Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Organizowany od 1969 roku, Nikon Photo Contest to jeden z najstarszych konkursów fotograficznych na świecie. Każda edycja przyciąga dziesiątki tysięcy zgłoszeń, a prestiż wydarzenia podnosi także fakt, że jest ono organizowane w cyklu 2-letnim. Ostatnia edycja okazała się rekordowa i zaskoczyła nawet samych organizatorów - do konkursu nadesłano ponad 97 tys. zdjęć ze 170 krajów świata. To ponad 4-krotny wzrost liczby zgłoszeń względem poprzedniej, również rekordowej wówczas odsłony konkursu.
W tym roku, oprócz wyłonienia zwycięzców w trzech głównych sekcjach konkursu przyznano także specjalną nagrodę z okazji 50. rocznicy wydarzenia i wyróżniono zdjęcie cieszące się największą popularnością wśród uczestników. W jury zasiadło 10 specjalistów z różnych dziedzin, a funkcję przewodniczącego sprawował Neville Brody. Hasłami przewodnimi poszczególnych kategorii konkursu były: “zmiana”, “tożsamość” i “nadzieja”.
Miło nam poinformować, że mimo tak ogromnej konkurencji wśród nagrodzonych znalazły się utwory polskich twórców. Srebrnym medalem w kategorii reportażowej Next Generation Award nagrodzony został cykl “Minigods” Adama Żądło, przybliżający relacje człowieka ze zwierzętami hodowlanymi.
fot. Adam Żądło, z cyklu "Minigods"
fot. Adam Żądło, z cyklu "Minigods"
fot. Adam Żądło, z cyklu "Minigods"
fot. Adam Żądło, z cyklu "Minigods"
fot. Adam Żądło, z cyklu "Minigods"
- Zwierzętom domowym człowiek wydaje się wszechmocny. Dorastałem na niewielkiej farmie, gdzie hodowla i pielęgnacja, ale także zabijanie i zjadanie zwierząt były częścią codziennego życia, naturalnym kręgiem życia i śmierci. W naturze większość cieląt umiera przy porodzie. Farma niewyobrażalnie podnosi ich szanse na przeżycie. Zwierzęta otrzymują tam opiekę i schronienie. Koniec jest dramatyczny, ale korzyści są wspólne. Koło się zamyka. Łatwo jednak przekroczyć granicę i sprawić, że koegzystowanie stanie się okrutną eksploatacją. - mówi o swoim projekcie Żądło.
Drugim z wyróżnionych Polaków jest Tomasz Lewandowski, którego film “Hope… never dies” został nagrodzony brązowym medalem w kategorii filmów krótkometrażowych. Etiuda Lewandowskiego opowiada o nagradzanej sportsmence, zmagającej się z konsekwencjami kontuzji, które zmuszają ją do stawienia czoła nowej rzeczywistości.
Nagrodzone prace Polaków powalczą o nagrodę Grand Prix, której laureata poznać mamy 23 sierpnia. Tymczasem zapraszamy was do obejrzenia prac zwycięzców wszystkich 7 kategorii tegorocznej odsłony konkursu.
{$in-article-newsletter}
Nikon Photo Contest International organizowany jest przez firmę Nikon od 1969 roku, by dać szansę amatorom i profesjonalistom na komunikację i wzbogacenie kultury fotograficznej. Od czasu pierwszej edycji w 1969 r., do konkursu wpłynęło ponad 1 710 000 zgłoszeń od ponad 440 000 fotografów z całego świata.
- Konkurs ten skłania do refleksji nad wieloma kwestiami, na przykład nad rolą fotografii w przyszłości. Fotografia zmienia nasze życie. Jest wszędzie, gdzie patrzymy, a dziś przekazujemy informacje o naszym świecie posługując się bardziej obrazami niż słowami. Jest międzynarodowym językiem wpływającym na postępowanie jednostek oraz społeczeństwa, a jej znaczenie może tylko rosnąć. Różnorodność nagrodzonych obrazów – opowieści, powiązania i niespodzianki – zainspiruje fascynującą debatę o świecie, w którym żyjemy, oraz o sposobie, w jaki go postrzegamy - komentuje przewodniczący jury, Neville Brody.
Więcej informacji o konkursie i wszystkie wyróżnione zdjęcia znajdziecie pod adresem nikon-photocontest.com.