Film Video Foto - wystawy targowe

Naszą relację z tegorocznych targów Foto Video zaczynamy nietypowo, bo od recenzji wystaw fotograficznych, które towarzyszą tej imprezie. Tym razem autorów jest nieco mniej niż w zeszłym roku, ale dzięki temu prezentacja jest mniej chaotyczna, na czym wystawiane prace mogły jedynie zyskać.

Autor: Łukasz Kacperczyk

26 Marzec 2004
Artykuł na: 4-5 minut

Naszą relację z tegorocznych targów Foto Video zaczynamy nietypowo, bo od recenzji wystaw fotograficznych, które towarzyszą tej imprezie. Tym razem autorów jest nieco mniej niż w zeszłym roku, ale dzięki temu prezentacja jest mniej chaotyczna, na czym wystawiane prace mogły jedynie zyskać.

Zacznijmy od cyklu "Barwy czasu: Słowiński Park Narodowy" autorstwa Mariusza Oszustowicza. Kiedy już przebrniemy przez nieco zbyt "poetyckie" i górnolotne motto wystawy, napisane przez autora zdjęć, możemy skupić się na samych fotografiach. A te są całkiem ciekawe. Jak można się domyślić po tytule, zdjęcia powstały w Słowińskim Parku Narodowym i dokumentują zmiany, którym poddają się te okolice z upływem czasu. Poza dość klasycznymi (co w tym wypadku nie jest zarzutem) krajobrazami (wydmy, jeziora, dramatyczne formacje chmur itp.) znajdziemy wśród nich także bardzo ciekawe abstrakcje, w których Oszustowicz twórczo wykorzystał twory natury, żeby w niebanalny sposób pokazać piękno przyrody. Polecamy wszystkim miłośnikom fotografii pejzażowej.

Jak zwykle ciekawą prezentację przygotował miesięcznik "Pozytyw". Tomasz Gudzowaty pokazał mieniące się kolorami zdjęcia mieszkańców Afryki - miłośnicy fotogenicznej egzotyki nie będą zawiedzeni. Jednak znacznie ciekawsze są czarno-białe zdjęcia autorstwa Krzysztofa Miękusa. Cykl "Naznaczeni" ukazuje zupełnie inną Afrykę niż ta, którą widać na zdjęciach Gudzowatego - Afrykę noszącą piętno HIV i AIDS; Afrykę. w której jest "więcej biskupów, niż kościołów". Prezentowane fotografie pochodzą z książki-reportażu Naznaczeni, owocu współpracy fotografa, Krzysztofa Miękusa, i dziennikarza, Adama Leszczyńskiego. Poza dużym ciężarem gatunkowym, zwraca uwagę nienaganna, przemyślana prezentacja zdjęć. Naprawdę warto zajrzeć na antresolę hali Expo, choćby tylko po to, żeby obejrzeć "Naznaczonych" - fotografie nie tylko piękne wizualnie, ale po prostu ważne. Polecamy.

Ostatnią prezentacją fotograficzną w hali Expo jest cykl "Melancholia" Piotra Rosińskiego. W krótkim tekście towarzyszącym wystawie Sylwia Witkowska napisała, że zdjęcia Rosińskiego przedstawiają "współczesny splin". I rzeczywiście, wystawione prace emanują tęsknotą za czymś nieokreślonym, tytułową melancholię widać w każdym kadrze. Oglądamy nastrojowe obrazy o ograniczonej gamie kolorystycznej, często niemal lub nawet całkiem monochromatyczne. Rosiński nie unika bardzo szerokich obiektywów, które zniekształcają perspektywę, co szczególnie ciekawie wypadło w atmosferycznych, pionowych, miejskich panoramach. Cała prezentacja jest dość spójna, co wcale nie jest takie oczywiste, jeśli weźmie się pod uwagę różnorodność wystawionych prac ? podchwycone zdjęcia "uliczne" obok fotografii inscenizowanych i dyskretnych fotomontaży.

Oficjalnym wystawom targowym towarzyszy prezentacja zdjęć Karola Pruskiego wykonanych podczas koncertów Małgorzaty Ostrowskiej i Oddziału Zamkniętego. Można je obejrzeć w hali nr 2.

Jak widać, organizatorzy znów zadbali o to, żeby po obejrzeniu nowości sprzętowych zwiedzający mogli chwilę odetchnąć od aparatów i przypomnieć sobie, do czego to wszystko służy. Jednak nawet jeśli kogoś interesuje głównie sprzęt, a nie zdjęcia, z pewnością warto obejrzeć wystawy towarzyszące tegorocznym targom.

{GAL|26038
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
12
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
9
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj