Delphine Schacher: „Poprzez fotografię skupiam się na uczuciu melancholii"

Po siedmiu latach pracy jako asystent produkcji w telewizyjnym programie informacyjnym, Delphine Schacher rozpoczęła studia fotograficzne w Akademii Fotografii w Vevey, w wieku 30 lat. W swoich projektach bada realia społeczne, kwestionując miejsce mężczyzny w społeczeństwie. Prostytucja, życie więzienie, klasa robotnicza oraz migracje to część rejonów jej poszukiwań.

Autor: Julia Kaczorowska

18 Listopad 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Ostatni projekt Delphine Schacher, Bois des Freres, obnaża drugą stronę Genewy, miasta znanego jako centrum światowej dyplomacji i finansów. To portrety mężczyzn w barakach, w jakich przyszło im żyć, na obszarze 10m2. Fotografka usłyszała o tym miejscu około pięć lat temu, gdy pracowała nad wystawą „Peripheria”. W telewizji wyświetlano raport mówiący o tym, że niektóre stare baraki blisko lotniska mają zostać zniszczone. - Zapytałam, czy takie miejsca jeszcze gdzieś istnieją. Okazało się, że tak: na ulicy Bois des Freres w Genewie. Wybrałam się tam, i tak to się zaczęło… Moi bohaterowie zdążyli przyzwyczaić się do swojego statusu materialnego, a nawet odnaleźć swoje miejsce – wyjaśnia.

fot. Delphine Schacher „Bois des Freres“

Jeden z jej bohaterów, Gilbert, od paru lat mieszka w baraku. To bardzo uprzejmy człowiek, który jednak nie chciał być częścią jej projektu. – To mnie bardzo frustrowało. Zawsze patrzył na to, jak pracuję i spotykam się z innymi mieszkańcami, i zawsze uciekał, w uprzejmy sposób żartując sobie z tej sytuacji. Tłumaczyłam mu, że jest bardzo interesujący: długie włosy, pierścienie na każdym palcu, charyzma croonera. Za każdym razem znajdywał jednak wymówkę – opowiada. - Aż pewnego dnia, po kilku miesiącach powiedział: „ok, możesz zrobić mi zdjęcie”. Byłam przeszczęśliwa, aż po chwili dodał: „…ale tylko w dniu, gdy będę ogolony”. I tak znów codziennie bawił się mną, przekładając termin. W końcu postanowiłam podarować mu prezent, symbolizujący naszą znajomość: brzytwę. Wkrótce nadszedł D-Day, a Gilbert zdecydował, że jest gotowy. Przyszedł do mnie ubrany niczym gwiazda rocka i powiedział: „teraz, albo nigdy!”.

Zobacz wszystkie zdjęcia (16)

Schacher ceni sobie fotografów, którzy zajmują się, jak mówi, „mniej zwykłymi ludźmi” oraz poruszają tematy społeczne: Diane Arbus, Donna Ferrato, Jane Evelyn Atwood. Ze współczesnych fotografów inspiracją są dla niej Alec Soth, Tom Johnson, Julian Germain i Todd Hiddo.

- Poprzez swoją fotografię skupiam się na uczuciu melancholii. W pewnym sensie, szukam tego, co zostało utracone w czasie. Lubię też wrażenie, że zmieniam upływ czasu, poprzez pracę z naturalnym światłem na aparacie analogowym. 

Fotografka jeździła do genewskich baraków przez pięć lat. Projekt w obecnej formie nie jest jeszcze zakończony. W ciągu najbliższych lat Schacher planuje wydać o nim książkę. Więcej prac fotografki na stronie: www.delphineschacher.com.

Skopiuj link

Autor: Julia Kaczorowska

Studiowała fotografię prasową, reklamową i wydawniczą na Uniwersytecie Warszawskim. Szczególnie bliski jest jej reportaż i dokument, lubi wysłuchiwać ludzkich historii. Uzależniona od podróży i trekkingu w górach.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Czy to najlepsze uliczne zdjęcia roku? Oto finaliści 14. Leica Street Photo
Czy to najlepsze uliczne zdjęcia roku? Oto finaliści 14. Leica Street Photo
Za nami kolejna edycja międzynarodowego konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez Leica Gallery Warszawa. Oto 30 finałowych kadrów, które jury wybrało spośród blisko 12 tys....
48
SWPA 2025 - Hanna Kantor z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
SWPA 2025 - Hanna Kantor z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
Hanna Kantor została laureatką nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025. Zobaczcie zwycięski kadr i prace pozostałych laureatów kategorii...
19
Świat oczami podróżników. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2024
Świat oczami podróżników. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2024
Za nami 22. edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Oto najciekawsze prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
19