Loupedeck - przenieś obsługę Lightrooma na wyższy poziom

Autor: Maciej Luśtyk

3 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Loupedeck to pierwszy manualny kontroler na rynku, który od podstaw został stworzony z myślą o programie Lightroom. Twórcy zapewniają, że przy jego użyciu postprodukcja będzie szybka i intuicyjna jak nigdy wcześniej.

Możliwość fizycznej kontroli nad suwakami i poszczególnymi funkcjami Lightrooma to rzecz, która wielu zapewne chodzi po głowie. Niestety na rynku wciąż niewiele jest tego typu rozwiązań. Swojego czasu dużo szumu narobiły modułowe kontrolery Palette, program MIDI2LR czy stacje Pfixer. W przypadku pierwszego rozwiązania ogranicza nas jednak wielkość zestawu, drugie może być nieco problematyczne ze względu na swój open-source’owy charakter, a trzecie jest jedynie adaptacją istniejącego kontrolera na potrzeby programu. Problemy te wydają się rozumieć twórcy Loupedecka, który może okazać się jednym z najwygodniejszych narzędzi jakie kiedykolwiek stworzono, by wspomóc proces postprodukcji.

Jednym z największych problemów Lightrooma (oraz innych programów do edycji) jest czas, który nawet mimo znajomości skrótów klawiaturowych poświęcamy na nawigację po interfejsie programu. W przypadku kontrolera Loupedeck, czas obróbki zależeć ma wyłącznie od naszych zdolności manualnych. Otrzymujemy 25 przycisków, 13 gałek i 8 suwaków odpowiadających najważniejszym funkcjom modułu Library i Develop, a także 9 przycisków programowalnych, do których możemy przypisać własne skróty. Słowem, niemal kompletny interfejs programu przeniesiony na panel o rozmiarach 15,5 x 40 cm.

 

Producent chwali się, że z jego kontrolerem zbędne stanie się korzystanie z myszki i klawiatury. Choć do takich zapewnień podchodzić należy zwykle z dużą dozą dystansu, studiując schemat funkcji oferowanych przez kontroler wydaje się, że nie jest to dalekie od prawdy. Największą zaletą Loupedecka ma być jednak wygoda i prostota obsługi. Jedynie co będziemy musieli zrobić aby z niego korzystać, to podłączyć go do portu USB komputera.

Projekt urządzenia jest jeszcze w fazie finansowania za pośrednictwem serwisu Indiegogo, jednak w raptem dwa dni od startu kampanii jego twórcom udało się już zebrać połowę kwoty potrzebnej na jego produkcję (75 tys. dolarów). O powodzenie przedsięwzięcia nie powinniśmy się więc martwić.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Loupedeck trafi do sprzedaży w czerwcu 2017 roku, w cenie 399 dolarów, ale jeśli zdecydujemy się na wsparcie projektu za pośrednictwem Indiegogo, zapłacimy za niego 249 dolarów. Trochę drogo jak na bądź co bądź zwykły kontroler MIDI, ale trzeba brać pod uwagę, że jest to właściwie jedyny w całości dedykowany Lightroomowi kontroler na rynku. Problemem może okazać się jedynie jego funkcjonalność przy ewentualnych, znaczących aktualizacjach Lightrooma przez Adobe.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem loupedeck.com oraz na stronie serwisu Indiegogo.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Godox prezentuje nową wersję wydajnej plenerowej lampy błyskowej. Zasilana akumulatorem AD600BM II nie wspiera TTL, ale oferuje dużą moc, tryb HSS i jest zdecydowanie tańsza od bardziej...
0
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Phoenix ma za mało odjechany charakter? Harman powraca z kolejnym filmem efektowym, który jeszcze bardziej podkręca wyjściowe rezultaty. Fotografując na materiale Harman RED otrzymamy...
8
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux prezentuje lampę, która odmienić ma oblicze oświetlenia filmowego. Evoke 500B to pierwsza na świecie, odporna na warunki atmosferyczne głowica LED bi-color o mocy 5000W.
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)