Filmy o Zofii Rydet w Gliwicach

Autor: Marta Sinior

15 Październik 2008
Artykuł na: 4-5 minut
GMF 08. Muzeum w Gliwicach zaprasza na pokaz filmów o jednej z najbardziej wybitnych polskich fotografek - Zofii Rydet. Projekcje odbędą się w najbliższy czwartek, 16 października 2008 roku w Willi Caro.

Zofia Rydet (1911-1997) swoje pierwse kroki w fotografii stawiały w drugiej połowie lat 50. w gliwickim środowisku fotograficznym. Od lat 60. zaczęła interesować się fotomontażem układane w krótkie serie bądź komponowane w obszerniejsze diaporamy (pokazy slajdów z tekstami). W 1978 roku rozpoczęła pracę nad swoim monumemntalnym dziełem "Zapis socjologiczny" składający się z kilkudziesięciu tysięcy negatywów. Artystka pragnęła utrwalić zagrożone lub przemijające życie na wsi, m.in. Suwalszczyzny, Podhala, czy Śląska i w mieście (np. Kraków, Gdańsk). Fotografie z tego cyklu przedstawiają ludzi w ich domowym otoczeniu w sposób nawiązujący do dziewiętnastowiecznej "fotografii zakładowej".

Prace Zofii Rydet znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i w Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w muzeach sztuki całego świata jak: Nowy Jork, Paryż, Kioto.

fot. Zofia Rydet "Zapis socjologiczny"

Poniżej publikujemy tekst Wiesława Głowacza "Zofia RYDET - szkice do portretu":

Prekursorska wizja twórcza "Zapisu socjologicznego" zawarta w kilkunastu tysiącach negatywów, światowy rozgłos i powszechne uznanie stawiają Zofię RYDET w rzędzie najwybitniejszych twórców polskiej fotografii artystycznej. Śmiało można powiedzieć, że cała twórczość, dorobek teoretyczny i jego artystyczna materializacja jednej z największych polskich indywidualności sztuki fotograficznej stanowią od lat wartość nieoszacowaną.
Tym większa winna być i bez wątpienia jest satysfakcja środowisk twórczych Górnego Śląska, że właśnie tutaj, w Gliwicach, wielka pani Zofia, wielka talentem a urzekająca bezpośredniością spędziła większą część swego zawodowego życia.

Była integralną częścią gliwickiej artystycznej społeczności, stąd promieniowała JEJ osobowość na cały kraj, na liczne kręgi europejskiej sztuki, stąd prowadziły drogi pani Zofii w świat.
"NIESKOŃCZONOŚĆ DALEKICH DRÓG" - tutaj brała swój początek.
Twórczość, jej filozoficzna wykładnia, ów na nowo odczytywany ZAPIS SOCJOLOGICZNY tak wnikliwie opisany eseistycznie piórem Józefy Hennelowej w albumie "OBECNOŚĆ" - stanowią w tym roku przedmiot szczególnej uwagi.
Zarówno wystawa "Dokumentalistki - polskie fotografki XX wieku" jaka miała miejsce wiosną 2008-go roku w Narodowej Galerii Sztuki ZACHĘTA w Warszawie, jak Miesiąc Fotografii organizowany w Krakowie w maju tegoż roku 2008, za swój obowiązek uznały wyeksponowanie twórczości Zofii RYDET.

Środowiska twórcze Gliwic a zwłaszcza kręgi skupione przy Muzeum miały szczególny przywilej utrzymywania przez całe lata serdecznych kontaktów z Artystką.
Przekonywającą ilustrację trwających więzi stanowi zapis filmowy, dowód tak szczególnego zainteresowania jak świadomości rangi sztuki Zofii RYDET, zapis dokumentowany dwoma portretowymi szkicami których Bohaterką jest Zofia RYDET.
- Wiesław Głowacz, Katowice 21.07.2008

Na czwartkowej projekcji zostaną zaprezentowane dwa filmy zrealizowane przez Wiesława Głowacza dla TVP Katowice: Nieskończoność dalekich dróg oraz Zofia Rydet - portrety. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Pokaz filmów o Zofii Rydet
Termin:16 października 2008 godzina 17
Miejsce:Muzeum w Gliwicach Willa Caro
ul. Dolnych Wałów 8a, Gliwice

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22