Akcesoria
Black November w Next77 - promocje na sprzęt foto-wideo przez cały miesiąc
Konkurs "Ekologia w obiektywie" ma popularyzować ideę ochrony środowiska, zwrócić uwagę na unikalność i przemijalność zjawisk naturalnych. Hasło tegorocznej, dziwiątej już edycji, brzmiało "Zmiany klimatu - nasze wyzwanie". Prace nadsyłali profesjonaliści oraz młodzi amatorzy. W sumie zgłoszono 1081 prac.
W gronie Jury zasiedli: Anna Brzezińska - Skarżyńska (Redaktor Naczelna Redakcji Fotograficznej PAP, fotograf, autor i kurator wystaw), Zbigniew Włodarski (Redaktor Naczelny "Foto", fotograf), Marcin Kydryński (radiowiec, autor tekstów i kompozytor, fotograf, podróżnik) oraz przedstawiciel firmy Bayer - Monika Lechowska. Podjęcie wyboru wspierała merytorycznie Magdalena Machinko - Nagrabecka - Kierownik Działu Edukacji Ekologicznej w UNEP/GRID-Warszawa. Obradom przewodniczył fotograf Chris Niedenthal.
Nagrodę Grand Prix w wysokości 7 tysięcy złotych zdobył Jakub Piękoś z Kielc, pracownik agencji reklamowej, fotograf profesjonalista, autor zdjęcia "Pożegnanie z Afryką albo John Wayne - reinkarnacja". Fotografia otrzymała również Nagrodę Dziennikarzy.
Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni... z ciekawością zatem nie tyle ferowaliśmy wyroki, co próbowaliśmy ułożyć z tak wielu zdjęć zajmującą historię w różnorodnych obrazach. Zmiany klimatu - nasze wyzwanie. Trudny temat, wymagający sporej wyobraźni od fotografującego i potem jeszcze większej od oceniającego. Tym bardziej jestem zadowolony z Grand Prix, które nieomal jednogłośnie wyróżniliśmy jako pracę niekonwencjonalną, mocną graficznie i pojemną dla interpretacji - powiedział Marcin Kydryński, członek Jury.
Pierwsze miejsce w kategorii "Profesjonaliści" oraz nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych otrzymał Filip Springer z Poznania za zdjęcie "Drzewo".
Druga nagroda w kategorii "Profesjonaliści" i 3 tysięce złotych przypadła Dariuszowi Delmanowiczowi z Przemyśla za zdjęcie "Na śniegu".
W kategorii "Młodzież" jurorzy za najlepsze uznali zdjęcie nadesłane przez siedemnastoletniego Marcina Opasa z Katowic "A jednak symbioza :)". Fotografia przedstawia opuszczoną hutę Kościuszko w Chorzowie. W nagrodę autor weźmie udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez wybitnych fotografów.
Nagrodę Drugą w kategorii "Młodzież" Jury przyznało Andrzejowi Błońskiemu z Hyżnego za zdjęcie "Susza". On również weźmie udział w warsztatach.
Ponadto wyróżniono 15 fotografii:
Do 29 lipca nagrodzone i wyróżnione fotografie można oglądać na plenerowej wystawie na warszawskim Barbakanie.
Prezentacji towarzyszy wystawa fotografii Marcina Kydryńskiego - radiowca, autora tekstów, kompozytora i fotografa. Tematem jego foto-historii jest woda. Fotografie obrazują zarówno miejsca gdzie wody jest pod dostatkiem jak i tereny dotknięte suszą. Niektórzy bohaterowie zdjęć Kydryńskiego bawią się w wodzie, dla innych jest ona źródłem pracy lub miejscem odprawiania religijnych rytuałów, a kolejnym daje duchowe spełnienie. Ten starannie wybrany zbiór fotografii autor opatrzył przesłaniem - refleksją. "Każdy z nas jest wodą. Pragnie wody, tęskni za nią, czci. Ale i traci, marnuje, truje, zanieczyszcza. Co za tragiczny, zdumiewający paradoks. Tych kilkanaście zdjęć niewiele zmieni. Ale może da szansę na minutę zastanowienia. A minuta to czasem tak wiele, kiedy idzie o życie" - pisze do odwiedzających wystawę Marcin Kydryński.
Ekologia w obiektywie "Zmiany klimatu - nasze wyzwanie" - wystawa pokonkursowa
Marcin Kydryński - fotografie
Termin: 17.06.2009 - 29.07.2009
Barbakan
Warszawa