Aparaty
Wysyp zimowych promocji Fujifilm - aparaty z rabatem do 1075 zł
Miro Svolik urodził się w 1960 roku w Czechosłowacji. W latach 1981-1987 studiował na legendarnej praskiej akademii sztuk FAMU. Swoją artystyczną aktywnością w połowie lat 80. wprowadził do fotografii czechosłowackiej pewnego rodzaju ożywienie i świeżość. Wraz z Vasilem Stanko, Robo Kocanem i Tono Stano tworzy grupę znaną pod nazwą Słowacka nowa fala / Slovenska Nova Vlna. Cykl zatytułowany Moje życie jako istoty ludzkiej powstały jeszcze za czasów studenckich artysty, składa się z kompozycji ułożonych z ludzkich ciał fotografowanych z dużej wysokości. W praktyce były to szczyty wieżowców.
Fotograficzne inscenizacje Svolika przypominają dziecięce zabawy, lekkie lecz nie pozbawione refleksji. Często poruszają tematy egzystencjonalne, ale podane w sposób pełnym humoru i ironii. Dosyć dużych formatów prace zaopatrzone są w dowcipne, samoironizujące podpisy wykonane ręcznie niczym u Michalsa czy Hermanowicza. Poza doskonałością warsztatową, zdjęcia emanują czystą i prostą emocją radości z fotografowania.
W pracach Miro Svolika od samego początku pojawia się nagość, zwłaszcza kobiecego ciała. W późniejszych fotografiach Svolika zainteresowanie kobiecym ciałem nie znika.Wprost przeciwnie. Po pracach nad całością artysta skupił się na detalach. Powstał cykl Kwiaty rozkoszy składający się ze zdjęć makrofotografii żeńskich genitaliów zmontowanych w kompozycje kwiatowe. Delikatne i subtelne zdjęcia kojarzone są cyklem przedstawiciela polskiej sztuki awangardowej Zbigniewa Dłubaka Asymetrie.
Z kolei cykl Powrót do natury składa się z fotograficznych kolaży postaci ludzkich i wmontowanych w nich pejzaży. Całość razem świetnie się komponuje tworząc zupełnie inny obraz, o innym przekazie.
Po raz pierwszy i w Polsce można zobaczyć fotografie tego oryginalnego artysty. Do 18 kwietnia 2006 roku w krakowskiej Galerii Turleja przy ulicy Jana 2 prezentowana jest wystawa fotografii Miro Svolika Cesta do stredu / Droga do wnętrza. Ekspozycja jest częścią międzynarodowego projektu 4 FOR 4.