Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Konkurs Prasowe Zdjęcie Roku 2009 - organizowany przez Klub Fotografii Prasowej SDP i Sigma pro Centrum - skierowany jest do wszystkich fotografujących. Zdjęcia mogą nadsyłać zarówno "etatowi" fotografowie, związani z redakcjami i agencjami, jak i tzw. "wolni strzelcy". Zgłaszać można fotografie pojedyncze oraz cykle.
Jury co miesiąc wyróżnia 3 prace, które wezmą udział w etapie finałowym. Zwycięzca otrzyma bon o wartości 7000 PLN, do zrealizowania w Sigma Pro Centrum.
W kwietniowej edycji nominacje otrzymali:
Piotr Bednarek, autor fotografii "Wypalanie traw"
Jury było wyjątkowo zgodne, przyznając nominację tej fotografii, która łączy w sobie walory informacyjne, tak ważne w fotografii prasowej, ze znakomitą kompozycją kadru.
Kacper Kowalski "Feniks"
Zdjęcie wszystkim się nadzwyczaj podobało, ale wywołało burzliwą dyskusję pt. "czy to jest zdjęcie prasowe?" Bo niby tak: informacja jest, autor sfotografował istniejący fragment rzeczywistości, która w dodatku jest społecznie nieobojętna, ale stopień odrealnienia tej rzeczywistości, ujętej z lotu ptaka powoduje, że patrzymy na fotografię raczej jak na obraz w galerii malarstwa współczesnego.
Piotr Korzeniowski "Skacz lub patrz"
To ciekawy fotoreportaż, ale jego ocena nie może być jednoznaczna i jury miało z tym spory dylemat. Z jednej strony, jest tam kilka naprawdę dobrych zdjęć. Ale dołączenie do nich pozostałych, które nic nie wnoszą, a są gorsze, znacznie osłabiło finalny efekt i omal nie utopiło całości. Ostatecznie jury zdecydowało o nominacji, by docenić tę lepszą połowę fotoreportażu.
Wszystkie fotografie zgłaszane do konkursu można oglądać w specjalnej galerii na stronie Klubu Fotografii Prasowej.
Nominowanym serdecznie gratulujemy. Przypominamy również, że już przyjmowane są zgłoszenia do kolejnej rundy. Fotografie wykonane w tym miesiącu można nadsyłać do 5 czerwca.
Podobnie jak dwa miesiące temu organizatorzy przygotowali kilka wskazówek dla uczestników kolejnych etapów konkursu. Przypominają, że zgodnie z regulaminem zdjęcia manipulowane cyfrowo będą dyskwalifikowane. Proszą również, by nie zgłaszać zdjęć w dwóch wersjach, barwnej i czarno-białej. Zwracaja uwagę, że wybór środków artystycznych powinien należeć do autora. Na koniec raz jeszcze proszą o uważne i staranne budowanie zestawów, zgłaszanych jako reportaże. Cykle bywają bardzo nierówne. Zwracają też uwagę na ograniczanie ilości zdjęć w seriach.
Szczegółowe informacje wraz z regulaminem znaleźć można w jednym z naszych wcześniejszych artykułów oraz na stronie Klubu Fotografii Prasowej.