Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Poniżej zamieszczamy program Kina Letniego w Galerii Camelot: ]Walker Evans - Fotografie z Ameryki
reż. Reiner Holzemer, Niemcy, 2001, 45 min. - produkcja: ARTE, Bayerische Rundfunk
Film jest opowieścią o tym, jak powstawała fotograficzna dokumentacja życia Amerykanów z lat 30. Zdjęcia zostały wykonane na zamówienie Farm Security Administration (FSA) podlegającej Roosveltowi. Ron Stryker, były profesor uniwersytetu w Yale otrzymał zadanie, aby dokonać fotograficznej dokumentacji życia społeczeństwa amerykańskiego. Walker Evans został wraz z innymi znanymi fotografami zaproszony prze Strykera do realizacji tego projektu. Evans w pracy dla FSA widział szansę na realizację własnych idei i pomysłów. Sryker i Evans w jednym byli zgodni: tematem centralnym zdjęć miało być przedstawienie amerykańskiej historii na podstawie portretów mieszkańców przeciętnego amerykańskiego miasta. Film Holzemera opowiada chronologicznie o kolejnych miejscach pobytu Evansa, które artysta fotografował pomiędzy 1935 a 1938 rokiem. Każde z tych miasteczek opisane jest poprzez fotografię charakterystycznych motywów dla danej społeczności. Dzieła Evansa sprawiają wrażenie zdystansowanych i oszczędnych oraz nie usiłują interpretować rzeczywistości. Są próbą czystego dokumentu, który ma przemawiać własnym językiem. Na kontrowersyjne pytanie o obiektywizm fotografii, które stawia Holzemer w filmie, próbuje odpowiedzieć Susan Sontag.
] MAGNUM Photos - mit ulega zmianie
reż. Reiner Holzemer, 1999, Niemcy, 90 min. - produkcja: ARD-SWF, przy współpracy z ARTE
Film jest dokumentalną opowieścią o losach legendarnego stowarzyszenia fotografików MAGNUM Photos. Zostało ono założone w roku 1947 w Paryżu przez 5 znanych fotografów: Roberta Capę, Henri Cartier-Bressona, Davida Seymoura, George'a Rodgera oraz Williama Vandiverta. Według legendy nazwę agencji zaczerpnięto od gatunku szampana, który pili artyści, podczas założycielskiego spotkania. Celem członków MAGNUM Photos było humanitarne samodzielne i niezależne współdziałanie. Stowarzyszenie miało chronić i dbać o prawa autorskie fotografów, o to, aby zdjęcia wykorzystywane w prasie nie były anonimowe, a ich autor otrzymywał za nie wynagrodzenie. "Dziennikarz jest niczym, jeśli nie posiada praw do swoich negatywów" - powiadał Rober Capa. Obecnie MAGNUM liczy ok. 40 członków oraz 16 korespondentów, posiada swoje filie w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i Tokio.
] René Burri - Fotograf
reż Reiner Holzemer, Niemcy, 2003, 58 min. - produkcja: ARTE, SWR, DRS.
Burri karierę fotografa rozpoczął zdjęciem Winstona Churchilla w wieku lat 13. W latach 50. uczył się sztuki fotografii w zuryskiej Szkole Sztuki Rzemieślniczej. W tym czasie rozpoczął też pracę jako reporter oraz jako reżyser filmów dokumentalnych. Jego fotoreportaże były drukowane w licznych czasopismach. René Burri fotografuje ludzi, są oni zawsze w centrum jego obrazów. Burri zasłynął cyklem reportaży i wystawą zdjęć zatytułowaną "Die Deutschen" (Niemcy), które były próbą opowiedzenia o ludziach żyjących po obu stronach muru berlińskiego, przed i po jego upadku. Rozgłos przyniosło mu zdjęcie z roku 1963 roku przedstawiające palącego cygaro Ernesta Che Guevarę, ówczesnego kubańskiego ministra przemysłu. W latach kolejnych sportretował szereg sławnych osobistości ze świata kultury i polityki.
Galeria Camelot & Galeria Imago Mundi
Św. Tomasza 17, Kraków
Tel. 012 421 04 72