Portret Zbiorowy Polaków

Autor: Marta Majewska

31 Lipiec 2002
Artykuł na: 4-5 minut
Fotograficzny projekt Portret Zbiorowy Polaków ma na celu uwiecznienie emocji na twarzach ludzi oglądających transmisję telewizyjną papieskiej pielgrzymki 16 sierpnia 2002. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni są zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Przyjazd papieża 16 sierpnia 2002 stwarza wyjątkową okazję - miliony ludzi w całej Polsce będą w tym samym czasie robić tą samą czynność - oglądać telewizyjną transmisję z wizyty. Organizatorzy projektu pragną uwiecznić emocje na twarzach ludzi patrzących się w ekran telewizora, zarejstrować reakcję na przekaz telewizyjny, który jest zazwyczaj jednostronny.

Koncepcja realizacji tego projektu zrodziła się w historycznym momencie pierwszego przyjazdu papieża do Polski. Dopiero jednak dziś m. in. dostępność aparatów fotograficznych, kamer i Internetu sprawia, że może ona zostać zrealizowana na naprawdę ogólnopolską skalę.

Organizatorzy projektu chcą postawić wezwanie przed profesjonalistami i amatorami fotografii - zapraszają ich do odpowiedzi na pytania: kim są ludzie, którzy przed telewizorami uczestniczyć będą w tym wydarzeniu? Jakie towarzyszą im emocje? Jak wygląda zbiorowy portret Polski w tym dniu?

Dotychczas udział w akcji zapowiedzieli: Andrzej Janaszewski, Sławomir Idziak, Michał Silski, Krzysztof Tchórzewski, Andrzej Adamczak, Juliusz Donajski, Piotr Mikucki, Tomek Wert, Krzysztof Wojciechowski, Mariusz Front, Bogdan Dziworski...

Zebrane zdjęcia posłużą do zrealizowania albumu internetowego, a w miarę zainteresowania i możliwości także publikacji drukowanej. Z materiałów filmowych i wideo zostanie zmontowany film, na którym słysząc dźwięk telewizyjnej transmisji, będzie można oglądać telewidzów - samych siebie - świadków papieskiej wizyty.

Nadesłane fotografie i filmy posłużą też do zrealizowania multimedialnej instalacji, którą będziemy starali się udostępnić widzom w całej Polsce w galeriach, muzeach i innych miejscach. Wokół monitorów z zarejestrowaną transmisją telewizyjną rozmieszczone zostaną niezliczone monitory pokazujące telewidzów w ich mieszkaniach. W tej realizacji szczególnie zależy nam na rejestracjach obejmujących cały czas trwania sprawozdania telewizyjnego (uruchomiona tuż przed rozpoczęciem transmisji kamera powinna zarejestrować siedzących przed telewizorami telewidzów przez całą transmisję).

Żeby zgłosić swoje uczestnictwo w projekcie, należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić kartę zgłoszeniową , znajdującą się na stronie internetowej projektu

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIOWA

Prace należy nadsyłać na adres:

CINEMA

Portret Zbiorowy Polaków

ul. Chełmska 21, budynek 4

00-724 Warszawa

Spośród pierwszych 100 osób, które nadeślą zgłoszenie do udziału w akcji oraz bezzwłocznie po transmisji nadeślą zarejestrowany materiał, rozlosowane zostaną 3 roczne prenumeraty miesięcznika CINEMA.

W związku z tym, że Fotopolis objął projekt patronatem medialnym, na naszych stronach będą publikowane informacje o wszelkich wydarzeniach oraz fotografie zrobione widzom transmisji papieskiej pielgrzymki.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17