GDT European Wildlife Photographer of the Year 2016 - nagrodzone prace

Aby zimą fotografować w wodach Europy Północnej, trzeba być trochę szalonym. I twórczym. - mówi Audun Rikardsen, profesor biologii z uniwersytetu w Tromso i zwycięzca tegorocznej edycji konkursu GDT  EWPY 2016, który co roku nagradza najlepsze europejskie zdjęcia przyrodnicze. Zobaczcie galerię zwycięskich prac.

Autor: Maciej Luśtyk

31 Październik 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Organizowany przez Niemieckie Stowarzyszenie Fotografów Przyrody (GDT) konkurs European Wildlife Photographer of the Year już od 16 lat nagradza najlepszych fotografów przyrodniczych Starego Kontynentu. Tegoroczna edycja była rekordowa -  na konkursu nadesłano prawie 18 tys. zgłoszeń z 38 krajów. Jak twierdzą jurorzy, selekcja zdjęć nie była łatwa i wymagała licznych dyskusji, ale ostateczne decyzje, zostały podjęte niemal jednogłośnie. Zdjęcia rywalizowały ze sobą w ośmiu kategoriach głównych oraz w sekcji młodzieżowej (2 kategorie dla fotografów w wieku do 14 lat i w wieku 15-17 lat).

Nagrodę Grand Prix oraz tytuł fotografa roku otrzymał norweg, Audun Rikardsen - profesor biologii uniwersytetu w Tromso, który przez ostatnie dwa lata spędził niemal 100 dni na zimnych wodach północnej Europy, studiując zachowanie waleni i je fotografując. Na potrzeby swoich zdjęć stworzył specjalną podwodną obudowę do aparatu i system oświetleniowy, który pozwala mu na pracę w warunkach nocy polarnej.

fot. Audun Rikardsen , "A Breath in the Polar Night"

Gdy kutry rybackie ściągają sieci, Orki często starają się załapać na “darmową” przekąskę. Ekstremalne zimno i wilgoć sprawiły, że nad powierzchnią morza unosiła się magiczna mgła. Moja łódź, aparat i ja byliśmy cali pokryci kryształami lodu, co sprawia, że fotografowanie w tych warunkach jest prawdziwym wyzwaniem. Spędziłem wiele godzin zanim wreszcie udało mi się uchwycić tę sytuację. -  opowiada o zwycięskim zdjęciu fotograf.

Łącznie jury nagrodziło kilkadziesiąt prac. Te które zajęły pierwsze i drugie miejsca w danej kategorii możecie zobaczyć w poniższej galerii. Nie obyło się jednak bez głosu krytyki. Jury zwróciło uwagę na manipulacje, przez które musiano odrzucić część prac, które zostały zakwalifikowane do rundy finałowej. W niektórych przypadkach powodem była naginająca rzeczywistość postprodukcja, w innych chodziło o ingerencję fotografów w zachowanie zwierząt.

Zobacz wszystkie zdjęcia (18)

W przypadku edycji zdjęć nie warto przesadzać. Co szczególnie nas zasmuciło, to fakt, że w przypadku niektórych prac, oryginalne zdjęcie było duże lepsze od jego zmanipulowanej wersji. - komentuje jeden z członków jury, Theo Bosboom.

Więcej informacji i wszystkie wyróżnione zdjęcia znajdziecie pod adresem gdtfoto.de.

(fot. okładkowa: Alain Mafart Renodier, wyróżnienie w kategorii "Ssaki")

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
Sony World Photography Awards ogłosiło nazwiska finalistów sekcji studenckiej i młodzieżowej. O główną nagrodę powalczą w tym roku Albert Słowiński z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz...
10
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
Powiązane artykuły