Akcesoria
Virtus X1 - Yashica i I’m Back prezentują kask rowerowy z wbudowaną kamerą
Taylor Wessing Photographic Portrait Prize to prestiżowy konkurs fotograficzny z bogatą tradycją. Pierwsza odsłona została zorganizowana w 1993 roku. Od tamtej pory konkurs cieszy się ogromną popularnością wśród portrecistów. Tylko do tegorocznej edycji nadesłanych zostało niespełna 6 tysięcy zgłoszeń. Poza tym była to pierwsza odsłona nagrody Taylor Wessing, w której można było zaprezentować nie tylko odbitki, lecz także cyfrowe fotografie.
Spośród wszystkich zgłoszeń najlepszą okazała się fotografia pochodząca z cyklu „Pasażerowie“, która przedstawia 16-letniego uchodźcę o imieniu Amadou. Autorem zwycięskiego portretu jest César Dezfuli, w którego ręce powędrowała nagroda Taylor Wessing Photographic Portrait Prize oraz 15 000 funtów. Projekt „Pasażerowie“ to setki wykonanych zdjęć uratowanych uchodźców, kilka minut po tym, jak zostali wyciągnięci z morza.
- Za tymi wszystkimi liczbami są imiona, ludzie, pojedyncze historie - mówi Dezfuli, laureat nagrody Taylor Wessing. - Mogłem przynajmniej sfotografować ludzi w jednej łodzi, aby umożliwić społeczeństwu połączenie się z tym tematem w bardziej emocjonalny sposób i, być może, pozwolić im bardziej wczuć się w tę rzeczywistość.
- Ten obraz dokumentuje transcendentalny fakt w życiu przedstawianej osoby: Amadou został właśnie uratowany z morza przez europejski statek. Najwyraźniej jego marzenie się spełniło. Jednak obecny jest strach, nieufność i niepewność, a także determinacja i siła. Sposób, w jaki jego spojrzenie i postawa zostają schwytane, pozwala zrozumieć jego uczucia w tym kluczowym momencie - dodaje Dezfuli.
Drugie miejsce w Taylor Wessing Photographic Portrait Prize zajął portret autorstwa Abbie Trayler-Smith - brytyjskiej reportażystki i dokumentalistki. Zdjęcie z cyklu „Kobiety podczas wojny: życie po ISIS“ zostało wykonane poza obozem dla przesiedleńców Hasan Sham w północnym Iraku. - Właśnie przybył konwój, który przywiózł ludzi z miejsca, w którym trwały intensywne walki w Mosulu. Pamiętam szok i zakłopotanie na twarzy kobiety, gdy patrzyła przez okno na obóz. Zastanowiło mnie, jak musiało wyglądać życie w ISIS - powiedziała Abbie Trayler-Smith.
Natomiast trzecie miejsce oraz nagroda John Kobal New Work Award dla autora poniżej 35 roku życia zostały przyznane fińskiej fotografce Maiji Tammi za portret japońskiego androida o nazwie Erica. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć bardzo zaawansowanego robota, który został zaprogramowany przez Hiroshi Ishiguro. Erica jest w stanie zrozumieć i odpowiedzieć na szereg pytań i potrafi wyrazić różne emocje poprzez dziesiątki siłowników pneumatycznych osadzonych pod silikonową skórą. Tammi chciała, by jurorzy konkursu rozważyli postępy dokonane w dziedzinie sztucznej inteligencji i szybko rozmywające się linie między człowiekiem a maszyną. - Chciałam zapytać, czym jest bycie człowiekiem i czym jest życie - mówi Tammi.
Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na wyjątkowej wystawie, która swój wernisaż będzie mieć jutro, 16 listopada w w londyńskiej National Portrait Gallery. Jak podkreśla dyrektor Galerii, Dr Nicholas Cullinan "coroczna ekspozycja to niejako portret współczesnego świata." Wystawa prezentująca zdjęcia laureatów, jak również prace wszystkich finalistów potrwa do 8 lutego 2018 roku. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie www.npg.org.uk.