Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2017 - poznaliśmy laureatów

Portret 16-letniego uchodźcy autorstwa Césara Dezfuli został wybrany przez jurorów najlepszą pracą tegorocznej edycji Taylor Wessing Photographic Portrait Prize.

Autor: Michał Chrzanowski

15 Listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Taylor Wessing Photographic Portrait Prize to prestiżowy konkurs fotograficzny z bogatą tradycją. Pierwsza odsłona została zorganizowana w 1993 roku. Od tamtej pory konkurs cieszy się ogromną popularnością wśród portrecistów. Tylko do tegorocznej edycji nadesłanych zostało niespełna 6 tysięcy zgłoszeń. Poza tym była to pierwsza odsłona nagrody Taylor Wessing, w której można było zaprezentować nie tylko odbitki, lecz także cyfrowe fotografie.

Spośród wszystkich zgłoszeń najlepszą okazała się fotografia pochodząca z cyklu „Pasażerowie“, która przedstawia 16-letniego uchodźcę o imieniu Amadou. Autorem zwycięskiego portretu jest César Dezfuli, w którego ręce powędrowała nagroda Taylor Wessing Photographic Portrait Prize oraz 15 000 funtów. Projekt „Pasażerowie“ to setki wykonanych zdjęć uratowanych uchodźców, kilka minut po tym, jak zostali wyciągnięci z morza.

„Pasażerowie“, czyli strata, samotność i determinacja

- Za tymi wszystkimi liczbami są imiona, ludzie, pojedyncze historie - mówi Dezfuli, laureat nagrody Taylor Wessing. - Mogłem przynajmniej sfotografować ludzi w jednej łodzi, aby umożliwić społeczeństwu połączenie się z tym tematem w bardziej emocjonalny sposób i, być może, pozwolić im bardziej wczuć się w tę rzeczywistość.

- Ten obraz dokumentuje transcendentalny fakt w życiu przedstawianej osoby: Amadou został właśnie uratowany z morza przez europejski statek. Najwyraźniej jego marzenie się spełniło. Jednak obecny jest strach, nieufność i niepewność, a także determinacja i siła. Sposób, w jaki jego spojrzenie i postawa zostają schwytane, pozwala zrozumieć jego uczucia w tym kluczowym momencie - dodaje Dezfuli.

Kobiety podczas wojny: życie po ISIS

Drugie miejsce w Taylor Wessing Photographic Portrait Prize zajął portret autorstwa Abbie Trayler-Smith - brytyjskiej reportażystki i dokumentalistki. Zdjęcie z cyklu „Kobiety podczas wojny: życie po ISIS“ zostało wykonane poza obozem dla przesiedleńców Hasan Sham w północnym Iraku. - Właśnie przybył konwój, który przywiózł ludzi z miejsca, w którym trwały intensywne walki w Mosulu. Pamiętam szok i zakłopotanie na twarzy kobiety, gdy patrzyła przez okno na obóz. Zastanowiło mnie, jak musiało wyglądać życie w ISIS - powiedziała Abbie Trayler-Smith.

Jeden z nich to człowiek #1

Natomiast trzecie miejsce oraz nagroda John Kobal New Work Award dla autora poniżej 35 roku życia zostały przyznane fińskiej fotografce Maiji Tammi za portret japońskiego androida o nazwie Erica. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć bardzo zaawansowanego robota, który został zaprogramowany przez Hiroshi Ishiguro. Erica jest w stanie zrozumieć i odpowiedzieć na szereg pytań i potrafi wyrazić różne emocje poprzez dziesiątki siłowników pneumatycznych osadzonych pod silikonową skórą. Tammi chciała, by jurorzy konkursu rozważyli postępy dokonane w dziedzinie sztucznej inteligencji i szybko rozmywające się linie między człowiekiem a maszyną. - Chciałam zapytać, czym jest bycie człowiekiem i czym jest życie - mówi Tammi.

Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wyjątkowej wystawie, która swój wernisaż będzie mieć jutro, 16 listopada w w londyńskiej National Portrait Gallery. Jak podkreśla dyrektor Galerii, Dr Nicholas Cullinan "coroczna ekspozycja to niejako portret współczesnego świata." Wystawa prezentująca zdjęcia laureatów, jak również prace wszystkich finalistów potrwa do 8 lutego 2018 roku. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.npg.org.uk.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Czym żyje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2025
Czym żyje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2025
Poznaliśmy nazwiska fotografów, których projekty zobaczymy w sekcji otwartej nadchodzącego Fotofestiwalu. Oto mały przedsmak tego, co będzie można ujrzeć na czerwcowych wystawach w...
9
100 najważniejszych zdjęć roku 2024 według Time. Długo ich nie zapomnicie
100 najważniejszych zdjęć roku 2024 według Time. Długo ich nie zapomnicie
Jak co roku, magazyn Time wybrał selekcję 100 najważniejszych zdjęć prasowych, podsumowujących wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. Zobaczcie najlepsze zdjęcia reportażowe roku 2024.
30
Nature Photographer Of The Year 2024 rozstrzygnięty! Obejrzyjcie zachwycające zdjęcia natury
Nature Photographer Of The Year 2024 rozstrzygnięty! Obejrzyjcie zachwycające zdjęcia natury
Paolo Della Rocca wygrywa konkurs fotograficzny Nature Photographer Of The Year. Jury nie miało jednak łatwego zadania. Poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki…
59
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj