Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
Organizowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody (GDT) konkurs European Wildlife Photographer of the Year już od 16 lat nagradza najlepszych fotografów przyrodniczych Starego Kontynentu. Tegoroczna edycja była rekordowa - na konkursu nadesłano prawie 18 tys. zgłoszeń z 38 krajów. Jak twierdzą jurorzy, selekcja zdjęć nie była łatwa i wymagała licznych dyskusji, ale ostateczne decyzje, zostały podjęte niemal jednogłośnie. Zdjęcia rywalizowały ze sobą w ośmiu kategoriach głównych oraz w sekcji młodzieżowej (2 kategorie dla fotografów w wieku do 14 lat i w wieku 15-17 lat).
Nagrodę Grand Prix oraz tytuł fotografa roku otrzymał norweg, Audun Rikardsen - profesor biologii uniwersytetu w Tromso, który przez ostatnie dwa lata spędził niemal 100 dni na zimnych wodach północnej Europy, studiując zachowanie waleni i je fotografując. Na potrzeby swoich zdjęć stworzył specjalną podwodną obudowę do aparatu i system oświetleniowy, który pozwala mu na pracę w warunkach nocy polarnej.
fot. Audun Rikardsen , "A Breath in the Polar Night"
Gdy kutry rybackie ściągają sieci, Orki często starają się załapać na “darmową” przekąskę. Ekstremalne zimno i wilgoć sprawiły, że nad powierzchnią morza unosiła się magiczna mgła. Moja łódź, aparat i ja byliśmy cali pokryci kryształami lodu, co sprawia, że fotografowanie w tych warunkach jest prawdziwym wyzwaniem. Spędziłem wiele godzin zanim wreszcie udało mi się uchwycić tę sytuację. - opowiada o zwycięskim zdjęciu fotograf.
Łącznie jury nagrodziło kilkadziesiąt prac. Te które zajęły pierwsze i drugie miejsca w danej kategorii możecie zobaczyć w poniższej galerii. Nie obyło się jednak bez głosu krytyki. Jury zwróciło uwagę na manipulacje, przez które musiano odrzucić część prac, które zostały zakwalifikowane do rundy finałowej. W niektórych przypadkach powodem była naginająca rzeczywistość postprodukcja, w innych chodziło o ingerencję fotografów w zachowanie zwierząt.
W przypadku edycji zdjęć nie warto przesadzać. Co szczególnie nas zasmuciło, to fakt, że w przypadku niektórych prac, oryginalne zdjęcie było duże lepsze od jego zmanipulowanej wersji. - komentuje jeden z członków jury, Theo Bosboom.
Więcej informacji i wszystkie wyróżnione zdjęcia znajdziecie pod adresem gdtfoto.de.
(fot. okładkowa: Alain Mafart Renodier, wyróżnienie w kategorii "Ssaki")