dziesięciu wartości pomiarów.
Ponieważ pełne specyfikacje są mocno rozbudowane i można ściągnąć w postaci pliku PDF z naszego serwera (w jęz. angielskim).