Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Producent lornetek klasy premium, firma Swarovski Optik wprowadza do sprzedaży nowy model lornetki wspierany sztuczną inteligencją. AX Visio w czasie rzeczywistym rozpoznaje ptaki i ssaki oraz może filmować i fotografować.
Swarovski to producent najwyższej klasy lornetek i optyki obserwacyjnej. Na 75. lecie istnienia firmy producent postanowił stworzyć innowacyjny produkt, który łączy analogowe tradycje z nowoczesnością. W najnowszej lornetce AX Visio znajdziemy bowiem takie funkcje, jak rozpoznawanie zwierząt dzięki algorytmom SI, fotografowanie, filmowanie, czy zapamiętywanie położenia obiektu.
Producent nie zdradza dokładnych rozwiązań technologicznych, które zastosowano w nowej konstrukcji, ale wygląda na to, że mamy do czynienia z połączeniem pełnoprawnej “analogowej” lornetki i cyfrowego “monokularu” umieszczonego między dwoma tubusami przez które prowadzimy obserwacje. Lornetka ma więc trzy obiektywy - obraz cyfrowy jest rejestrowany niezależnie, ale na obrazie optycznym wyświetlana jest cyfrowa nakładka skomunikowana z kamerą.
Zacznijmy od tego, że AX Visio opiera się na optyce odpowiadającej niedużej lornetce o parametrach 10x32. Oferuje pole widzenia 6.4 stopnia i transmisję światła na poziomie 88%. W konstrukcji producent zastosował wysokiej klasy soczewki Field Flattener i powłoki optyczne, które mają zapewniać obraz ostry, kontrastowy i bez zniekształceń, oraz z rzeczywistym odwzorowanie barw.
Jednak oprócz klasycznej optyki w lornetce znajduje się cały pakiet elektroniki. Z tego powodu wymiary lornetki to 154x137x96 mm a waga aż 1090 kg.
Patrząc przez AX Visio nie zobaczymy w pełni cyfrowego obrazu, a jedynie elektroniczną nakładkę z informacjami. Moduł cyfrowy działa niejako równolegle. Wykonane zdjęcia czy filmy są bezpośrednio przesyłane na smartfon do aplikacji SWAROVSKI OPTIK Outdoor. Za jej pośrednictwem można nimi zarządzać, wprowadzać do lornetki swoje preferencje, ale także udostępnić obserwacje na żywo poprzez funkcję „Live View”.
Cyfrowy moduł w lornetce (z osobnym obiektywem o mniejszej średnicy niż główne obiektywy do obserwacji wizualnych) opiera się na matrycy o rozdzielczości 13 Mp. Zdjęcia mają maksymalną rozdzielczość 4208 x 3120 px, a filmy Full HD 60 kl./s.
Za zasilanie odpowiada wyjmowany akumulator o pojemności 3000 mAh, który zapewnia czas pracy od 2 do 15 godzin w zależności od obciążenia. Komunikacja ze smartfonem odbywa się natomiast poprzez moduły Wi-Fi i Bluetooth Low Energy (BLE).
Dzięki wykorzystaniu szybkiego procesora i najnowszych technologii bazujących na sztucznej inteligencji lornetka AX Visio jest w stanie rozpoznawać 9000 gatunków ptaków i ssaków. Wystarczy wykadrować odpowiednie znaczniki i nacisnąć przycisk, aby cyfrowa nakładka wyświetliła nazwę obserwowanego zwierzęcia.
Oznacza to, że podczas obserwacji w terenie nie trzeba odrywać oczu od lornetki, żeby spojrzeć na ekran smartfona lub do atlasu ptaków w celu identyfikacji obserwowanego obiektu. AX Visio zapewniła też dostęp do obserwacji na ekranie smartfona, dzięki czemu identyfikacji można dokonać w wolnym czasie - tym samym nie trzeba mieć przy sobie aparatu z dużym obiektywem.
Oczywiście funkcjonalność ta skierowana jest do ornitologów i miłośników przyrody, którym bardziej zależy na dokumentacyjnym zanotowaniu obserwacji, aniżeli wykonaniu zdjęcia o wysokiej jakości. Po takim module foto trudno oczekiwać zdjęć jak z aparatu pełnoklatkowego i profesjonalnego obiektywu. Jakość obrazu odpowiada bardziej popularnym niegdyś kompaktom z długimi zoomami.
Bardzo ciekawą funkcją w nowej lornetce jest Shared Discoveries. Dzięki wbudowanemu kompasowi i modułowi GPS ta opcja pozwala użytkownikowi wirtualnie zaznaczyć miejsce (położenie w przestrzeni), w którym znajduje się np. ptak. Lornetkę można następnie przekazać innej osobie, a system strzałkami naprowadzi drugiego użytkownika na lokalizację ptaka.
Funkcja ta otwiera naprawdę rewelacyjne możliwości przed przewodnikami oraz wszystkimi osobami obserwującymi w grupie. Nie trzeba już korzystać ze wskaźnika laserowego ani niejasnych opisów mających ułatwić odszukanie ptaka trudnego do wypatrzenia. Wystarczy oznaczyć go w lornetce, a system zajmie się resztą!
Swarovski AX Visio kosztuje 21 700 zł, czyli około 2 razy więcej niż tradycyjne konstrukcje tego producenta. Rynek na pewno zweryfikuje, czy to dużo. Niewątpliwie jest to bardzo innowacyjny i ciekawy pomysł na lornetkę. Nowa technologia wzbogaca ten produkt o funkcję edukacyjną i możliwość rejestracji obrazu, lecz jego sercem pozostaje analogowy układ optyczny i trzeci optyczno-cyfrowy. Czy w takiej postaci to naprawdę przełomowy model, który wyznaczy kierunek rozwoju optyki obserwacyjnej?
Wydaje się, że w fotografii już pogodziliśmy się, że elektroniczny wizjer okazał się bardziej praktyczny niż optyczny w lustrzankach. Nowoczesne moduły cyfrowe dają obraz czysty, kontrastowy i bez smużeń. W dodatku podbijają jasność w słabym świetle, niczym noktowizor, ułatwiając fotografom przyrody pracę o poranku i zmierzchu. Przydaje się także funkcja powiększenia na żywo - czyli cyfrowy zoom, który “zwiększa zasięg” obiektywu, by przyjrzeć się szczegółom obiektu. Być może zatem to jednak w pełni cyfrowe lornetki są przyszłością branży obserwacyjnej? Pożyjemy zobaczymy…
Aby poznać działanie i wszystkie funkcje AX Visio warto obejrzeć prezentacje na stronie producenta.