Jan Walczewski "Przy grobach cadyków"

Co roku, na wiosnę tłumy religijnych Żydów przybywają do grobu cadyka Elimelecha. Odwiedzają mogiłę w Leżajsku oraz cmentarze i synagogi krakowskiego Kazimierza. Prezentujemy kilka kadrów z życia ortodoksyjnych Żydów, autorstwa Jana Walczewskiego.

Autor: Marta Majewska

18 Luty 2003
Artykuł na: 2-3 minuty

Jan Walczewski (1969) jest niezależnym, krakowskim fotografikiem. Oprócz wielu publikacji w książkach i albumach, ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Do najważniejszych projektów należą ekspozycje Polska - obraz współczesny, Polaka życie codzienne (1993), Fotografie z koncertów (1999), Lwów Uświęcony (2000), fotografie do książki biograficznej Jana Pawła II oraz autorski album Świątynie na Wołyniu (2000).

Jan Walczewski, ur. 1969

W jego twórczości dużą role odgrywają motywy sakralne: życie duchowe wyznawców różnych religii, miejsca kultu, ich architektura i symbolika.

Mieszkając w Krakowie, Walczewski nie mógłby zignorować w swojej twórczości motywów religijności Żydów, którzy tłumnie przybywają na Kazimierz - do swojej starej dzielnicy. Tematem serii Przy grobach cadyków uczynił tradycyjną wiosenną pielgrzymkę do grobu cadyka Elimelecha w rocznicę jego śmierci. Żydzi odwiedzają wówczas cmentarz w Leżajsku oraz synagogi i cmentarze krakowskiego Kazimierza. Tam modlą się na grobach, składają karteczki z prośbami do cadyków.

fot. Jan Walczewski

Jan Walczewski podszedł z obiektywem bardzo blisko, mimo to odbiorca nie ma wrażenia, żeby naruszało to czyjąś prywatność. Jego fotografie są dzięki temu nie tylko dokumentacją pielgrzymki i obrazem z życia ortodoksyjnych Żydów, ale przede wszystkim bardzo intymnymi portretami ludzi skupionych na modlitwie.

fot. Jan Walczewski

Wkrótce w Galerii Cafe Ejlat (Warszawa, Al. Ujazdowskie 47) rozpocznie się wystawa fotografii Jana Walczewskiego Przy grobach cadyków. Towarzyszy jej bogaty program edukacyjno-kulturalny Chasydzi. Z Polski do Izraela, z Izraela do Polski. Fotografie będzie można oglądać od 21 lutego do 16 marca 2003 w godzinach 12.00 - 22.00.

Wystawa organizowana jest przez Galerię Luksfera www.luksfera.pl, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Warszawie oraz Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, przy pomocy sponsora GP BATTERY Poland. Fotopolis, obok Pozytywu, IKS i The Warsaw Voice, jest patronem medialnym wystawy.

Przeczytaj o ekspozycji w dziale wystawy

Więcej informacji o autorze oraz jego fotografie można obejrzeć na stronie www.walczewski.pl

{GAL|26104
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
Czym żyje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2025
Czym żyje dziś fotografia artystyczna? Poznajcie finalistów Fotofestiwal Open Call 2025
Poznaliśmy nazwiska fotografów, których projekty zobaczymy w sekcji otwartej nadchodzącego Fotofestiwalu. Oto mały przedsmak tego, co będzie można ujrzeć na czerwcowych wystawach w...
12
100 najważniejszych zdjęć roku 2024 według Time. Długo ich nie zapomnicie
100 najważniejszych zdjęć roku 2024 według Time. Długo ich nie zapomnicie
Jak co roku, magazyn Time wybrał selekcję 100 najważniejszych zdjęć prasowych, podsumowujących wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. Zobaczcie najlepsze zdjęcia reportażowe roku 2024.
31
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj