Łukasz Zandecki

Pastelowe barwy, delikatnie rozmyte kontury, spokojny nastrój świata bardzo bliskiego, choć dla większości z nas całkiem nieznanego. Prezentujemy niezwykłe zdjęcia przyrodnicze Łukasza Zandeckiego.

Autor: Tomasz Gutkowski

26 Sierpień 2003
Artykuł na: 2-3 minuty

Zdjęcia, które prezentujemy w Galerii to prezent jaki otrzymała nasza redakcja, a którym nie można się nie podzielić. Właściwie powinniśmy powstrzymać się od wszelkich komentarzy by piękno natury na fotografiach Łukasza Zandeckiego przemówiło samo do zmysłów. Jeśli tego nie robimy to tylko przez podziw dla osoby i twórczości autora.

Okazją do niniejszej prezentacji jest publikacja w prestiżowym, niemieckojęzycznym magazynie Nature Foto, który w całości poświęcony jest fotografii przyrodniczej. Ozdobą ostatniego numeru jest 6-stronicowy artykuł ilustrowany tymi samymi zdjęciami, w którym Łukasz opowiada o swojej pasji, inspiracjach i technice.

Przygoda z fotografią zaczęła się gdy w wieku 8 lat dostał swój pierwszy aparat, radziecką Smienę 8. Zdjęcia były nieostre, ale przecież to nie jest żadna przeszkoda by odczytywać świat na nowo. Wręcz przeciwnie - umiejętna kontrola tego co na fotografii powinno być ostre, a co nie to jedna z najważniejszych tajemnic udanego zdjęcia. Prywatną tajemnicą Łukasza Zandeckiego jest to, jak pokazać coś zwykłego w niezwykły sposób, a jednym z narzędzi jest właśnie "kontrola nieostrości".

Autor przyznaje, że unika zapierających dech w piersi krajobrazów i nie lubi zakłócania spokojnego rytmu dzikiej przyrody. Bardziej interesuje go zagajnik nieopodal domu czy zadbany ogródek. To właśnie tam, w miejscu gdzie wszyscy widzą zwykłe widoki, on wynajduje tematy dla swoich prac, a przy okazji relaksuje się po codziennych obowiązkach. Pastelowe barwy, ruch wywołany wiatrem, miękkie kontury obrazu oddają doskonale ten spokojny nastrój.

Obecnie Łukasz Zandecki jest bardzo wziętym fotografikiem i współpracuje z takimi redakcjami jak Newsweek czy Gazeta Wyborcza gdzie z niemniejszą pasją wykonuje swoje reporterskie obowiązki. Od czasu do czasu sam jest ozdobą warszawskich ulic, bo człowiek dźwigający klasyczny aparat wielkoformatowy to w epoce cyfry widok bardzo rzadki.

Nam pozostaje jedynie zachęcić Szanownych Czytelników do delektowania się spokojnym rytmem prezentowanych zdjęć.

{GAL|26074
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
9
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj