Graziano Panfili: „Kiedy jesteś w górach, nie jesteś już panem swojego czasu.“

„Ta góra, ten wygięty fragment ziemi wznoszący się przede mną, sprawia, że czuję się pokorny, jak żebrak; i czuję szczęście mogąc w ogóle tu stać, nawet na chwilę." – tymi słowami, których autorem jest Bridget Asher, rozpoczyna się cykl zdjęć Graziano Panfili, „Mountain”.

Autor: Julia Kaczorowska

13 Marzec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Włoch, Graziano Panfili zaczął zajmować się fotografią w wieku trzydziestu trzech lat, na początku hobbistycznie, a z czasem uzyskał dyplom z fotoreportażu w szkole fotografii w Rzymie.

- W fotografii pociąga mnie jej ogromny potencjał komunikacyjny. Piękno obrazu fotograficznego pozwala mi za każdym razem przekazać wiele rzeczy w zupełnie innym, nowym języku – wyjaśnia Panfili. - Obserwuje z zainteresowaniem wielu fotografów, w tym Paolo Pellegriniego, Alexa Majoli, Aleca Sotha, Gregorego Crewdsona. Na moją fotografię duży wpływ mają dobre filmy i seriale telewizyjne – dodaje.

fot. Graziano Panfili, „Mountain”

Projekt „Mountain” rozpoczął kilka lat temu, w ramach zatrudnienia przy zdjęciach na potrzeby turystyki w Trentino, znanym włoskim regionie górskim. 50% terytorium regionu składa się z lasów.

- Odkąd pamiętam, zawsze kochałem góry. Towarzyszyły mi od wczesnego dzieciństwa. Moja fotograficzna podróż przywiodła mnie kilkakrotnie w doliny i góry regionu Trentino. Na początku nie byłem przyzwyczajony do tej scenerii i ciszy, jaka tam panuje. Mój wzrok skakał w górę i w dół, chcąc objąć każdy kształt doliny. Moje buty, przyzwyczajone do płaskich nasłonecznionych łąk środkowo-południowych Włoszech, sprawiały, że nogi coraz bardziej mi się męczyły – wspomina fotograf.

fot. Graziano Panfili, „Mountain”

Z czasem jednak oswoił się z Trentino. Efektem jest cykl czarno-białych fotografii, pokazujących zarówno same krajobrazy regionu, jak i tamtejszych mieszkańców oraz elementy ich codzienności. Poprzez monochrom i wysoki kontrast nadał swoim zdjęciom specyficzny klimat, przedstawiając górskie tereny niczym obcą krainę.

- Kiedy jesteś w górach, nie jesteś już panem swojego czasu: góra jest. Zupełnie, jakbyś był w obcej krainie. Należy odpowiednio się zachowywać. Nauczyć oddychać wśród śniegów i skał. Nie robić hałasu, bo w cieniu chmur spoczywa zbudowana ze skały świątynia natury – wyjaśnia Panfili.

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

Graziano Panfili  jest członkiem kolektywu fotograficznego Ulixespicture. Niedawno zaangażował się w realizację długoterminowego projektu badawczego i dokumentalnego na terenie Włoch. Kilka miesięcy temu zaczął też pracę nad pewnym projektem, w którym skupia się nad bardziej koncepcyjnym ujęciem tematu.

Więcej zdjęć fotografa: www.grazianopanfili.com

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia krajobrazowe!
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia...
Już po raz 11 przyznano nagrody w jednym z najważniejszych konkursów fotografii krajobrazowej. Zwycięzcą International Landscape Photographer of the Year 2024 został Andrew Mielzynski. Jury nie...
16
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12