Panel technologiczny na Miesiącu Fotografii w Krakowie 2006

Autor: Tomasz Gutkowski

11 Maj 2006
Artykuł na: 4-5 minut
MFK 2006. Fotopolis.pl, Koło Naukowe Informatyków "KERNEL", Hewlett-Packard i Miesiąc Fotografii w Krakowie zapraszają do wysłuchania serii wykładów na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie przetwarzania obrazu i druku, a także tajników testowania sprzętu fotograficznego. Panel technologiczny odbędzie się w sali audytoryjnej krakowskiej AGH, w najbliższą sobotę (13 maja), start o godz. 11.00.

Informacja organizatorów

Panel technologiczny to jedno z kluczowych wydarzeń towarzyszących IV edycji festiwalu "Miesiąc Fotografii w Krakowie". Jego celem jest przybliżenie szerokiej widowni najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii przetwarzania obrazu, w tym rejestracji cyfrowej oraz druku atramentowego. Planowane jest również przybliżenie warsztatu pracy specjalistów zajmujących się testowaniem sprzętu fotograficznego.

Miejsce: AGH, sala audytoryjna A, Reymonta 19, 1p

Czas: 13.05.2006, w godzinach 11.00 - 16.00

1. Wstęp - fotografia cyfrowa i cyfrowe przetwarzanie obraz: nowinki i tendencje

godz. 11.00-11.30

Będzie to szybkie wprowadzenie do aktualnego stanu rozwoju technologii cyfrowego obrazowania oraz krotkie omówienie tendencji rozwojowych w segmencie sprzętu amatorskiego.

Prowadzenie: Tomasz Gutkowski - redakcja Fotopolis.pl / Miesiąc Fotografii w Krakowie.

2. Testowanie sprzętu fotograficznego

godz. 11.45 - 13.00

Przeciętny użytkownik sprzętu fotograficznego jest nieraz bezradny wobec ogromu propozycji obecnych na rynku. Ratunkiem są publikowane w prasie branżowej niezależne testy sprzętowe. Wykład ten uchyli przed słuchaczami rąbka tajemnicy okrywającej warsztat pracy "testera". Poza omówieniem metod i narzędzi testowych poruszone zostaną zagadnienia praktyczne - czym kierować się przy wyborze aparatu fotograficznego, jakie cechy są ważne a jakie są tylko wytworem specjalistów od marketingu, które firmy obecne na rynku oferują najciekawsze rozwiązania w dziedzinie cyfrowej rejestracji obrazu.

Prowadzenie: Łukasz Kacperczyk, redakcja Fotopolis.pl

3. Magiczny świat druku fotograficznego

godz. 13.15 - 14.30

Drukarka fotograficzna nowej generacji produkuje ponad 10 milionów mikroskopijnej wielkości kropelek na sekundę. Głowica drukarki to fascynujące urządzenie będące miniaturową fabryką, w której w przeciągu ułamków sekund odbywają się dziesiątki tysięcy procesów jednocześnie. Tematem wykładu będą takie zagadnienia jak: specyfika i skład/budowa tuszu oraz papieru fotograficznego; budowa i zasada działania głowicy drukującej; droga porcji tuszu od kartridża do wewnętrznych warstw papieru; kontrola lokacji tuszu na papierze; najnowsze technologie w druku fotograficznym (nowe rozwiązania oparte na pigmentach).

Prowadzenie: Marcin Wójcik - HP Polska

4. Tajniki cyfrowej rejestracji obrazu

godz. 14.45 -16.00

Nie byłoby fotografii cyfrowej bez fotografii analogowej. Jednak różnic między tymi dwoma technologiami zapisu obrazu jest tyle samo ile podobieństw. Podczas wykładu omówiona zostanie zasada działania matrycy światłoczułej, wraz z konsekwencjami wynikającymi z różnic w standardach technologicznych. Prowadzący prześledzi drogę wiązki światła, od fotografowanego obiektu, poprzez optykę, sensor światłoczuły, procesor, bufor aż do karty pamięci. Słuchacze dowiedzą się też jak wiedza teoretyczna zamieniana jest na rozwiązania praktyczne mające usprawnić działanie cyfrowych aparatów fotograficznych. Prowadzący przybliży też oryginalne technologie powołane do życia w renomowanych ośrodkach badawczych firmy Hewlett-Packard.

Prowadzenie: Dariusz Nosiński, HP Polska

Wykłady będą też niepowtarzalną okazją do wypróbowania i obejrzenia z bliska omawianych rozwiązań i produktów. Każda z prezentacji zakończona będzie serią "pytań i odpowiedzi".

Organizacja: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Koło Naukowe Informatyków "KERNEL", Fundacja na Rzecz Rozwoju Sztuk Wizualnych, Fotopolis.pl, Hewlett-Packard Polska.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22